Improvizácia – Využitie bluesovej pentatoniky pri použití akordov X7
V tomto článku si rozoberieme len jeden detail možnej improvizácie a síce Využitie bluesovej pentatoniky pri použití akordov typu X7, kedy použijeme bluesovú pentatoniku postavenú na základom (root) tóne na kvinte daného septakordu. Uvedený príklad (obrázky) sa vzťahujú na konkrétny akord „G7 (tóny v základom tvare: G – H – D – F)“, ktorého kvintou je tón „D“ a na tomto tóne postavená bluesová pentatonika obsahuje tóny: D – F – G – A – C.
Obraty septakordu G7:
základný tvar: G – H – d – f
- obrat: H – d – f – g
- obrat: d – f – g – h
- obrat: f – g – h – d
*
Tu je zobrazenie rozloženie tónov D bluesovej pentatoniky na hmatníku gitary (1 – 13 poloha):
Je potrebné, aby ste si osvojili všetky tieto polohy a orientovali sa v nich. Len potom môžete plnohodnotne a slobodne a intuitívne improvizovať týmto spôsobom.
*
Tu sú zobrazené jednotlivé zóny (polohy) D bluesovej pentatoniky:
1.poloha (zóna)
2.poloha (zóna)
3.poloha (zóna)
4.poloha (zóna)
Ako môžete vyššie vidieť na schémach, jednotlivé polohy sa čiastočne prekrývajú a nadväzujú na seba. Je možné sa samozrejme hýbať aj v medzi polohách, všetko záleží na spôsobe vedenia a použitej technike pri improvizácii.
*
Tu sú zobrazené niektoré možnosti hmatu G7:
Hmat G7 len cez tri basové struny E – A – d:
Typické (otvorené) G7:
G7 v barré hmate prvá varianta:
G7 v barré hmate druhá varianta:
G7 od V. polohy na hmatníku:
G7 od X. polohy na hmatníku:
*
Vyskúšajte si nacvičiť a orientovať sa vo všetkých polohách tejto stupnice (D bluesová pentatonika) a využiť ju pri hre na akord G7. Okrem toho samozrejme môžete toto pravidlo použiť aj pre iné dominantné septakordy, kedy použijete na ich kvinte postavenú bluesovu pentatoniku:
Na akord G7 použijem D bluesovú pentatoniku
Na akord C7 použijem G bluesovú pentatoniku
Na akord D7 použijem A bluesovú pentatoniku
Na akord F7 použijem C bluesovú pentatoniku atď…
*
Vieme toto posunúť aj trochu ďalej a hrať (ako sa hovorí) trochu ešte viac mimo a to, že použijeme nie bluesovú pentatoniku ale bluesovú hexatoniku (tj. k bluesovej pentatonike pridáme ešte tón zmenšenej kvinty, napr: d – f – g – as – a – c.
Vyššie uvedený rozbor pre improvizáciu na dominantné septakordy s využitím bluesovej pentatoniky (hexatoniky), postavenej na kvinte daného dominantného seoptakordu – ako je uvádzané vo videu – tu v čase 3:25.
https://www.youtube.com/watch?v=0w7l-GcT_QI
*