Podobné články

Harmónia – dominantné jadro
Označenie DOMINANTNÉ JADRO je spoj II. – V. – I.stupňa. Je to charakteristické spojenie – druh kadencie, kde II.stupeň nahrádza subdominantu. Najbežnejšia a najjednoduchšia kadencie je subdominanta – dominanta –…

Kaušika
Kaušika znamená v preklade „noc„. patrí medzi indické pentatoniky. Odvodzujeme ju od III. stupňa prirodzenej pentatoniky. Z toho vyplýva, že prirodzená pentatonika od „C“ a Kaušika od „E“ obsahujú rovnaké…

Polohy A bluesovej hexatoniky na hmatníku a ukážkové rify
V priloženom videu môžete vidieť polohy A bluesovej hexatoniky na hmatníku a ukážkové rify. Sledujte uvedené rify a naučte sa ich hrať. Potom tvorte podobné vlastné rify s využitím bluesovej…

Chromatická a diatonická rada – intervaly – príklady
Na článku sa pracuje 🙂 The English description is located below, also with pictures * STREDOEURÓPSKE ZNAČENIE V tomto článku si podrobnejšie popíšeme intervaly a uvediem príklady orientácie sa na…

Rozdelenie stupníc
Ak sa pozrieme na zápis melódie nejakej piesne zistíme, že je zložená z rôznych tónov. Poradie tónov v melódii piesne takmer vždy nie je usporiadané od základného tónu k jeho…

Zväčšene veľký septakord so zväčšenou nonou (Xmaj9♯/5♯)
Ide o nonový akord typu Xmaj9♯/5♯. Vznikne pripojením veľkej tercie k zväčšene veľkému septakordu – príklad od „c“: Nonový akord Cmaj9#/5# = C – E – Gis – H…