Obraty základných intervalov
Obraty základných intervalov – je to dobrá pomôcka ako rýchlo určiť „paritný“ interval. Tak napr. ak je v dvojhlase malá tercia, tak obratom vznikne veľká sexta alebo ak je dvojhlas vedený vo veľkej sexte, tak paritný interval je malá tercia. Toto funguje pri všetkých základných intervaloch a je dobré si to zapamätať.
Obraty intervalov
Každý pôvodný interval je možné obrátiť a to prenesením spodného tónu o oktávu vyššie, napr. c – d na d – c1 alebo prenesením vrchného intervalu o oktávu nižšie, napr. d – c1 na c – d. Je dôležité uvedomiť si, že interval a jeho obrat vyplňujú vždy interval čistej oktávy!
Zapamätajme si, že z čistých intervalov vzniknú zasa len čisté intervaly, z malých vzniknú veľké a z veľkých malé. Napríklad z čistej primy vznikne čistá oktáva, z malej sekundy vznikne veľká septima a z veľkej tercie vznikne malá sexta a naopak. Aj nominálne (bližšie, menovité, menné) určenie intervalov sa pri obrate zmení:
Poznámka: Tak ako základné (pôvodné) intervaly obraty majú, tak rozšírené intervaly obraty nemajú! Nie je možné doplniť ich do oktávy, lebo oktávu presahujú. Na základe prvého príkladu určte interval a vytvorte jeho obrat:
2 Comments