Spevník – Zelená pláně

Ponúkam ďalšiu skladbu Zelená pláně. 6/8 rytmus (dá sa hrať aj ako valčík), ale môže sa hrať aj rozkladmi akordov. Túto skladbu uvádzam v pôvodnej tónine Cmi, čo nie je zrovna najľahšia a hlavne začiatočníkom by mohla robiť trochu problémy, kôli náročnejším akordom a v refréne aj rytmicky, ale odvďačí sa tým že je nádherná.

Pre ukulele si nájdi príslušné akordy tu: http://mojagitara.com/databaza-akordov-na-ukulele-ladenie-g-c-e-a/

*

Na ďalšom obrázku je text a akordy v prijateľnejšiej (hratelnejšiej) verzii a to od H mol (Hmi) s jednoduchšími akordmi a aj jednoduchšie zharmonizované.

Zelena plane-txt-Hmi

V slohe sa stretneme s nie celkom typickým akordom (menej používaným, ale zato efektne znejúcim) H7/5# – H7/5+ (nižšie vľavo). V refréne v časti textu: „že mám v srdci troud“ sú akordy Gdim a F#dur. Ale vyskúšajte aj odvážnejšie zharmonizovať a síce namieto G dim dajte C#9# (nižšie v strede) a namiesto F#dur skúste F#9# (nižšie vpravo). Alebo to zahrajte tak, že v prvom refréne nechajte pôvodne Gdim a F#dur a v druhom refréne použite C#9# a F#9#.

H75+ Cis9+ Fis9+V akorde C#9# môžete hrať aj kvintu akordu na basovej strune „E“ a to tak, že držíte prostredníkom obidve struny „E“ aj „A“ v 4. polohe. Alebo strunu „E“ nehráte. V akorde F#9# použijete až dva barré hmaty a to ukazovák pre tóny „Fis“ a „E“ v druhej polohe a malíček pre tóny „E“ a „Gisis„.

3 thoughts on “Spevník – Zelená pláně”

 1. V Brně dne 10. dubna 2021.
  Dobrý den, na chvíli jsem nakoukl a prosím, abych se sem mohl vracet.
  Jsem pouhopouhý amatér a rád bych se přiučil. Přeji vše nejlepší a děkuji, že se věnujete svou energii takovým a podobným nádherným činnostem.
  S pozdravem
  J. V.

  1. Ján, ďakujem, venujem tomu už viac desaťročí veľa energine a už aj nejaké tie peniaze.
   Robím to ale rád a rád aj teba uvidím na mojich stránkach. Ak bude treba, napíš komentár či otázku,
   budem sa snažiť v rozumnom termíne odpovedať 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*