Tercia
Tercia je dôležitým intervalom, ktorý v akordoch určuje tónorod (či je akord durový alebo molový). Ďalej terciový systém tvorí základ pre tvorbu a stavbu všetkých akordov. V terciách sú veľmi často vedené druhé hlasy. Terciu tvorí vzdialenosť troch stupňov diatonickej rady medzi porovnávanými tónmi. Medzi porovnávaným tónmi DR leží jeden stupeň. Na hmatníku nižšie sú zobrazené veľké (3) a malé (3b) tercie k základnému tónu „c“ (1).
V diatonickej rade sú dva typy tercií. Malá tercia (m.3) má vzdialenosť troch poltónov a veľká tercia (v.3) štyroch poltónov. Ak má ísť skutočne o terciu, musí byť vzdialenosť písmenových základov tri stupne. V notovej osnove vidíme všetky pôvodné tercie v DR:
Na hmatníku by sme hľadali malé tercie o tri pražce vyššie alebo nižšie na rovnakej strune (obrázok vľavo) alebo by sme ich hrali cez susedné struny (obrázok vpravo), tak ako to ukazujú príklady na hmatníku nižšie:
Veľké tercie sa nachádzajú o štyri pražce vyššie alebo nižšie na rovnakej strune (obrázok vľavo). Tiež by sme ich mohli hrať cez susedné struny (obrázok vpravo), tak ako to ukazujú príklady na hmatníku nižšie:
Tercie na fotkách: malá tercia „g – b“ na strunách „E – A“, malá tercia „a1 – c2″ na strunách „g – h“, veľká tercia „h – dis1″ na strunách „A – d“.
Na hmatníku môžete vidieť rozloženie tercií – príklady medzi tónmi „C – Es“ (malá tercia) resp „C – E“ (veľká tercia):
*