Tremolo systém typu Floyd Rose
Pre gitaristov, ktorí doteraz hrali na gitarách s pevnou kobylkou resp. s tremolo bez zámkov, kde sa struny ladili cez ladiacu mechaniku, prináša tento systém viacero významných zmien, na ktoré si treba zvyknúť. Hneď prvou a významnou je, že gitara sa po naladení (a nastavení na príslušnú hrúbku strún) uzamkne (uzamknú sa struny na hornom zámku – ktorý nahradzuje najčastejšie nultý pražec) a potrebné jemné dolaďovanie sa vykonáva už len na tremole v zadnej časti gitary pomocou skrutiek jemného dolaďvania
Pre každú strunu je jeden jemný dolaďovač, ktorý funguje viac menej ako systém jemného dolaďovania ako na husliach). Takže pozor, treba myslieť na to aby ste omylom nezačali „ladiť“ ladiacou mechanikou na hlave gitary, lebo ľahko môžete strunu roztrhnúť, keďže struny sú napevno uzamknuté.
Ide pravdepodobne o najvyspelejší a najrevolučnejší kobylkový systém s vibračnou pákou v rámci stability ladenia. Tento systém má svoje úskalia, ktoré ho čiastočne znevýhodňujú, o ktorých si povieme neskôr. Na začiatok si popíšeme hlavné časti systému Floyd Rose z vrchnej strany:
1 – kameň tremola (pre každú strunu samostatný, cez ktorý prechádza struna, ktorá je uchytená v kameni prítlačným hranolom).
2 – základňa tremola (na nej sú upevnené všetky ostatné časti tremola Floyd Rose. Z vrchu kamene a páka a zo spodu kotva tremola s pružinami. Niekedy je kotva súčasťou základne, resp. tvoria jeden celok.
3 – stavacia skrutka tremola (sú dve, z každej strany po jednom a nastavuje sa nimi celková výška tremola nad telom gitary).
4 – skrutka jemného ladenia struny (s vertikálnym pohybom pre usmerňovanie výšky vodiacej skrutky.
5 – vodiaca skrutka pre posun struny (zabezpečuje nielen ohyb – pohyb kameňa a tým jemné napínanie alebo uvoľňovanie struny, ale zároveň svojou prednou časťou pôsobí na prítlačným hranol, ktorý drží strunu v zadnej časti.
6 – páka tremola so závitom (ktorá je buď šroubovacia alebo nasúvacia so závitovou poistkou, pre nastavenie chodu samotnej páky).
7 – imbusová skrutka pre nastavenie harmonického ladenia struny – každý kameň tremola sa dá takto rôzne nastaviť a tým určiť aktívnu dlžku struny (menzúru).
Vrchný záber na Floyd Rose tremolo systém s ďalším popisom:
2 = základňa tremola, 1C = prítlačné hranoly strún na kameňoch tremola, 6 = páka tremola, 3 = stavacie skrutky tremola, 5B = prítlačné imbusy (ktoré dotláčajú prítlačné hranoly 1C na struny a držia ich tak v zadnej časti menzúry gitary.
Na obrázku vidíme trochu modifikovaný typ Floyd Rose. Hlavný rozdiel oproti predchádzajúcemu je, že segmenty 5A a 5B sú samostatné. Imbusová skrutka 5A dotláča prítlačný hranol k strune na každom kameni tremola samostatne. Ako vodiaca tyčka pre jemné dolaďovanie potom funguje segment 5B, ktorý nie je šroubovateľný ale je pevne spojený s kameňom tremola. Pozrime sa ešte detailnejšie na kameň tremola. V tomto detailnejšom zábere vidíme, že sa skladá z dvoch častí 1A a 1B. Časť 1A je spojená so základňou tremola skrutkou pre harmonické ladenie (7) a druhá časť 1B je pohyblivá, upevnená kĺbikom k časti 1A. Správne nastavene FR tremolo by malo mať smerovanú základňu tremola približne rovnobežne s povrchom tela.
Popis Floyd rose tremola zo zadnej strany gitary: (je tu jedna špecialita a to „pevný doraz“ pre zvrat dozadu“). 12 = náhrada tzv. „back-stopera“ funguje tak, že pružiny tremola su viacej napnuté, tak aby v kľudovom stave tlačili na backstoper. Stačí smerom dole jemne stlačiť páku tremola aby bolo možné tón/tóny podladiť. Ďalšie časti: 2 = základňa tremola zo zadnej strany, 6 = púzdro páky tremola, kde je páka ukotvená, 8 = kotva tremola, 9 = držiaci hrebeň (hrable) ktoré z jednej strany držia pružiny tremola napnuté, 10 = pružiny tremola, 11 = skrutky, držiace hrebeň (hrable) na tele gitary, 13 = uzemnenie snímačov.
Stabilitu ladenia zabezpečuje na hlave aj tzv. horný zámok, kde sú struny gitary zamknuté. Skladá sa so základne, ktorá je upevnená v mieste spojenia krku s hlavou gitary, s troch prítlačných segmentov a troch imbusových skrutiek. Niekedy je gitara vybavená aj tzv. vodiacou lištou, ktorá je umiestnená na hlave za horným zámkom a zabezpečuje správny sklon strún (nábeh) na horný zámok.
Činnosť a fungovanie obojstranne zvratného tremola typu Floyd Rose pekne vystihuje obrázok nižšie. Horný obrázok I.: Tremolo je v rovnovážnom (kľudovom) stave. Prostredný obrázok II.: Páka tremola je stlačená k hmatníku, struny sú podladené. Spodný obrázok III.: Páka tremola je zatiahnutá smerom dozadu, struny sú nadladené.
Floyd Rose – dôležitá poznámka!
Pri nastavovaní obojstranne zvratného Floyd Rose tremola si musíte uvedomiť, že každá, aj tá najmenšia zmena v pomere ťahov strún proti ťahu zadných pružín sa prejaví ako zmena polohy tremola (základne tremola). Tak tomu je napr. pri zmene hrúbky strún, pri zmene predpätia zadných pružín, a v princípe aj pri použití techniky BEND (vytiahnutie) sa naruší stredová poloha a má to svoje dôsledky, o ktorých si povieme ďalej a ukážeme si to aj s príkladmi a porovnaním s gitarou s pevnou kobylkou.
Floyd Rose tremolo poskytuje veľa ďalších možností navyše, ale aj určité obmedzenia a nevýhody, o ktorých si povieme neskôr a preto je potrebné veľmi dobre zvážiť tento fakt pri kúpe gitary. Sám osobne nedoporučujem kupovať ako prvú svoju elektrickú (elektrofonickú) gitaru s Floyd Rose, ale radšej s pevnou kobylkou, prečo, vysvetlíme si v nasledujúcich workshopoch. Floyd Rose – niektoré techniky nie vhodné na tento systém, napríklad podlaďovanie pri súčasnom vyťahovaní jednej struny a stacionárnom držaní struny druhej.
Na hmatníku je zobrazená jednoduchá situácia: Ukazovák je položený na strune „g“ v 5.polohe a prstenník v 7.polohe vyťahuje túto strunu o celý tón, tj. tón „D“ na tón „E“. Súčasne s týmto vyťahovaním sa ale hrá aj tón „G“, ktorý je držaný malíčkom v 8.polohe na strune „h“. Ak pozorne počúvate priebežne výšku tónu „G“ hraného v 8.polohe na strune „h“ budete počuť, ako postupne vyťahujete „D“ na „E“, tón „G“ sa podlaďuje, čo je spôsobené tým, že pri vyťahovaní hociktorej struny na gitare s Floyd Rose tremolom sa ostatné struny podladia, lebo sa v tom momente naruší rovnováha celého FR systému (struny kontra zadné pružiny).
Čo je lepšie menej alebo viacej pružín na tremole?
Celkove platí že ak máte len dve pružiny a rovnaké struny, tak ich musíte viacej natiahnuť, aby sa vyrovnali napr trom pružinám, ktoré môžu tým pádom byť napnuté menej a to isté platí ak je ich viacej tj. štyri alebo aj všetkých päť. Problém môže byť, že napr. pri hrubších strunách už nemusí stačiť aktívna zóna hrebeňa (hrable) na natiahnutie pružín. (je to na maxime a stále to nestačí). Vtedy je potreba pridať tretiu pružinu, resp. viac. Osobne mám otestované, že viacej pružín s menším predpätím pôsobí celkove stabilnejšie ako menej s väčším predpätím, takže dve pružiny by som považoval za málo. Aj bežne predávané nástroje majú spravidla tri pružiny a prípadne jednu náhradnú.
Ďalej s viacerými pružinami struny menej „erdžia“ (trasú sa). ľahko to otestujete, keď napr. „g“ strunu chytáte medzi prstami, pridvihnete ju a potom spustíte. Zaznie tón, ktorý nie je čistý alesa určitým spôsobom „trasie“. Je to spôsobené interakciou kmitania struny a pružín.
Niekedy pružiny „vŕzgajú„, mam overenú takú vychytávku a síce dávam tenký vankúšik molitanu na pružiny (medzi pružiny a zadný kryt. Alebo ho dávam upravený medzi pružiny (podľa ich počtu). Ak stačia pružiny tri, lepšie ich je dať nie rovnobežne (pozície 1 – 3 – 5) ale stredovú rovno a dve po stranách na šikmo, skríža.
*