Menzúra gitary

Dôležitým prvkom na nástroji s hmatníkom a teda aj gitary, či basgitary je MENZÚRA. Tá sa prejavuje jednak svojou celkovou dĺžkou (vzdialenosť na gitare medzi sedlovým – nultým pražcom a kobylkovou vložkou a stredovým bodom na kobylke), kde struny vychádzajú smerom k hlave gitary) a v nadväznosti na to potom aj vzdialenosťami medzi jednotlivými pražcami medzi sebou, či už sa bavíme o pražcoch susediacich alebo aj vzdialenejších. Menzúra je v podstate aktívna zóna struny (strún).

Hmatové  vnímanie

Veľkosť menzúry vnímame hmatom cez prsty – vzdialenosťou medzi jednotlivými pražcami a tvrdosťou strún a tiež sluchom. Čím je kratšia menzúra nástroja, tím kratšie sú aj vzdialenosti medzi jednotlivými pražcami a preto gitarista s krátkymi prstami bude mať väčší problém s dlhšou menzúrou a naopak gitarista s dlhými prstami s  krátkou menzúrou. Čím dlhšia je menzúra nástroja, tím viac musí byť struna napnutá, aby sa dosiahlo požadovaného ladenia. To vnímame ako tvrdosť struny a aj v tomto kontexte by sme mali voliť potrebnú tvrdosť strún, vzhľadom k dĺžke menzúry.

Sluchové vnímanie

Čím kratšia je menzúra nástroja (gitary), tím viacej vnímame zvuk ako mäkší, menej prierazný, menej hlasitostne silný, ale zase viac farebný. Akordy se viac zlievajú, sú menej konkrétne. Dlhá menzúra zabezpečí lepšiu čitateľnosť jednotlivých tónov v akordoch, väčšiu hlasitosť a tiež väčšiu prieraznosť zvuku. Dĺžka menzúry ovplyvňuje aj množstvo vyšších harmonických zložiek v celkovom zvuku, aj keď na tomto sa dosť podieľajú aj ďalšie vplyvy ako je použité drevo atď…

*

Štandardné menzúry:
630 mm (24,75″) – elektrické, jazzové gitary (Gibson)
635 mm (25″) – elektrické gitary (PRS)
650 mm (25,5″) – elektrické, jazzové, akustické gitary (Fender)
660 mm (26″) – klasické gitary
670 mm (26,25″) – gypsy gitary
762 mm (30″) – basové gitary
864 mm (34″) – basové gitary
889 mm (35″) – basové gitary
914 mm (36″) – basové gitary

*

 

https://www.stewmac.com/fretcalculator

Na uvedenom linu vyššie nájdete tzv. prepočítavač vzdialeností pražcov (Fret position calculator), kde si môžete nastaviť s palcov aj milimatre a podľa dĺždky menzúry a počtu pražcov si aj vypočítať (zistiť) vzdialenosti medzi pražcami.

Na záver uvádzam tabuľku, kde nájdete nielen jednotlivé tóny na hmatníku gitary ale aj ich kmitočet v hertzoch (hz). Tiež aktívnu dĺžku struny na danom tóne / pražci / strune:

frekvencie-a-dlzky-strun.png

*

2 thoughts on “Menzúra gitary”

  1. 630 mm (25,75″) – elektrické, jazzové gitary (Gibson)… tady někdo neumí počítat 630:25,4=24,8(24,75) a ne 25,75.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*