Opis a konštrukcia gitary

Gitara ako najrozšírenejší strunový nástroj obsahuje štandardne šesť strún, ktorými sú od najhrubšej struny tak ako znejú: E – A – d – g – h – e1. V notovej osnove zapisujeme tóny gitary v husľovom kľúči o oktávu vyššie než v skutočnosti znejú. Preto gitaru zaraďujeme medzi tzv. transponujúce nástroje. Akustická gitara sa skladá z troch základných častí: telo, krk a hlava. Ostatné funkčné prvky sú rozmiestnené na uvedených základných častiach.

*
Inštruktážne video k téme: „Opis a konštrukcia gitary“
*

*

Telo nástroja – korpus

Telo nástroja sa skladá z hornej – vrchnej a spodnej – dolnej dosky. Po stranách spája dosky tvarovaný luby. Na hornej doske je kruhový rezonančný otvor a pod ním plastový kryt ako ochrana dosky pred odieraním pri hre trsátkom. V zadnej časti hornej dosky je umiestnená drevená kobylka a strunník (sedlo) z umelej hmoty. Vzadu na lube (na boku gitary) býva niekedy osadený kolík na upínanie remeňa, tzv. „hruška„. Telo nástroja je zhotovené z preglejky (lacnejšie gitary) alebo pri drahších nástrojoch z masívneho dreva. Častá býva tiež kombinácia týchto konštrukčných materiálov. Telo môže byť lakované (lesklé alebo matné) alebo farbené a je vo vnútri vystužené rebrami. Počet rebier býva rôzny a závisí od typu a značky gitary.

Krk nástroja

Kolík na pripnutie remeňa môže byť umiestnený tiež na kopyte krku. Kopyto krku tvorí hrubšia spodná časť krku pri korpuse. Samotný krk nástroja tvorí spodná (oblá) časť, kde opierame dlaň prípadne palec ľavej ruky. Krk ohraničuje zhora nultý pražec, ktorý sa nazýva sedlo alebo aj sedlový pražec a zdola päta krku. Pätou krku nazývame miesto, plochu na kopyte krku, ktoré je priamo pripojené ku korpusu – telu gitary. Dôležitou súčasťou pre nastavenie správneho napnutia, či prehnutia krku je torzná tyč – výstuha, ktorá býva zabudovaná vo vnútri krku. Táto prechádza jeho stredom pod hmatníkom. Výstuhu s možnosťou jej doťahovania alebo uvoľňovania obsahujú akustické gitary typu jumbo a gibson a iba málo modelov klasickej španielky. Pnutie (predpätie) krku sa nastavuje imbusovým kľúčom. Šesťhranný imbusový kľúč sa zasúva do matice – hlavice výstuhy, ktorá ústi na hlave (pod hmatníkom za nultým pražcom). Niekedy sa nachádza matica výstuhy na opačnej strane krku. Vtedy sa imbusový kľúč zasúva do matice cez rezonančný otvor. Správne nastavenie (pnutie hmatníka) sa dosiahne vtedy, keď sa hmatník a struny nachádzajú vzájomne v približne rovnobežnej polohe. Rovnobežnosť strún a krku môžete skontrolovať pohľadom odzadu nástroja tak, že za kobylkou sledujete hranu hmatníka a smer strún k sedlovému pražcu. Iná možnosť kontroly je, že dohmatnete prstom ľavej ruky najhrubšiu strunu (E) pred prvým pražcom a súčasne (prstom pravej ruky) pred posledným pražcom. V strede krku by sa struna nemala opierať o hmatník a zároveň by nemala byť jej vzdialenosť od hmatníka väčšia ako 1 – 2 mm. Nesprávne nastavené pnutie krku je schématicky zobrazené na nasledujúcich obrázkoch:

This is protected content.
Registráciou získate okamžitý a kompletný prístup do všetkých člankov a príspevkov.Tiež môžete pridávať komentáre a viesť diskusiu.
:
:
Content Protected by SmartLogixPodmienky registrácie

HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o - Poštová 1661/2, 921 01 Piešťany, info@hudobnynastroj.sk +421 903 718 279, Skype (nick) majo1959 / Pri kúpe gitary u nás vám nástroj nielen skontrolujeme, ale aj nastavíme optimálny dohmat - poskytujeme poradenstvo a servis.
Spoločnosť HUDOBNÝ NÁSTROJ s.r.o. sa zaoberá predajom hudobných nástrojov, aparatúr, príslušenstva a doplnkov. Okrem toho poskytujeme poradenstvo pri zostavovaní aparatúr pre muzikantov ale aj kapely (ozvučenie, PA systémy atd...)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*