Nastavenie predpätia krku gitary

V tomto príspevku si ukážeme ako nastaviť do správnej polohy predpätie krku (pnutie) voči ťahu strún – rovnobežnosť krku – hmatníku so strunami. Niekto by si mohol myslieť, že gitara , kúpená v obchode toto má optimálne nastavené a nie je čo riešiť, čo nie je vždy pravda. A druhá vec je, že ak je aj predpätie krku cca nastavené, stačí, ak zmeníme typ strún (hrúbku), napr. prejdeme s 011 sady na 010 alebo 012, situácia sa mení. Okrem toho môže výstuha časom povoliť. Treba vedieť, že väčšina akustických gitar typu „klasická španielka – classic guitar“ (gitary s nylonovými strunami) takúto nastaviteľnú výstuhu nemá, naopak akustiky typu dreadnought alebo jumbo (folkové a westernové gitary s kovovými strunami) ju majú. Aj keď aj tu sú výnimky a niektoré klasické gitary túto výstuhu majú.

U akustických gitár môžeme predpätie nastaviť aj v tele pod v spojnici hmatníku a tela, cez rezonančný otvor – nájdeme tam hlavu imbusu, cez ktorú predpätie krku nastavujeme.

Imbusová hlavica sa môže nachádzať aj na hlave nástroja (v mieste sedlového pražca), ako to vidíte na obrázkoch nižšie.

*

Keď stojíte čelom k tomuto otvoru, tak v smere hodinových ručičiek krk doťahujete a opačne (proti smeru hodinových ručičiek) ho uvoľňujete. Uvediem dva modelové príklady.

Modelový príklad1: prechádzame  zo 011 sady na hrúbku 010. V tomto prípade ak bude treba, tak budeme krk uvoľňovať (pohyb imbusového kľúča proti smeru hodinových ručičiek). Pri zasúvaní imbusového kľúča tento musí sadnúť do otvoru, o čom sa najskôr určite presvedčte.

Modelový príklad2: ak prechádzame  s 011 sady na 012, tu budeme (ak to bude potrebné) krk doťahovať v smere hodinových ručičiek. Opäť sa pri nasadení imbusového kľúča od otvoru presvedčte, či sa tento nachádza v správnej polohe, správne nasadený a zasunutý.

V oboch prípadoch postupujte veľmi opatrne a doťahujte po malých hodnotách, nie hneď viac otáčok.  Až po získaní určite praxe už budete vedieť odhadnúť podľa aktuálneho stavu, či môžete hneď dať viac otáčok alebo nie. Vo všeobecnosti teda platí, že ak dávame hrubšie struny, tak krk doťahujeme a naopak, ak ideme na tenšie struny, tak krk povoľujeme.

Dôležitým faktorom je aj to, aby pri tomto nastavení bola gitara naladená a bol vytvorený aktuálny ťah. Až potom viete predpätie krku nastaviť správne. Niekedy kôli nasadeniu imbusového kľúča je potrebné uvoľniť dve stredné struny („d“ a „g„) tak, aby ste sa do správnej polohy pre nasadenie imbusového kľúča dostali.

*

https://mojagitara.com/wp-content/uploads/2020/03/pnutie-krku.jpg
*

Postup: Najskôr nalaďte nástroj a vizuálnou kontrolou zistite stav ako vyzerá rovnobežnosť krku so strunami (pohľadom smerom od kobylky k hlave, akoby ste mierili puškou). Potom, ak je to potrebné, nasaďte imbusový kľúč – ak treba tak pre tento účel uvoľnite dočasne stredové struny. Typ: stredové struny „d“ a „g“ stačí povoliť tak, aby sa dali preložiť  do vonkajších drážok susedných vonkajších strún, tj. struna „d“ k drážke struny „A“ a struna „g“ k drážke struny „h„. Potom otočte imbusovým kľúčom o otáčku v požadovanom smere (ak treba aj viackrát), nasaďte naspäť struny „d“ a „g“ a dolaďte ich. Skontrolujte ako sa zmenila poloha krku voči strunám. Ideálne je ak máte už určitú prax a tento postup nemusíte veľakrát opakovať. Akonáhle vidíte, že výška strún je optimálna (optickou kontrolou ale aj na pocit krku do ruky), dosiahli ste svoj cieľ.

Poznámka: Niekedy sa stane, že sa krk po pohybe imbusového kľúča ešte mierne pohne v smere, ktorým se ho nastavovali s opozdením, preto je možná dobré, po nastavení chvíľku počkať a až potom stav skontrolovať, prípadne po nastavení nástroja kontrolu vykonať opticky za nejaký čas znovu.

Je dobré, ak si nastavenie pnutia krku viete vyskúšať najskôr s niekym, kto má s touto činnosťou dobré skúsenosti, aby vás naviedol a usmernil. Nezabúdajte ale, že na výšku strún na hmatníkom má vplyv viac faktorov, (výška strún nad sedlovým – nultým pražcom a aj výška kobylkovej vložky na kobylke), o ktorých si povieme niečo nabudúce. V priloženom videu vidíte kratší úsek k tejto téme v čase od 1:09 až 1:23 min.

*

Nastavenie funkčných prvkov

Domovskú stránku k tejto téme môžete navštíviť tu:   Nastavenie funkčných prvkov gitary

*

Typ: stredové struny “d” a “g” stačí povoliť tak, aby sa dali preložiť do vonkajších drážok susedných vonkajších strún, tj. struna “d” k drážke struny “A” a struna “g” k drážke struny “h“…

Toto má zmysel robiť, ak je imbusový kľúč na hlave a treba operovať v tejto oblasti. Ak sa nastavenie ovláda od rezonančného otvoru, tak toto urobiť zmysel nemá.

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *