Bebobové stupnice – bebop scale
Tento článok je prekladom a doplnením originálneho článku na: https://www.fachords.com/bebop-scales/
V článku je použité ango-americké značenie (terminológia)
Tones and string „H“ (marking in Central Europe) = tones and string „B“ (Anglo-American marking)
Ako hrať Bebop stupnice?
Rovnako ako výraz „džezové stupnice“, aj bebobové stupnice sú viac než len jedna stupnica. Sú bežnou skupinou notových sekvencií používaných v jazze a fusion. V tejto časti si niečo povieme o tom, čo tvorí stupnicu bebop a rôzne vzorce, spolu s najlepším tajmingom, kedy ich použiť a postupom akordov na ich hranie.
Čo je vlastne bebop?
Éra Bebopu sa začala okolo 40. rokov 20. storočia, v tomto období Charlie Parker, Dizzy Gillespie, Lester Young a mnohí ďalší pomohli inovovať nový štýl jazzu. Tento nový žáner bol známy svojou komplikovanosťou. Veľa kľúčových zmien, postupnosť tvrdých akordov, komplexné harmónie a neuveriteľná improvizácia. Bola to takmer rebélia od štandardných jazzových a populárnych akordových postupov s normálnym a jednoduchým opakovaním veršov a refrénov.
Cieľom bolo byť radikálny. Vtedy začala Beat Generation a ich bohémsky životný štýl sa dokonale miešal s impulzívnosťou a neistotou bebopu. Rovnako ako život, ktovie, aká bude ďalšia nota! Kvôli svojim zvláštnym intervalom a neustálym zmenám sa hudba stala skôr kultovým fenoménom, pretože masy si celkom nepotrpeli na hudobnú zložitosť. Ale bebop žije v srdci každého jazzového hráča, ktorý hľadá ďalšiu nečakanú, no neuveriteľnú notu, ktorú by mal zahrať. Mnoho fusion gitaristov pozná najmä tieto stupnice. Čo je to bebopová stupnica? Pozrime na hexatonickú (6 notovú) bluesovú stupnicu.
Od základného tónu „C“ je to C – Eb – F – Gb – G – B a späť na C (oktávové). Zahrajte si túto stupnicu a je to nepochybne bluesové. prečo? Chromatický pohyb tohto malej tercie 3b až 4 až 5b spolu s 7b vytvára vibrácie veľmi jazzovej kvality. A jazzoví hudobníci majú veľmi radi chromatické prehrávanie nôt! A to je hlavné lepidlo a zdroj všetkých bebopových nuancií. Jednoducho vezmeme bežné stupnice a režimy a pridáme poznámky, takže existuje viac chromatických intervalov.
V závislosti od toho, kde tieto zmeny vykonáme, určí kvalitu konkrétnej stupnice bebop: Väčšina bebopových stupníc je pomenovaná podľa stupnice, na ktorej robia zmeny, čo je väčšinou pridanie jednej chromatickej noty navyše, takže často ide o 8 notové stupnice. Vo všeobecnosti budeme hrať bebopové stupnice cez normálnu jazzovú progresiu ii-V-I, s výnimkou prechodu cez veľa kláves. Ale nie je to tak, že by sa nedali použiť v iných alebo podobných postupoch.
Durové a dominantnejšie bebopové stupnice môžu byť použité s týmito typmi akordov, zatiaľ čo molové stupnice budú zreteľne znieť lepšie s molovými sekciami akordov. V nasledujúcom texte sa naučíme najbežnejšie Bebopove stupnice s pomocou diagramov hmatníka v tónine C. Samozrejme, môžete posúvať tvary nahor alebo nadol po krku a hrať sa s iným základným tónom.
Bebop Major (Bepop ionska)
(Bebobová durová stupnica) – pridaný tón G♯ (zväčšená kvinta = 5♯) je označený oranžovým okrajom.
1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 5♯ – 6 – 7
Toto je durová alebo iónska stupnica so zvýšenou kvintou ako prechodným tónom. Keďže je postavená na durovej 6. (zmenšenej 7)., sú to dva akordy, s ktorými bude táto stupnica fungovať skvele.
Bebop major scale – Bebop durová stupnica (#353)
Bebop Dominant (Bepop mixolydicka)
(Bebobová mixolydická stupnica) – pridaný tón B (veľká septoima = 7) je označený oranžovým okrajom.
1 – 2 – 3 – 4 – 5 – 6 – 7b – 7
Dominantná bebopová stupnica je v podstate mixolydická stupnica s pridanou veľkou 7. Vraciame túto veľku septimu späť do mixu tónov. Táto stupnica sa často hrá cez dominantné 7. akordy a ich rozšírenia.
Bebop Dorian (Bepop dórska)
(Bebobová dórska stupnica) – pridaný tón „E“ (veľká tercia = 3) je označený oranžovým okrajom. Oranžový okraj má aj veľká sexta (v.6 = v tomto prípade tón „A“), ktorý je typický pre dórsky modus (stupnicu).
1 – 2 – 3b – 3 – 4 – 5 – 6 – 7b
Tu je k štandardnemu dorskemu modu pridaná veľká tercia = v.3 k normálnej. Obsahuje teda interval malej aj veľkej tercie To jej dodáva menší bluesový nádych. Je to preto, že má tiež rovnaké mixolydické tóny ku základnému tónu, ktorú možno hrať. Táto stupnica zodpovedá bluesovej osemtónovej stupnici TYP A, ktorú sme si už popisovali v támci 8-tónových stupníc (tá je ale zobrazená stredoeurópskym notopisom = Hb = B, čo zodpovedá ango-americkému Bb): https://mojagitara.com/bluesova-osemtonova-typ-a/
Bebop Melodic Minor (bebop melodická mol)
(Bebobová melodická mol vzostupná stupnica) – Táto stupnica je melodická molová s pridaným prechodom 6b. Je to výborné použiť s molovými 6. akordmi, alebo sa dá aj zmiešať s harmonickým molom.
bebop melodic minor scale – big foto
1 – 2 – 3b – 4 – 5 – 6b – 6 – 7
Melodickej mol vzostupnej stupnici sa niekedy hovorí aj „moldurová“, pretože 1. tetrachord (C – D – Es – F) je molový a 2. tetrachord je durový (G – A – H – c). Malá sexta 6b dodáva stupnici bohatosť a väčšie napätie.
Na stránke sa pracuje 🙂
https://www.fachords.com/bebop-scales/
https://sk.wikipedia.org/wiki/Bebopová_stupnica