|

Chromatická stupnica

Chromatická (poltónová) stupnica je útvar, ktorý vylňuje v rámci oktávy všetkých 12 poltónov, ktoré sa tam nachádzajú. Chromatické stupnice spotrebujú na svoju tvorbu všetky tóny spektra oktávy (12 poltónov). Keďže sa v nich vyskytuje viac chromatických ako diatonických poltónov, nazývame ich preto chromatické stupnice. Vytvárame ich na základe známych diatonických stupníc: diatonické poltóny sa nemenia a celotónové vzdialenosti vyplníme chromatickými poltónmi smerom hore (vzostupne) zvýššenými, smerom dole  (zostupne) znížženými. Príklad chromatickej stupnice v rámci C dur (stupnica C dur je zapísaná celými notami, chromatické zmeny tónov plnými hlavičkami):

Je to vlastne množina všetkých tónov, ktoré v tradičnom európskom a anglo-americkom ponímaní poznáme a používame. Nižšie vidíte zobrazenie chromatickej stupnice odC“ na hmatníku gitary od 1 po 12 pražec za pomoci použitia krížikov a (druhý obrázok nižšie) zase béčiek:

*
*

Na hmatníku gitary vidíte rozloženie tónov chromatickej rady s využitím posúviek –  „béčiek„. Porovnajte si ju s predchádzajúcou a zistíte tzv. „enharmonické zámeny, napr.: Cis = Db, Dis = Eb atď…

 
Chromatická stupnica (rada) v dvoch náhľadoch s použitím „krížikov“ a „béčiek“.(#176)

Pre viac detailov si pozri tento link: https://mojagitara.com/chromaticka-rada/

*

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *