Chromatická stupnica
Chromatická (poltónová) stupnica je útvar, ktorý vylňuje v rámci oktávy všetkých 12 poltónov, ktoré sa tam nachádzajú. Chromatické stupnice spotrebujú na svoju tvorbu vetky tóny spektra oktávy (12 poltónov). Keďže sa v nich vyskytuje viac chromatických ako diatonických poltónov, nazývame ich preto chromatické stupnice. Vytvárame ich na základe známych diatonických stupníc: diatonické poltóny sa nemenia a celotónové vzdialenosti vyplníme chromatickými poltónmi smerom hore (vzostupne) zvýšenými, smerom dole (zostupne) zníženými. Príklad chromatickej stupnice v rámci C dur (stupnica C dur je zapísaná celými notami, chromatické zmeny tónov plnými hlavičkami):
Je to vlastne množina všetkých tónov, ktoré v tradičnom európskom a anglo-americkom ponímaní poznáme a používame. Nižšie vidíte zobrazenie chromatickej stupnice od „C“ na hmatníku gitary od 1 po 12 pražec za pomoci použitia krížikov a (druhý obrázok nižšie) zase béčiek:

Na hmatníku gitary vidíte rozloženie tónov chromatickej rady s využitím posúviek – „béčiek„. Porovnajte si ju s predchádzajúcou a zistíte tzv. „enharmonické zámeny, napr.: Cis = Db, Dis = Eb atď…
Chromatická stupnica (rada) v dvoch náhľadoch s použitím „krížikov“ a „béčiek“.(#176)
Pre viac detailov si pozri tento link: https://mojagitara.com/chromaticka-rada/

One Comment