Digitech 2120 Artis VGS – (3) Úprava programov

Výber programu

Keď prvýkrát zapnete svoj 2120 VGS, spustí sa v režime Program a na displeji sa zobrazí niečo takéto:

Ak chcete vybrať program, postupujte takto:

1. Uistite sa, že je vybratý režim Program (tlačidlo <Program> bude jasne svietiť). Ak je tlačidlo <Program> tmavé, jedným stlačením sa vrátite do režimu Program.

2. Pomocou tlačidla <Program> vyberte banku programov (Výroba alebo Používateľ). Každým následným stlačením tlačidla <Program> sa prepína medzi výrobnou a používateľskou bankou programov.

3. Pomocou kolieska <Program/Effect> prejdite na program, ktorý si chcete vypočuť.


Výber konfigurácií efektov

2120 VGS vám dáva možnosť vybrať si ktorúkoľvek z dvadsiatich štyroch rôznych konfigurácií smerovania efektov v rámci zvoleného programu. Postup, ako to urobiť, je nasledujúci:
1. V režime Program stlačte tlačidlo <Iné>. Displej vyzerá asi takto:

2. Všimnite si, že celá obrazovka digitálnych efektov bliká. V tomto bode otočte ovládač <1> pod displejom a vyberte jednu z dvadsiatich štyroch rôznych konfigurácií smerovania efektov dostupných v 2120 VGS. Keď máte zvolenú požadovanú konfiguráciu efektov, môžete načítať moduly efektov, ktoré potrebujete pre konkrétne potreby programu. stlačte tlačidlo <Uložiť> na uloženie zmien. Stlačením tlačidla <Program> sa vrátite do režimu Program.


Ukladanie/pomenovanie programov

Skôr než sa pustíme do úprav programov a vytvárania vlastných, naučte sa, ako uložiť zmeny, aby ste nestratili žiadne úpravy, ktoré si chcete ponechať. Procedúra Store vám umožňuje premenovať, premiestniť a uložiť akékoľvek úpravy, ktoré ste vykonali v programoch, aby ste ich mohli neskôr vyvolať.

1. Stlačte raz tlačidlo <Uložiť>. Na displeji sa zobrazí názov aktuálneho programu (môže vyzerať asi takto):

Pod prvým znakom názvu programu sa zobrazí kurzor.

Pomenovanie programu

1. Pomocou kolieska <Program/Effect> zmeňte znak na znak, ktorý chcete na zvolenej pozícii.

2. Keď sa na danej pozícii zobrazí správny znak, pomocou ovládača <Page> prejdite kurzorom na ďalší požadovaný znak.
zmeniť.

3. Pomocou ovládača <1> zmeňte veľkosť písmen. Gombík <2> sa používa na výber čísel, ovládač <3> sa používa na vkladanie medzier.
Gombík <4> sa používa na kopírovanie a vkladanie znakov.

4. Ak chcete skopírovať znak, umiestnite kurzor pod znak, ktorý chcete skopírovať (pomocou ovládača <Page>), potom otočte ovládač <4> v smere hodinových ručičiek. Ak chcete prilepiť skopírovaný znak, umiestnite kurzor na miesto, kam chcete znak vložiť, a potom otočte ovládač <4> proti smeru hodinových ručičiek.

5. Ak chcete zrušiť procedúru Store and Name, stlačte buď tlačidlo <Program>, aby ste sa dostali do režimu Program, tlačidlo <Edit>, aby ste sa dostali do režimu FX Edit, alebo tlačidlo <Utilities>, aby ste sa dostali do režimu Utility, v závislosti od režimu, do ktorého chcete vstúpiť.

Uloženie programu

• Keď máte názov, aký chcete, znova stlačte tlačidlo <Uložiť>. V hornom riadku displeja je uvedené:

Uložiť do: [Názov programu]

Táto obrazovka vám umožňuje vybrať umiestnenie nového programu. Všimnite si, že keď je program uložený, je uložený v užívateľskej banke programov, pretože výrobné programy sa nedajú prepísať.

1. Pomocou ovládača <2> alebo kolieska <Program/Effect> vyberte číslo užívateľského programu, do ktorého chcete uložiť nový program.

2. Znova stlačte tlačidlo <Uložiť>. V hornom riadku displeja sa krátko zobrazí:

ULOŽENIE PROGRAMU DO ##

potom sa dostanete do programu, ktorý ste práve uložili. Novovytvorený užívateľský program je teraz načítaný a teraz ho možno kedykoľvek vyvolať.

3. Ak chcete zrušiť procedúru Store, stlačte buď tlačidlo <Program>, aby ste sa dostali do režimu Program, tlačidlo <Edit>, aby ste sa dostali do režimu FX Edit, alebo tlačidlo <Utilities>, aby ste sa dostali do režimu Utility, v závislosti od do ktorého režimu chcete vstúpiť.

Úprava programu

Vytváranie vlastných efektových programov je mimoriadne jednoduché, pretože váš 2120 VGS vám poskytuje prístup ku kompletnej knižnici profesionálne vyvinutých efektov („predvolené“). Príklad tohto postupu úpravy je nasledujúci:

• V režime Program stlačte tlačidlo <Pitch>. Na displeji sa zobrazí niečo takéto:

Keď vstúpite do režimu FX Edit, prvá stránka každého FX modulu vám umožní:

1) Obíďte efektový modul (zapnutím alebo vypnutím) pomocou ovládača <1>.

2) Pomocou ovládača <2> vyberte efektový modul (iba v sekcii digitálnych efektov).

3) Uložte predvolené nastavenie pomocou ovládača <3> (viac informácií o ukladaní predvolených nastavení nájdete na str. 24)

4) Pomocou ovládača <4> vyberte predvolené nastavenie pre vybraný modul efektov.

Výber/zmena modulov efektov

Každý program môže obsahovať až osem digitálnych efektov (okrem sekcie Preamp). Moduly v každom programe môžete prechádzať dvoma rôznymi spôsobmi:

1. Stlačením tlačidla <Edit> vstúpite do režimu FX Edit a pomocou kolieska <Program/Effect> rolujete cez rôzne moduly, alebo

2. Pomocou tlačidiel FX Library. Stlačením tlačidla <Preamp> sa dostanete priamo k prvému modulu v sekcii predzosilňovača. Následnými stlačeniami sa budete posúvať cez nasledujúce moduly v sekcii predzosilňovača. Podobne, stlačením tlačidla <Dly/Rvb> sa dostanete priamo k prvému modulu v sekcii Digital FX, ktorý má v sebe nahraný delay alebo reverb. Následné stlačenie tlačidla vás posúva cez nasledujúce moduly, ktoré sú načítané s oneskorením alebo dozvukom (samozrejme za predpokladu, že v programe je načítaných viac oneskorení alebo dozvukov).

Keď sa dostanete k modulu, ktorý chcete zmeniť (napr.: chcete vymeniť oneskorenie za reverb), pomocou ovládača <2> vyberte nový efekt. Alebo pre okamžité načítanie požadovaného efektu stlačte buď tlačidlá <Mod> , <Pitch>, <Dly/Rvb> alebo <Other> v závislosti od typu požadovaného efektu a vybraný efekt sa okamžite načíta.

Výber predvoleného nastavenia

Po výbere požadovaného efektu v programe (napr.: St Pitch), môžete rýchlo rolovať cez niekoľko rôznych predvolených St Pitch uložených v knižnici vášho 2120 VGS.

Príklad – Zoznam všetkých FX modulov a ich predvolených nastavení

Na výber je 7 predvolených nastavení funkcie Stereo Pitch Shifter. Niektoré programy z výroby používajú tieto predvolené nastavenia. Ak sa vám teda páči Pitch shifter, ktorý sa používa v továrenskom programe #4, a chceli by ste ho použiť v programe #98, jednoducho prejdite na modul Stereo Pitch Shifter a potom pomocou ovládača <4> vyvolajte predvolené nastavenie ( ktorý je náhodou F4-Octave Up) v programe #4. To eliminuje potrebu meniť všetky parametre z jedného programu do druhého

Úprava parametrov modulu – Parametre každého modulu sú prístupné prostredníctvom série stránok. Vstupnú úroveň konkrétneho modulu upravíte na stránke Upraviť 2. Ak ešte nie ste v režime úprav, stlačte tlačidlo <Upraviť>. Potom môžete pomocou kolieska <Program/Effect> rolovať na modul, ktorý chcete zmeniť (napr.: St Pitch). Pomocou ovládača <Page> prejdite na stranu 2. Teraz môžete zmeniť vstupnú úroveň jednotlivých modulov pomocou ovládača <1>. Rozsah nastavení je od 0 (vypnuté) do 100 %. Všetky ostatné parametre môžete zmeniť podobným spôsobom.

Vlastné predvolené nastavenia – Keď ste upravili parametre efektového modulu, môžete ho uložiť ako súčasť programu. Po uložení sa stane predvolenou pre daný program, ale nepridá sa do používateľskej predvolenej knižnice. Ak chcete uložiť nastavenia ako predvolené nastavenia používateľa, pozrite si str. 25.

Porovnanie zmien – V priebehu úprav programov môžete zistiť, že chcete porovnať upravenú verziu programu s pôvodnou uloženou verziou. Našťastie vám váš 2120 VGS poskytuje túto cennú funkciu A/B vo funkcii Porovnať.

Ak chcete porovnať upravený program s pôvodnou uloženou verziou, postupujte takto:

1. V režime úpravy FX stlačte raz tlačidlo <Edit>. V hornom riadku displeja sa zobrazuje:

Keď sa zobrazí toto hlásenie, uložený program je dočasne načítaný a aktívny.

2. Ak sa chcete vrátiť k upravenej verzii, stlačte tlačidlo <Program> pre návrat do režimu Program alebo tlačidlo <Edit> pre návrat do režimu FX Edit.

Ukladanie/pomenovanie predvolených nastavení – Procedúra Ukladanie vám umožňuje premenovať, premiestniť a uložiť akékoľvek zmeny, ktoré ste vykonali v predvolených nastaveniach, aby boli neskôr ľahko dostupné v iných programoch.

1. Keď ste uspokojivo zmenili predvolené nastavenie efektu (alebo ste vytvorili nový), prejdite späť na stránku 1 modulu efektov, ktorý upravujete (ak tam ešte nie ste). Na displeji sa zobrazí niečo takéto:

2. Na stránke 1 v ponuke FX edit otočte ovládač <3> v smere hodinových ručičiek. Potom budete môcť pomenovať svoje nové predvolené nastavenie.

Pomenovanie predvoleného

1. Pomocou kolieska <Program/Effect> zmeňte znak na znak, ktorý chcete na zvolenej pozícii.

2. Keď sa na danej pozícii zobrazí správny znak, pomocou ovládača <Page> prejdite kurzorom na ďalší znak, ktorý
chcieť zmeniť.

3. Pomocou <1> zmeňte veľkosť písmen. Pomocou ovládača <2> vyberte čísla. Gombík <3> sa používa na vkladanie medzier. The
Gombík <4> sa používa na kopírovanie a vkladanie znakov.

4. Ak chcete skopírovať znak, umiestnite kurzor pod znak, ktorý chcete skopírovať (pomocou ovládača <Page>), potom otočte ovládač <4> v smere hodinových ručičiek. Ak chcete prilepiť skopírovaný znak, umiestnite kurzor na miesto, kam chcete znak vložiť, a potom otočte ovládač <4> proti smeru hodinových ručičiek.

5. Ak chcete postup prerušiť, stlačte buď tlačidlo <Program>, aby ste sa dostali do režimu Program, tlačidlo <Edit>, aby ste sa dostali do režimu FX Edit, alebo tlačidlo <Utilities>, aby ste sa dostali do režimu Utility, v závislosti od toho, ktorý režim, do ktorého chcete vstúpiť.

Uloženie predvoleného nastavenia

1. Keď máte názov tak, ako ho chcete čítať, stlačte tlačidlo <Uložiť>. V hornom riadku displeja sa zobrazuje:

Uložiť do: [Názov] / Store To: [Name]

Táto obrazovka vám umožňuje vybrať umiestnenie nového používateľského predvoleného nastavenia. Všimnite si, že keď sa uloží predvolené nastavenie, uloží sa do používateľskej banky predvolených nastavení, pretože predvolené nastavenia z výroby nemožno prepísať.

2. Pomocou ovládača <2> vyberte predvolené číslo, do ktorého chcete uložiť nové predvolené nastavenie.

3. Znova stlačte <Uložiť>. Predvolené nastavenie sa uloží a teraz sa zobrazí výzva na uloženie týchto zmien do programu. Ak chcete uložiť
tieto zmeny v programe znova stlačte tlačidlo <Store>, v opačnom prípade stlačte tlačidlo <FX Edit>.

4. Na prerušenie procedúry stlačte buď tlačidlo <Program>, aby ste sa dostali do režimu Program, alebo tlačidlo <Edit>, aby ste sa dostali do FX
Režim úprav alebo tlačidlo <Utilities>, čím sa dostanete do režimu Utility, v závislosti od režimu, do ktorého chcete vstúpiť.

Úprava modulu – Váš 2120 VGS je nabitý rozsiahlou ponukou predvolených výrobných nastavení efektov pre vaše použitie. V každej danej situácii však možno budete chcieť vykonať menšie úpravy vybraného modulu. Parametre každého modulu efektu sú dostupné prostredníctvom série stránok.

1. Stlačte tlačidlo <Upraviť>. Displej vyzerá asi takto:

2. Keď prvýkrát vstúpite do režimu úpravy FX (stlačením tlačidla <Edit>), dostanete sa do modulu skreslenia elektrónky v sekcii Preamp. Otáčaním kolieska <Program/Effect> prechádzajte modulmi, kým sa nedostanete k modulu digitálneho efektu. Všimnite si, že keď prechádzate rôznymi modulmi, aktuálne vybraný modul bude blikať v matici smerovania efektov. Keď sa v sekcii digitálnych efektov dostanete k modulu, ktorý chcete upraviť, použite ovládač <Page> na rolovanie cez parametre modulov.

Upozornenie: Vždy, keď sa vykoná zmena buď v module efektov alebo predvolenom nastavení, ikona Zmenené sa zobrazí priamo pod ovplyvneným parametrom v module alebo predvolenom nastavení.

Prechádzanie stránkami modulu
Všimnite si v ľavom dolnom rohu (hneď pod číslom programu), že displej ukazuje, na ktorej stránke sa nachádzate a celkový počet stránok v module. Každá stránka vám umožňuje prístup až k štyrom parametrom pomocou ovládačov <1> – <4>.

Príklad: Ak chcete listovať stránkami parametrov efektového modulu, stlačte tlačidlo <Edit>. Keď toto tlačidlo svieti, pomocou kolieska <Program/Effect> prejdite na modul efektu. V tomto bode použite tlačidlo <Page> na rolovanie cez parametre efektového modulu. Popis všetkých FX modulov a ich parametrov nájdete na stranách 27-47.

Podobné články

3 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *