DIGITECH Studio 5000 Harmonizer – hodnotenie

Digitech Studio 5000 Digitech Studio Vocalist – hodnotenie

link na pôvodný originálny článok:

https://www.soundonsound.com/reviews/digitech-studio-5000-digitech-studio-vocalist#top

David Mellor skúma spôsoby, ako okoreniť vokálové a gitarové linky, vďaka dvom novým harmonickým procesorom Digitech.

Prepínanie výšky tónu sa kedysi považovalo za nedosiahnuteľný efekt; niečo, čo každý chcel, ale v skutočnosti nie je praktické na akúkoľvek použiteľnú úroveň kvality. Potom prišla spoločnosť s názvom Eventide s ich slávnym Harmonizerom, ktorý to všetko zmenil na dobré. Je pravda, že pôvodný produkt neposkytoval dokonalé posunutie výšky tónu a ani teraz s modernou technológiou nemôžete očakávať, že zvuk s posunutou výškou bude rovnako dobrý ako originál. Vždy bude existovať nejaký glitching, chvenie alebo iný artefakt, ktorý môže hru prezradiť. Napriek tomu existuje veľa príležitostí, kedy tieto vedľajšie účinky ostanú nepovšimnuté, na nich nezáleží alebo ich možno vedome vymeniť za výhodu, ktorú môže ponúkať prehadzovanie výšky tónu. Jemné zmeny výšky tónu sú skvelé na zosilnenie zvuku a malé množstvá môžu priviesť trvalo plochého speváka k správnemu naladeniu (alebo prinajmenšom budú kolísať hore a dole okolo správnej výšky, namiesto toho, aby boli vždy pod ňou).

Ak boli tieto problémy s posunom výšky tónu až príliš evidentné v minulosti, najmä na lacnejších zariadeniach alebo multiefektových jednotkách, ktoré obsahujú posun výšky tónu, možno to bolo preto, že každá jednotka sa snažila riešiť všetky aplikácie s posunom výšky tónu. Digitech sa však od tejto myšlienky odtrhol a ponúka jednotky prispôsobené konkrétnym typom použitia. Aktuálne hodnotíme (aug.1995) päťdielny digitálny harmonický procesor Studio 5000 – myslím, že ho skrátene nazvem Studio 5000 – ktorý je prispôsobený pre inštrumentálne zvuky a procesor Studio Vocalist Vocal Harmony Processor, ktorý je samozrejme určený hlavne pre vokály. Nič vám nebráni porušovať pravidlá a používať ktorúkoľvek jednotku na akýkoľvek účel, ale myslím si, že zámery Digitech sú jasné. A súdiac podľa výsledkov, idú správnym smerom.

Studio 5000

Digitech Studio 5000 má skôr vzhľad multiefektovej jednotky než vyhradeného Pitch-shiftera. Bolo by však chybou domnievať sa, že toto je všetko. Multiefektové jednotky, ak ešte nie sú celkom desať za cent, určite nie sú také vzrušujúce ako kedysi. Keď si pozorne vypočujete, čo táto jednotka Digitech dokáže, pochopíte, že ide o multiefektovú jednotku s určitým stupňom triedy.

Digitech nepopisuje Studio 5000 ani ako multiefektovú jednotku, ani ako Pitch-shifter. „Harmony Processor“ je ich termín, ktorý by naznačoval, že Studio 5000 dokáže zaznamenať jednu notu a premeniť ju na chorus s harmóniou, ktorá sa hodí k určitej tónine. To je pravda, a keďže nie je nutné držať sa konkrétnych kláves, či dokonca harmonizovať v hudobných krokoch, potom sa dá spolu so štandardnými imitáciami Briana Maya dosiahnuť celý rad zahusťujúcich, ale aj očakávať divotvorné efekty.

Studio 5000 dokáže zobrať jedinú notu a vytvoriť z nej štyri harmonické časti, čím vznikne päťdielna harmónia. Ak sú štyri harmónie na váš vkus príliš bohaté, potom sú k dispozícii dvojhlasé programy. Niektoré z programov sú lepšie prispôsobené akordickým, a nie jednotlivým notovým vstupom – samozrejme existuje veľký rozdiel v rozpoznávaní výšky jednej noty a aplikovaní harmónie na ňu a v práci s kombináciou nôt, pričom každá nota má celok. spektrum harmonických.

Fyzicky Studio 5000 zaberá 1U skrinku pre montáž do racku, čo sa zdá byť nie viac, než by mala v dnešnej dobe zaberať multiefektová jednotka, bez ohľadu na to, koľko funkcií obsahuje. Na zadnom paneli nájdete stereo vstupy a výstupy a ak chcete, jednotku môžete jednoducho pripojiť v mono. LCD displej je pekný a jasný, no je tu pomerne veľa malých tlačidiel na stlačenie. Majú veľmi gumový pocit a bohužiaľ neponúkajú pozitívne kliknutie v reakcii na akciu používateľa. S rozvahou a trpezlivosťou sú však možné veľké veci.

Mnoho používateľov strávi prvých pár týždňov s jednotkou skúmaním predvolieb a neexistuje nič ako nový výber zvukov, ktoré by rozprúdili kreatívnu šťavu. Zistil som, že som bol schopný vynásobiť 400 továrenských predvolieb na mojej klávesnici Korg 100 predvoľbami v Studio 5000, aby som získal 40 000 nových a vzrušujúcich zvukov. Prečo by som si mal niekedy chcieť kúpiť ďalšiu klávesnicu? A než sa spýtate, ešte som ich všetky nevyskúšal!

Presety sú rozdelené do dvoch hlavných skupín, mono banka a stereo banka. Počnúc mono bankou je prvých 10 predvolieb samozrejme navrhnutých tak, aby predviedli rozsah schopností Studio 5000 s oktávovými zdvojeniami a rozladeniami dostupnými v rôznych stupňoch jemnosti, niektoré s oneskorením. Presety 9 a 10 sú prekvapivo programy skresľovania (zamerané na gitaristu) a sú naozaj dosť dobré. Zostávajúce efekty sú v skupinách: Kombinácie rozladenia, Chorus, Flanger, Posun akordov, Inteligentná harmónia, Simulácie zosilňovača/reproduktora a Špeciálne efekty. So zoznamom efektov a stručným popisom po ruke je ľahké nájsť niečo, čo sa blíži zvuku, ktorý hľadáte, a odolať pokušeniu len náhodne otáčať číselníkom.

Ide o to, aby viaceré harmónie zneli, ako keby pochádzali od rôznych ľudí namiesto klonov sólistu, a funguje to.

Stereo predvolieb je menej, ale nie menej lákavých. Prvých 10 sa nazýva ‚Mix Imager Programs‘, čo sa v skutočnosti prekladá ako ‚Zahusťovadlá‘. Páčili sa mi pre ich jemnosť, pretože skutočne poskytujú užitočný zahusťovací efekt, ale nie vždy je zrejmé, ako sa to dosiahne. S obyčajným pitch-shifterom je ľahké nastaviť jeden výstup mierne nadladený, druhý mierne podladený, aby vznikol hustý zvuk, ale vždy je úplne zrejmé, že zvuk je ovplyvnený a čo sa s ním urobilo. Tu môžete povedať, že je tam nejaký refrén, delay, zmena výšky tónu, reverb alebo čokoľvek iné, ale hotový zvuk takmer vždy vyznie, ako keby to tak malo byť.

Ostatné stereo predvoľby sú zoskupené do Stereo Keyboard Programs, Drum Programs, Stereo Vocal Programs a Special Effects. Za zmienku stoja najmä dve predvoľby: ‚Drum Bright Kit‚, čo je vynikajúci reverb (niečo, čo som na jednotke tohto typu nečakal) a ‚Stereo Sampler‚. Predvoľba samplera ponúka upraviteľnú trojsekundovú stereo (šesťsekundovú mono) pamäť, ktorú môžete použiť na odoberanie bitov z ľubovoľnej viacstopovej nahrávky (povedzme) a ich vkladanie na iné miesta v skladbe. Vždy to môžete dosiahnuť pomocou svojho obľúbeného samplera, samozrejme, ale je pekné, že to môžete urobiť v kontexte čistého zvuku, a nie hudby a MIDI, a je to celkom ľahké dosiahnuť, keď to pochopíte.

Sound Editing (Úprava zvuku)

Bez ohľadu na to, aké dobré sú predvoľby, nakoniec vás omrzia a budete si chcieť vytvoriť svoje vlastné. Nie? Môže sa zdať, že Studio 5000 má veľa tlačidiel a práve tu ich nájdete veľmi užitočné. Najlepší spôsob, ako pristúpiť k úprave, je vybrať si predvoľbu, ktorá je blízka zvuku, ktorý požadujete, a potom stlačiť tlačidlo zodpovedajúce komponentu efektu, ktorý chcete zmeniť. Knižnica efektov obsahuje Harmony, Shift, Delay, Chorus, Flange, Dynamic Filter, EQ, Compression, Gate, Sample a ďalšie. Čo zahŕňa „Viac“? Pre mnohé programy znamená „Viac“ reverb. A ako som už povedal, reverb je celkom dobrý. Každá jednotka tohto typu má obmedzené množstvo výpočtového výkonu, takže nie všetky efekty sú dostupné súčasne. Ale keď nájdete predvoľbu, ktorá obsahuje všetky komponenty, ktoré požadujete, stačí ju vybrať a potom stlačiť tlačidlo Upraviť. Na úpravu bude k dispozícii malý počet relevantných parametrov. Tu je samozrejme potrebné nájsť kompromis. Príliš veľa upraviteľných parametrov a bolo by to príliš zložité na to, aby boli použiteľné, príliš málo a nezískate zvuk, aký chcete. Myslím, že Digitech má správnu rovnováhu.

Ľahko by bolo možné naplniť knihu možnosťami Štúdia 5000 a autori manuálov ich skutočne majú! Dovoľte mi povedať, že pre hráčov na klávesové nástroje, gitaristov a zvukových inžinierov ponúka Studio 5000 množstvo kreatívnych možností na vysokej úrovni kvality zvuku. Budete potrebovať veľa času a trpezlivosti, aby ste ich všetky preskúmali, ale som si istý, že váš príspevok bude odmenený. Aj keď nechcete robiť žiadne úpravy, Studio 5000 má dostatočne dobrý rozsah predvolieb, aby ponúkol úplne nový pohľad na akýkoľvek nástroj, ktorý sa k nemu chcete pripojiť.

Studio Vocalist (Štúdiový spevák)

Zatiaľ čo Studio 5000 je jednou z viacerých multiefektových jednotiek na trhu, aj keď pomerne dobrou, Studio Vocalist je (pokiaľ viem) unikát. Studio 5000 je určené na použitie s nástrojmi, ale Studio Vocalist je, samozrejme, venované vokálom. Ako viete, dobrí speváci sú veľmi vzácny a cenný tovar. Dobrí sprievodní speváci, možno ešte viac, keďže koľko dobrých spevákov chce zostať v pozadí? Možno sami spievate a nahrávate vokálne harmónie. Ak áno, potom je Studio Vocalist stroj pre vás, pretože akákoľvek surová schopnosť, ktorú máte, sa znásobí desaťnásobne. Či chcete harmónie, ktoré presne sledujú melodickú líniu (a ladia s ohľadom na tóninu, v ktorej je) alebo či chcete, aby vás sprevádzal súbor mužských a ženských hlasov; môžete to urobiť sami s pomocou Studio Vocalist. Naozaj!

Aby som to všetko vysvetlil, musím krok za krokom prejsť niektoré dôležité funkcie jednotky.

Štúdiový spevák chápe päť základných typov harmónie:

Akordové harmónie sa držia konkrétneho koreňového tónu a konkrétneho typu akordu. Môžete si napríklad vybrať A7. Akord a Studio Vocalist vám poskytne vhodné noty z tohto akordu, ktoré budú sprevádzať akúkoľvek melódiu, ktorú spievate. Najlepšie bude, samozrejme, znieť, ak spievate v správnej tónine a primerane konzistentne zladené.

Stupnicové harmónie nasledujú tóninu a stupnicu. „Stupnica“ označuje, či používate hlavný alebo vedľajší režim. Studio Vocalist zladí vašu melódiu s tým, čo považuje za vhodné akordy. Samozrejme, vždy existuje viac ako jedna možná sada akordov, ktoré vyhovujú konkrétnej melódii, takže nečakajte vždy zázraky.

Chromatická harmónia je miesto, kde sa Studio Vocalist používa ako „hlúpy“ prepínač výšky tónu, kde sú tóny harmónie vždy v pevných intervaloch od vstupnej noty. Chromatická harmónia je najužitočnejšia pri zdvojení oktávy alebo kvinty. Pri iných intervaloch to môže znieť, ako keby bola harmónia nesprávna.

Režim vokodéra je úplne odlišný od ostatných režimov. Rovnako ako chromatický režim nepoužíva žiadnu z „inteligentných“ funkcií stroja na vyhľadávanie harmónie, ale teraz môžete hrať noty na MIDI klaviatúre a harmónie Studio Vocalist budú nasledovať to, čo hráte. Potenciálne je tu veľká flexibilita na úkor malého času a problémov.

Pitch Correct nie je režim harmónie. Kým nezahrá MIDI nota alebo kláves na prednom paneli, potom je vstup nasmerovaný priamo na výstup. Keď sa zahrá nota, výška tónu sa upraví na túto notu – tento efekt koriguje „neladenie“.

Vocalisation (Vokalizácia)

Preskúmajme každý z týchto režimov podrobnejšie. V režime Chordal Harmony musíte povedať Studio Vocalistovi, aký akord chcete počuť, a budete to musieť urobiť pri každej zmene harmónie v skladbe. „Vyjadrenie“ harmónie bude veľmi dôležité, takže máte na výber dve kombinácie hore a dve dole, tri hore/jedna dole, štyri hore a ďalšie kombinácie. Keď máte správny hlas, potom budete musieť stlačiť noty na prednom paneli alebo klávesy na vašej MIDI klaviatúre, aby ste definovali základnú notu akordu, a jednu z ôsmich softvérových kláves, aby ste povedali, či chcete durovú, molovú, dominantnú 7. , zmenšená 7., veľká 7., malá 7. so zmenšenou alebo nahradenou (sus) 5. To by mohlo viesť k nejakému dosť horúčkovitému stláčaniu tlačidiel, takže existuje aj režim Song, v ktorom môžete preddefinovať kroky a jednoducho opakovane stláčať jedno tlačidlo alebo pomocou nožného spínača prechádzať zmenami akordov v skladbe. ‚Amazing Grace‘ je poskytnutá ako demo skladba a naozaj funguje úžasne dobre. Ak ste niekedy chceli byť ‚a capella‘ zborom úplne sami, toto je jednotka pre vás.

Zaujímavým ustanovením je možnosť zmeniť zafarbenie mužského vokálu na ženský (a naopak) buď pri zmene výšky tónu alebo pri zachovaní rovnakej výšky. Naozaj to znie celkom presvedčivo. Nemyslím si, že by niekto úplne oklamal hlavný spev, ale pri sprievodných vokáloch sa dajú dosiahnuť veľmi použiteľné výsledky. Tieto dva timbrály je možné skombinovať do zmiešaného súboru, ak si to želáte, a ľahko sa pristihnete, že budete robiť dojem gospelového zboru v súkromí vášho štúdia.

Studio 5000 dokáže prijať vstup jednej noty a vytvoriť z nej štyri harmonické časti...

Aj keď osobne nepovažujem režim Scalic Harmony za taký užitočný, pravdepodobne preto, že si radšej svoje harmónie vyberám, ako by som ich mal automaticky pridávať, Studio Vocalist určite odvádza dobrú prácu. Dosť dobrý na to, aby zložil skúšku Music GCSE, pravdepodobne!

V chromatickom režime, kde je interval posunu výšky tónu konštantný, prichádza na rad kvalita. Ako znie výstup? Povedal by som, že asi tak dobrý ako najlepšie vokály, keď si uvedomím, že neexistuje nič také ako dokonalé prehadzovanie výšky tónu. Pre optimálne výsledky by som pred zmenou výšky tónu priviedol signál cez kompresor, pretože jednotka rozhodne najlepšie funguje na signál, do ktorého sa môže dostať, bez toho, aby prekračovala strašné skreslenie zvuku.

Ak sa na chvíľu vrátime k inteligentným režimom, úroveň signálu je tu dvojnásobne dôležitá, pretože jednotka sa pokúsi vytvoriť noty z akéhokoľvek vstupu, ktorý prijme. Harmonizuje dýchanie a kašeľ, ak dostane polovičnú šancu. Na reguláciu v rozumnej miere je k dispozícii funkcia hradlovania, takže signály nízkej úrovne nebudú produkovať žiadny zvuk. Ovládanie citlivosti „ess“ tiež reguluje, ako bude jednotka reagovať na tie šumové zložky spevu, ktoré nemožno považovať za noty v žiadnom skutočnom zmysle. Funkcia ‚Bass Rejection Threshold‚ robí podobnú prácu pri triedení zvukov, ktoré by mali byť harmonizované od tých, ktoré by nemali.

Je zázrak, že vocoding nie je populárnejší, vzhľadom na to, aký silný môže byť efekt. Možno je to preto, že vokódovanie sa bežne používa na to, aby nástroj vyzeral, že „spieva“ a hodnotu novosti môžete rýchlo omrzieť. V tomto type aplikácie sa vokodovanie používa na prevzatie relatívnej sily harmonických prítomných v reči a ich prekrytie na iný signál, ktorý je bohatý na harmonické. Digitech Studio Vocalist v režime Vocoder nie je skutočný vokodér. To, čo robí, je zobrať vstupný signál a vytvoriť harmónie podľa vstupov MIDI not, ktoré sú dané. Napríklad, ak zahráte jednoduchý akord C dur a zaspievate akúkoľvek notu do Studio Vocalist, potom budete počuť, ako spievate noty C, E a G. Napodiv môžete spievať, stonať alebo chrčať a stále budete počuť akord C dur, ale čím viac sa budete držať presnej noty, tým lepšia bude kvalita zvuku.

Keď zadávate noty z MIDI klaviatúry, musíte byť opatrní, aby ste zdvihli všetky prsty a zahrali ďalšiu kombináciu nôt čisto, pretože jednotka sa môže ľahko zmiasť, ktoré noty má produkovať.

Humanise Your Harmonies (Humanizujte svoje harmónie)

Prvá vec, ktorú si všimnete pri používaní Studio Vocalist, je, aké presné sú v skutočnosti generované harmónie. Po rokoch snahy o to, aby boli skutoční speváci tak precízni, to bude pravdepodobne celkom novinka a skoré vokálne harmónie v štýle Queen vychádzajú z reproduktorov takmer bez ohlasu. Nakoniec si možno budete priať niečo trochu živšie, takže Digitech premyslene poskytol množstvo „humanizujúcich“ funkcií: Gender (ktoré som už spomenul), Detune, Vibrato, Scoop a Timing.

Pohlavie tu nie je len otázkou toho, či ste muž alebo žena; môžete si vybrať, ktorým chcete byť, a potom nastaviť hodnotu od -50 do +50. Ak chcete, hodnota mužskosti alebo ženskosti. Ide o to, aby viaceré harmónie zneli, ako keby pochádzali od rôznych ľudí namiesto klonov sólistu, a funguje to. Funkcia Detune pridáva k harmonickým hlasom to, čo Digitech nazýva „jemné rozladenie“. Ľudské hlasy sú málokedy dokonale zladené a Studio Vocalist tiež nemusí byť. Vibrato je ďalšou ľudskou črtou, ktorá sa často stáva výraznejšou, čím je spevák starší! Parametre Vibrato zahŕňajú hĺbku, frekvenciu, typ (sínus, štvorec, pílový zub hore, pílový zub dole), oneskorenie a náhodnosť. Scoop je technika (alebo mám na mysli manierizmus?), kde spevák udrie tón mierne pod výšku tónu a potom sa posunie nahor, aby upravil výšku. Scoop môže byť zavedený náhodne na Studio Vocalist alebo cez MIDI dáta rýchlosti. Nakoniec, časovanie je premenlivé oneskorenie pred začiatkom tónu harmónie, ktoré môže byť tiež náhodné.

So všetkými týmito funkciami by ste si mohli myslieť, že vytváranie a ukladanie programov by bolo dosť ťažké, pretože pri každom použití jednotky budete pravdepodobne vyžadovať inú harmóniu. Našťastie Digitech poskytol funkciu „Style“, kde môžete detailne upravovať harmónie a každú z humanizačných funkcií a potom ich nezávisle uložiť ako štýly. Štýly je možné podľa potreby miešať a spájať, aby sa vytvorili nové harmonické efekty.

Nepoviem, že je dielom chvíľky vytvoriť harmóniu, ktorá presne zodpovedá tomu, čo sa snažíte dosiahnuť, ale ak to porovnáte s alternatívou zapisovať si všetko a pracovať so skupinou spevákov, tak si myslím Štúdiového speváka uvidíte v správnom pomere.

Digitech Studio 5000 – funkcie a vybavenie

EFFECTS (efekty)
  • Two and four voice harmony.
  • Two voice harmony with distortion.
  • Four voice harmony with regeneration.
  • Chord shifter.
  • String pad.
  • Multi‑tap delay.
  • Stereo delay.
  • Stereo chorus.
  • Stereo flange.
  • Dynamic filter.
  • Graphic equalisers.
  • Sampler.
  • Stereo reverb.
  • Distortion.
  • Speaker and cabinet emulator.
  • Modulation Envelope generator.
CONNECTION (konektory)
  • Input left & right (left input doubles as effects return, right doubles as mono input).
  • Effects send.
  • Output left & right.
  • Headphones.
  • MIDI In, Out, Thru.
  • Continuous control pedal.
  • Footswitch.
  • Foot controller.

HARMONY TYPES (typy harmónie)
  • Chordal.
  • Scalic.
  • Chromatic.
  • Vocoder.
  • Pitch Correct.
CHORD TYPES (typy akordov)
  • Major.
  • Major 7th.
  • Minor.
  • Minor 7th.
  • Dominant 7th.
  • Minor 7th flattened 5th.
  • Diminished 7th.
  • Augmented 7th Suspended.
  • Suspended 7th.
SCALE TYPES (typy stupníc)
  • Major.
  • Minor.
  • Whole Tone.
  • Diminished.
  • Blues.
  • Dorian.
  • Harmonic minor.
  • Melodic minor.
HUMANISING FEATURES (HUMANIZUJÚCE VLASTNOSTI)
  • Gender.
  • Detune.
  • Vibrato.
  • Scoop.
  • Timing.

CONNECTIONS

  • Mic input (switchable 48V phantom power).
  • Line input.
  • Effects send & return.
  • Dry signal output.
  • Right/Voice 1 output.
  • Left/Voice 2 output.
  • Voice 3 output.
  • Voice 4 output.
  • MIDI In, Out, Thru.
  • Footswitch.
Ktoré zariadenia dokážu ešte Pitch Shift? (august 1995)

Efekty Yamaha SPX
Multiefektové jednotky pre montáž do stojana pre každého.
Korg ih Interaktívna vokálna harmónia
Kompaktný pitch-shifter ovládaný Korg i-Series alebo inými MIDI klávesnicami.
Procesor Korg ToneWorks AX30G Guitar Hyperformance
Podlahový gitarový efektový procesor.
Eventide Ultra-Harmonizer DSP4000
Eventide Ultra-Harmonizer H3500
Eventide Ultra-Harmonizer H3000B
Posledné slovo v prehadzovaní pre profesionálov s peniazmi na míňanie.
Alesis Quadraverb 2
Posun výšky tónu v elegantnej reverbovej jednotke.
Alesis Midiverb 4
Lepšia kvalita posunu výšky tónu v elegantnej reverbovej jednotke.
Procesor Boss SE-70 Super Effects
Polovičný rackový pitch-shifter/multi-efekty zamerané na koncertujúcich hudobníkov.

+: Široká škála kvalitných efektov.
-: Gumový pocit na klávesoch, žiadne pozitívne kliknutie (akoby nefunkcionalita tlačítka).

 

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *