|

Elektrické gitary – Fender

Značka Fender je vo svete už dlho zapísaná ako jedna s TOP. Jej zakladateľ Leo Fender si v roku 1938 otvoril svoju prvý firmu na opravu rádií. Už počas existencie tejto firmy v rokoch 1943 /1944 skonštruoval svoju prvú elektrickú gitaru s plným telom, ktorú úspešne prenajímal hudobníkom zo svojho širokého okolia. Približne v tom čase založil s bývalým návrhárom gitár Rickenbacker Kauffmanom spoločnosť K&F.

V roku 1948 vstúpil do spoločnosti  Fender inžinier George Fullerton, ktorý úzko spolupracoval na výrobe prvej el. gitary. Prvou bežne vyrábanou elektrickou gitarou s masívnym telom bol v roku 1950 model Fender Broadcaster. Tento nástroj bol jednoduchý a dobre fungujúci a hlavne vyhovoval požiadavkám sériovej výroby.

Fender Broadcaster

https://mojagitara.com/fender-broadcaster-anatonia-gitary/

Problém nastal s názvom „Broadcaster„, pretože právo na používanie uplatňovala spoločnosť Gretsch. A tak došlo v roku 1951 u Fendra k premenovaniu nástroja na Fender Telecaster. Fender Telecaster je najdlhšie vyrábanou masívnou elektrickou gitarou na svete, ktorá prekvapuje svojou jednoduchosťou a účelnosťou.

Konštrukcia telecasteru a čaro zvuku tohto nástroja tkvie v riešení kobylky. Struny prechádzajú cez korpus a sú ukotvené v 6-tich kovových krúžkoch. Tento spôsob dodáva nástroju hutnosť a sustain.  Priamo do systému kobylky je šikmo zabudovaný zadný snímač, ktorý zdôrazňuje prirodzenú zvukovú charakteristiku tohto nástroja, posadenú do výškových frekvencií. Druhý snímač – pri hmatníku je menší a kolmo postavený k strunám. Trojpolohový prepínač zabezpečuje zvukovú voľbu.

Fender Telecaster

https://mojagitara.com/fender-telecaster-anatonia-gitary/

Snaha obmedziť zvyšujúce sa náklady na takýto nástroj viedla neskôr (v 80-tich rokoch 19 stor.) k vzniku Telecaster Standard. Pri tomto modely neboli struny vedené cez korpus ale sa upínali spredu priamo na kobylke. Ale táto konštrukčná zmena veľmi oslabila zvuk Telecastera a tak sa tento systém prestal vyrábať a dnes ho vidíme už len na lacných modeloch.

Firma Fender sa v 50-tich rokoch stala priekopníkom a inovátorom masívnych elektrických gitár. Najviac predávaný model Fender Stratocaster bol uvedený na trh v roku 1954. Nástroj bol dielom Leo Fendera a jeho spolupracovníka Freddie Tavaresa. Fender Stratocaster je (pôvodne) osadený tromi snímačmi a má tremolo systém (vintage) s pákou namontovanou v kobylke. Kobylka umožňovala individuálne nastavenie každej struny ako výškovo, tak aj pre harmonické ladenie (menzúra).

Telo nástroja bolo modifikované tvarovo tak, aby sa hráčom lepšie hralo a držalo nástroj. Hmatník bol pôvodne svetlý (javor) jednodielny (1954 – 1959), neskôr dvojdielny. Plutvový tvar tela viac menej vychádzal s dizajnu amerických automobilov 50-tich rokov 19 storočia. Prdné výkroje nesledovali len perfektný dizajn ale spodný výkroj umožňuje pohodlnejšiu hru vo vyšších polohách.

Fender Stratocaster – hmatník javor, väčšia (širšia) hlava

https://mojagitara.com/fender-stratocaster-anatonia-gitary/

Neskôr bol krk vyrábaný s javoru ale na samotný hmatník bol používaný palisander. Pôvodne mal stratocaster hmatník s 21 pražcami, neskôr sa pridali modeli s 22 pražcami. Najskôr stratocastery používali 3-polohové prepínače, neskôr (poradili muzikanti s praxe) sa už používali 5-polohové, kde sa mohli uplatniť aj medzi-polohové kombinácie 1/2 (2-poloha – snímače kobylka a stred) a 2/3 (4-poloha – snímače stred a hmatník).

Fender Stratocaster – hmatník palisander, menšia hlava

https://mojagitara.com/fender-stratocaster-anatonia-gitary/

Pre ovládanie zvuku boli použité tri ovládacie prvky (potenciometre) pre volume (hlasitosť) a tone (tónová clona – korekcie). Aj tvar hlavy sa v priebehu času modifikoval. V podstate sú známe dva typy, ako vidíte vyššie na obrázkoch (menšia a väčšia). Snímače sú pripevnené na kryte (picguard), ktorý môže byť viacvrstvový (najčastejšie 3 alebo 5 vrstvový) a tento je skrutkovaný na tele nástroja. Super inovatívnym prvkom (ktorý je dodnes obdivovaný a velebený) je systém riešenia výstupného konektoru, ktorý bol u stratocastera vyvedený na prednú dosku vo forme kovovej zapustenej slzy (v tomto mieste pripojujeme kábel gitara – aparát). Jak kábla (samec) sa zasúva šikmo do zapusteného konektoru  – jack samica.

Krk s hmatníkom je pripevnený k telu 4 skrutkami. Krk je zasunutý do výrezu na tele nástroja. V mieste úchytu vidíte aj spojovací plát s vyrazeným logom Fender. Na tele vidíte aj zadný kryt tremola, pod ktorým sa nachádzajú pružiny tremola upevnené na tzv. hrablách a kotve tremola. Telo je zo zadnej strany tvarovo upravené (vybranie) pre lepší pocit z držania nástroja – nástroj sa drží stabilnejšie.

Úchyty (Neck Plate) s tromi bodmi uchytenia

*

Tu si môžete pozrieť ďalšie články k Fender stratocaster:

https://mojagitara.com/fender-stratocaster-modely/

https://mojagitara.com/krátka-história-gitary-fender-stratocaster/

*

Leo Fender predal v roku 1965 svoju firmu spoločnosti CBS ale v spoločnosti stále zostal ako poradca. Potom sa stal podielnikom vo firme Music Man, ktorý (a nie náhodou) založili bývalí zamestnanci firmy Fender Forrest White a Tom Walker. Leo Fender im poskytol dav nové modely gitár: StingRay a Sabre.

Music Man StingRay

Music Man Sabre

*

Vstupné intro k hybridnej gitare Fender/Roland G-5 VS stratocaster. Jedná sa o klasický Stratocaster doplnený o COSM technológiu a o snímač Roland GK pri kobylke. Modelovanie snímačov s ideálnym charakterom. Okamžitý prístup k rôznym ladeniam a 12-strunovým zvukom. Jednoduché a ľahké ovládanie založené na koncepte pôvodného Stratocastera. Dve vyhotovenia (Sunburst/Rosewood a Black/Maple).

*

Na téme sa pracuje 🙂

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *