|

Krátka história gitary Fender Stratocaster

(Preklad časti článku)

Krátka história elektrickej gitary Fender Stratocaster

Stratocaster je typická elektrická gitara – celosvetový archetyp; základná forma, na ktorú treba pamätať pri samotnom uvedení vety „elektrická gitara“, a to aj medzi tými, ktorí nehrajú. Možno preto, že to bolo tak dobre navrhnuté, aby začalo s tým, že existuje už viac ako 60 rokov takmer nezmenené, čo mu umožnilo stať sa hlboko zakoreneným dizajnom v mysliach nasledujúcich generácií.

Ako Keith Richards kedysi povedal, „Strat je rovnako robustný a silný ako mulica, napriek tomu má eleganciu dostihového koňa. Má všetko, čo potrebujete, a je čokoľvek nájsť vo všetkom.“ Nižšie je uvedený prehľad siedmich populárnych modelov Stratocaster s klasickým usporiadaním troch jednocievkových snímačov spolu s nahradením humbuckerom každého z nich, ktorý zdôrazňuje ich jedinečné vlastnosti. Je to všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste sa mohli informovane rozhodnúť o svojom vlastnom vstupe do príbehu Strat:

Stratocaster, všadeprítomný a nevyhnutný, prekročil svoj pôvodný zamýšľaný účel ako nástroj (v tom prípade štýlový), aby sa stal archetypom. Nad svoju každodennú funkciu sa zdvihol, aby sa stal kultúrnym symbolom kreativity, individuality, umenia a viac než trocha bujnej povstania. Takto to bolo už dosť dlho.

Ale nie je to, ako by sa Leo Fender snažil byť radikálny a revolučný. Ako praktický človek chcel iba postaviť lepšiu gitaru. Spolu so svojimi najbližšími zamestnancami strávil dlhé hodiny vývojom a zdokonaľovaním nového modelu, ktorý sa rýchlo vytvoril ako svoj vlastný nástroj a nie na vylepšenú verziu Fenderovho skoršieho vynálezu Telecaster.

Nová gitara však svojmu predchodcovi určite prislúchala niekoľkými dizajnovými prvkami a až začiatkom roku 1953 sa jeho tvar tela podobal telu Telcasteru. Na jar toho istého roku však nový príchod modelu Fender Freddy Tavares načrtol tvar tela, ktorý elegantne prispôsobil vyvážený tvar s dvoma rohami Lea pre Precision Bass. Nová gitara tak kombinovala vlastnosti prvých dvoch nástrojov Fenderu 50. rokov a v ďalšom dôležitom vývoji začiatkom roku 1953 prišiel šéf predaja Fender Don Randall s menom s názvom Stratocaster.

Tento nástroj bol pre spoločnosť Fender významným krokom v oblasti dizajnu a inovácií. Nemal jednu alebo dve, ale tri snímače, s prepínaním a ovládacími prvkami, ktoré vytvorili veľkú tonálnu všestrannosť (hoci je prekvapujúce, konfigurácia prepínania v tom čase umožňovala iba tri z niekoľkých možných kombinácií snímačov).

 Vývoj Stratocasteru tiež svedčil o začlenení jednozávitových snímačov alnico 3 s kusmi pólov s výškovo nastaviteľnou výškou, ktoré účinne riešili meniaci sa výkon ťažkých strunových meradiel, ktoré sa v tom čase používali, a šikmého výstupného konektora namontovaného na čelnej strane gitara, nie strana. Výrazne tvarovaný vretenník gitary – úplne zaoblený ako u Telecaster a Precision Bass – bol nepochybne ovplyvnený nástrojmi, ktoré vytvoril Paul Bigsby, a podobne ako Telecaster a Precision Bass pred ním mali všetky tunery na dosah. A predovšetkým elegantný dotyk pri prvom použití Sunburstovej úpravy Fender, ktorá bola zahrnutá na naliehanie Randalla, aby gitare poskytol dokonalejší vzhľad.
Najväčšou inováciou Stratocasteru však bol jeho kobylka. V reakcii na spätnú väzbu hráča na televízne vysielanie Randall chcel, aby nová gitara mala nejaký druh vibrato systému. Leo sa do svojej úlohy ponoril svojím obvyklým zameraním. Napriek tomu bol pôvodný návrh vibračného mosta Stratocasteru výrazným zlyhaním. Leo a gitarista / poradca Bill Carson zrejme mysleli, že prototypové jednotky v továrni zneli dobre, ale pravák z Leo v továrni George Fullerton povedal, že „zneli hrozne“. Leo investoval veľa času a peňazí do snahy o zdokonalenie systému až do roku 1953, než zošrotoval celý návrh a začal znova.
Druhý vibrato systém Stratocasteru bol tak efektívne „prepracovaný“, že sa dokázal oveľa viac, ako si pôvodný tvor myslel alebo si predstavoval. Leo a jeho zamestnanci si predstavili zvuk podobný gitarovej gitare s iba veľmi malými zmenami výšky tónu, ale jeho dizajn v skutočnosti umožnil rozpätie výšky tónu až do troch pol krokov alebo viac. Zjednodušene povedané, bolo to lepšie, ako to bolo potrebné, a do desiatich rokov by ho hráči používali na vytváranie úderných zvukov, ktoré nikdy neboli predvídané v centrále spoločnosti Fender.
Napriek všetkým týmto inováciám Fender druhý model elektrickej gitary trpezlivo prekrýval svoj čas zdanlivo glaciálnym tempom posunutým od nástrojov s dutým telom, „rock and roll 50-tych rokov“, surfovanie na začiatku 60. rokov a inštrumentálny rock a britskej invázie. ale nikdy nevyleteli, ako dúfali jeho tvorcovia.
Skutočne historický okamih príbehu Strat – a všeobecne rocková história – prišiel s vystúpením Boba Dylana na Newport Folk Festival 25. júla 1965. Publikum ľudových puristov bolo šokované, keď Dylan nastúpil na pódium v ​​oranžovej košeli a tmavej koži. bunda, hrá Stratocastera a je podporovaná elektrickou kapelou. Scéna mala trvať hodinu, ale Dylan to zvládol iba pomocou Maggieho farmy a Like Like Rolling Stone a potom ho vyprovokoval z pódia. O pár minút neskôr sa vrátil na sólovú akustickú súpravu, ale Dylanov prechod z akustického troubadoura na plne elektrickú rockovú hviezdu znamenal hlavný zlom v rockovej hudbe.
Koncom 60. rokov 20. storočia Stratocaster konečne dosiahol najvyššiu úroveň, a to najmä vďaka meteorickému stúpaniu Jimiho Hendrixa, ktorého preferencia nástroja viedla légie zavedených a nadchádzajúcich gitaristov, aby konečne „objavili“ Strata. (Dalo by sa presvedčivo tvrdiť, že šesťdesiate roky 20. storočia skutočne skončili poslednými blednúcimi poznámkami Hendrixovho Stratocastera v Woodstock v pondelok 18. augusta 1969 v dopoludňajších hodinách.)
V polovici 70. rokov bol Stratocaster všade. V prvých rokoch tohto desaťročia došlo k fenomenálnemu nárastu popularity gitary, keď sa niektorí z najväčších rockových gitaristov stali horlivými hráčmi Strat – mená vrátane David Gilmour, Jeff Beck, Eric Clapton, George Harrison, Robin Trower, Ritchie Blackmore a Rory Gallagher. V prvej polovici desaťročia tak došlo k výraznému množeniu skutočne fenomenálnej rockovej hudby postavenej na zvuku Stratocastera v rukách niektorých z najväčších hudobníkov, ktorí kedy hrali – vrátane Layly a ďalších najrôznejších milostných piesní (Derek a Dominos, 1970), musia prejsť všetky veci (George Harrison, 1970), strojová hlava (Deep Purple, 1972), temná strana Mesiaca (Pink Floyd, 1973), Irish Tour ’74 (Rory Gallagher, 1974), Most vzdychov (Robin Trower, 1974), Blow by Blow (Jeff Beck, 1975) a oveľa viac.
Ale do roku 1980 sa Stratocaster už nemusel preukazovať. Dosiahla vznešenú úroveň nevyhnutnosti, ktorú iné nástroje Fender už dávno vystúpili rýchlejšie, ale jej miesto bolo napriek tomu zaistené. Strats hrá viac gitaristov ako kedykoľvek predtým, od velikánov, ktorí si už zarobili veľa uznania v predchádzajúcich desaťročiach, až po talentované nové tváre, ktoré pokračovali v zavedených tradíciách alebo definovali odvážne nové role nástroja. Do konca desaťročia sa rocková hudba strhla a znova objavila. Stratocaster bol pri každom fascinujúcom znovuobjavení preferovaným nástrojom s vrodeným a nezvyčajným významom, ktorý ho nejako neustále prispôsoboval všetkému, na čo si hudobníci myslia. Žiadny iný nástroj to nikdy neurobil; žiadny iný nástroj nebol taký.
Osemdesiate roky sa pre spoločnosť Fender ukázali ako transformačné desaťročie a do začiatku deväťdesiatych rokov, ak ktorýkoľvek z nástrojov stelesňoval samotný Fender, bol to Stratocaster. Nástroj bol všade. Každý z nich hral alebo niekedy hral. To sa vtedy stalo archetypálnou formou; siluetu, na ktorú hneď pri spomenutí termínu elektrická gitara skočila. V zostave nástrojov Fender, ktorá bola ocenená časom, sa Stratocaster stal nástrojom Fender od roku 1989, ktorý uplynul od roku 1990.
A keď sa blížilo tisícročie – milénium, celkový vzhľad gitary sa takmer vôbec nezmenil, ale poháňal hudbu, ktorá sa dramaticky zmenila s každou ďalšou generáciou umelcov, ktorí ju považovali za trvalo všestranný, nevyhnutný a relevantný nástroj. V predvečer roku 2000 vyzerala budúcnosť Stratocasteru jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Mnohí veľkí umelci, ktorí ju prijali v predchádzajúcich desaťročiach, s ňou pokračovali v tvorbe úžasnej hudby – hráči vrátane Eric Clapton, Jeff Beck, David Gilmour, Buddy Guy, John Frusciante a mnoho ďalších. Tento nástroj preklenul desaťročia a žánre ako neuveriteľne všestranná a relevantná elektrická gitara; zvolený znovu a znovu nasledujúcimi generáciami nových hráčov. Zostávalo na výber skúsených profesionálov a dychtivých nováčikov, jeho elegantná forma a čistý zvuk neustále priťahujúci hráčov na všetkých úrovniach.
Po celú dobu, ako vždy, Stratocaster naďalej hľadal cestu do nových rúk. Kapely, ktoré sa formovali buď v 2000-tych rokoch alebo sa objavili po roku 2000, pokračovali v objatí nástroja. Medzi hráčov Stratocasteru v tejto najnovšej triede patrili okrem iného Alex Turner (Arctic Monkeys), Brendon Urie (Panic! At the Disco) a Albert Hammond Jr. (Strokes).
Stratocaster vyzeral ako budúcnosť, keď Buddy Holly hral jeden na výstave Eda Sullivana v roku 1957. O desať rokov neskôr, keď Jimi Hendrix tak nezabudnuteľne hral jeden na Monterey Pop Festival v roku 1967, stále to vyzeralo ako budúcnosť – ešte viac pravdepodobne , O desať rokov neskôr, keď sa rock v roku 1977 rušil trhaním a obzvlášť agresívnym spôsobom objavoval sám seba, bola Strat v jeho strede. O desať rokov neskôr, v roku 1987, keď samotný Fender prešiel odvážnym sebaprevenciou, novo revitalizovaný Stratocaster stál na vrchole línie, stále veľmi budúcnosť. O ďalšie desaťročie neskôr, v roku 1997, sa objavili mladí mladí hrdinovia Stratu a 10 rokov potom, v roku 2007, jeden Strat získal v aukcii takmer 3 milióny dolárov, zatiaľ čo ďalší bol prevezený viac ako 17 000 stôp na Mount Everest. Ľudia všade určite milujú svojich Stratocasterov. Prístroj nosí dobre viac ako 60 rokov. Stále to znie fantasticky. Stále je to fenomenálne. A stále to vyzerá ako budúcnosť.
*
*
Kto všetko hrá (hral) na stratocastery

*

https://www.fender.com/articles/how-to/fender-stratocaster-buying-guide-7-strat-models-compared

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *