| |

Fender Stratocaster – anatónia gitary

Na tomto linku si môžete pozrieť základné modely Fender stratocaster – klikni sem:

https://mojagitara.com/fender-stratocaster-modely/

Tiež si môžete pozrieť článok s histórie Fender stratocaster – tu:

https://mojagitara.com/kratka-historia-gitary-fender-stratocaster/

Článok o elektrických gitarách Fender:

https://mojagitara.com/elektricke-gitary-fender/

*

Stratocaster telo

Moderné telá Stratocasterov sú stále vyrobené z rovnakých drevín, aké boli vyrobené pred viac ako 60 rokmi a tými sú Adler –  jelša a Ashjaseň. Najmodernejšie Straty sú z jelše, zatiaľ čo Straty v rade Deluxe majú telá z jaseňu.

Adler –  jelša – používaná vo väčšine gitár Fender sa môžu pochváliť mnohými zvukovými výhodami. Nie je to obzvlášť husté drevo, je to ľahké drevo s uzavretými pórmi, ktoré má rezonančný vyvážený tón jasnejší ako iné tvrdé dreviny, s trochu väčším dôrazom v hornom strednom pásme. Poskytuje vynikajúci trvalý a ostrý útok.

Ashjaseň –  s jaseňom môže byť ťažké pracovať. Póry musia byť vyplnené pred aplikáciou povrchových úprav a dve gitarové telá z bažinového popola sa s väčšou pravdepodobnosťou budú líšiť jeden od druhého než dve telá z jelša, ktoré má pevnejšie a konzistentnejšie zrno. Ash dodáva artikuláciu a prítomnosť s veľkou rovnováhou medzi jasom a teplom a vyzerá skvele.

Stratocaster krk

Väčšina Fendrov má menzúru 25,5″ (palca) s polomerom hmatníka 9,5″, 22 pražcov a určitá variácia krku tvaru C.

Tvar krku – Fender ponúka gitary s niekoľko rôznych profilmi krkov, ale tu zahrnuté gitary majú variácie klasického krku tvaru „C“, ktorý má zaoblenejší profil ako špicatý „V“ alebo plošší „U“ štýl. Štandardné, luxusné a americké špeciálne modely sú vybavené modernými krčkami typu „C“, ktoré sú mierne tenšie ako klasické profily typu „C“ alebo „C“ v polovici 60. rokov, ktoré sa nachádzajú na Stratocasteroch 60. rokov a American Vintage ’65 Stratocaster. resp. Americký profesionál má novší, moderný krk „Deep C“, ktorý je o niečo hrubší ako moderný „C“. Americká modelka Elite ponúka medzi modelmi s jediným polomerom krk s moderným krkom „C“ až „D“, čo znamená, že krk je pri matici tenší a smerom k telu sa stáva hrubším.
Polomer hmatníka –  Fingerboard Radius – je miera oblúka hmatníka po jeho šírke. Modely Deluxe sú vybavené najplochším hmatníkom s polomerom 12 „, zatiaľ čo Stratocaster 60. rokov a American Vintage ’65 Stratocaster s klasickým sériami majú najoblejší hmatník s polomerom 7,25“. Americká elita je tu uvedená ako jediná gitara s krkom zloženým polomerom 9,5 „až 14“. 
*

Veľkosti a tvary pražcovVeľkosť pražcov sa týka skutočného drôtu pražcov použitých na vytváranie pražcov. Ak chcete, aby sa vaše prsty skutočne dotýkali hmatníka pri pražení strún, pravdepodobne pre vás budú stredné jumbo alebo vintage pražce. Na druhej strane drôt z jumbo pražcov môže poskytnúť ľahšiu hrateľnosť s lepším udržaním, tónom a ohýbaním, pretože nemusíte tlačiť tak tvrdo, aby ste sa strašili z strún, ale vaše prsty sa pravdepodobne ani nedotýkajú hmatníka, ktorý by mohol vziať nejaké zvyknúť si, ak ste zvyknutí na menšie pražce.     Deluxe a American Professional majú úzke vysoké pražce – v súčasnosti medzi hráčmi veľmi obľúbené     Stratocaster Classic 60. rokov a American Vintage ’65 Stratocaster sú vybavené pražcami v štýle vintage     Modely Standard a Elite sú vybavené stredne vysokými pražcami. Americký špeciál strat má pražce jumbo. Čítaj viac – tu: Narrow Tall? Medium Jumbo? Fret Sizes Explained

Koľko pražcov má stratocasterkaždý model je buď 21 alebo 22 pražcový. Americký Vintage ’65 Stratocaster, Standard Stratocaster a Classic Series ’60s Stratocaster všetky majú 21 pražcov. Všetky ostatné modely majú 22 pražcov.

Hmatník z javora alebo palisandru. Modely Standard Strat, American Professional a American Elite sú k dispozícii s javorovými hmatníkmi alebo, za malý príplatok, ružovým drevom. Modely Deluxe, Classic Series ’60s a American Vintage ’65 sú k dispozícii iba s hmatníkmi z ružového dreva. Americký špeciálny stratocaster je k dispozícii ako javor, ružové drevo pre dvojfarebný model Sunburst, javor iba pre model Olympic White a ružové drevo iba pre model Sonic Blue.

Stratocaster hlava

Význam dvoch rôznych stratocaster hlavíc (headstock – vretenník)Stratocaster, ktorý je súčasťou Fenderových gitár, má v skutočnosti dve možnosti tvaru hlavy: menšia, zefektívnená hlava (vľavo) a väčšia vankúšiková z obdobia CBS (vpravo). Prečo? Je to skutočne jednoduché. Spoločnosť Columbia Broadcasting Company – áno, tá CBS – vlastnila Fender dve desaťročia od začiatku roku 1965 do roku 1985. Jednou z prvých zmien v dizajne nástrojov Fender spoločnosti CBS bolo zavedenie väčšieho vreteníka. Prečo? Samozrejmosťou je umiestnenie väčšieho loga s nálepkou. Niektorí ľudia dávajú prednosť menšiemu vretenníku, ktorý bol predstavený v roku 1954 a zväčša spevnený v roku 1957. Iní preferujú väčší, ktorý bol predstavený v decembri 1965. Je to naozaj len otázka osobného vkusu. Ak uprednostňujete väčší vreteník, nájdete ho na modeloch American Special a Deluxe Strat. Čítaj viac – tu: How the Strat Came to Have Two Heads

Elektronika stratocasteraVšetky tu uvedené Straty majú klasický päťpolohový prepínač, ale to je len pre začiatočníkov. Každá ponúka jedinečnú sadu snímačov a niektoré majú ďalšiu elektroniku, ktorá vám pomôže ďalej nájsť váš jedinečný tón, napríklad the S-1 Switch na American Elites, the Treble Bleed Circuit found na American Professionals a Push/Push Mini-Switch found na Deluxe Strats.
*
*
Klasika je stratocaster so Single Coil – jednocievkovými snímačmi s tradičnou konfiguráciou snímača SSS. K dispozícii sú aj stratocastery s inými konfiguráciami snímača, vrátane Standard Stratocaster HH, the Standard Stratocaster HSH and the American Professional HSS Shawbucker Strat. Čítaj viac – tu: Understanding the Stratocaster Selector Switch Decoding Standard Pickup Arrangements.
*
*

Stratocaster tremolo systém

Zrejme najdôležitejší vynález nájdený na prvých Stratových modeloch, synchronizovaný tremolo systém prešiel v priebehu rokov mnohými inováciami a iteráciami, niektoré z týchto zmien definujú rozdiel medzi porovnávanými nástrojmi. Štandardná Stratocaster je dodávaná s rovnakým synchronizovaným Tremolom so 6-sedlovým synchronizovaným vintage štýlom (obrázok vľavo), aké sa nachádza na Stratoch vydaných v 50. a 60. rokoch, zatiaľ čo americký Elite Stratocaster má modernejší vzhľad v dvojbodovom Deluxe synchronizovanom Tremolo (obrázok vpravo). Modely American Elite a American Professional majú tiež funkciu „Pop-In“ Tremolo Arms, ktorá má stabilnejší systém s nastaviteľnými skrutkami ako tradičné skrutkovacie rameno s tremolom.

Váha Fender stratocaster Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá. Kvôli zmenám v hustote dreva a štruktúre rôznych komponentov nie je pravdepodobné, že by dva stratocastery – dokonca z tej istej série, mali rovnakú váhu. Dva stratocastery z tej istej série, aj keby vážili rovnako, nemusia znieť rovnako. Takmer všetky Straty sa nachádzajú váhovo niekde medzi 7 až 9 libier čo je 3,24,1 kg, pričom väčšina sa nachádza v strede tohto rozsahu.  Väčšinou ide o subjektívny náhľad súvisiaci s hmotnosťou nástroja, ktorý zahŕňa aj výsledný zvuk. Tieto rozdiely sú pre niektorých hráčov minimálne a pre iných zase veľmi dôležité.

Popis elektrickej gitary na obrázkoch

(na článku sa pracuje)

Vodič na pritlačenie strún = String Guides

Kostenný sedlový (nultý) pražec = Bone String Nut

*

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *