Harmónia – nádstavbové tóny – tenzie – avoidy
V klasickej harmónii je ako základný súzvuk považovaný kvintakord. V jazzovej harmónii je ako základný akord považovaný septakord. Štyri tóny septakordu sú nazývané akordické tóny. Všetky septakordy môžeme ešte ďalej obohatiť, keď k nim pridáme ďalšie tóny v intervaloch tercie. Tieto tóny sa nazývajú nadstavbové tóny = TENZIA.
Tercií môžeme pridať viac, takže z pôvodného septakordu, čo je štvorzvuk, môžeme mať päťzvuk = nónové akordy, ďalej šesťzvuk ktorý vytvorí undecimový akord, a sedemzvuky, čo sú tercdecimové akordy. Prízvukujem, že ďalšie tóny pridávame v terciách. Tým, že pridávame k septakordu ďalšie tóny, tak sa dostávame do ďalšej vyššej oktávy.
Ak sa tieto nadstavbové tóny objavujú v melódii, pomenúvame ich ako MELODICKÁ TENZIA. Keď je nadstavbový tón súčasťou akordu ako vnútorný hlas, nazývame ho ako HARMONICKÁ TENZIA.
Všeobecne povedané TENZIA nemení charakter akordov a jeho funkčnosť. Sú len logickým rozšírením akordu o dané nadstavbové tóny (v intervale tercií). Stále musíme dodržiavať charakter v súzvuku. To znamená ak bol septakord durový alebo mollový alebo dominantný, musí aj po pridaní TENZIE mať rovnaký charakter. Ideálne sú tóny o veľkú nonu. Ale pozor na interval malej nóny, pretože tento interval je disonantný.
Dominantné jadro
Akordické stupnice
II.stupeň moll 7
III. stupeň moll7
IV.stupeň maj 7
V.stupeň dur 7
VI.stupeň moll 7
VII.stupeň polozmenšený
Akordické stupnice vzniknuté z akordov postavených na jednotlivých stupňoch durovej stupnice sa zhodujú s cirkevnými stupnicami.
II.stupeň DORSKÁ
III.stupeň FRYGICKÁ
IV.stupeň LYDICKÁ
V.stupeň MIXOLYDICKÁ
VI.stupeň AIOLSKÁ
VII.stupeň LOKRICKÁ