Neural – Gitarové PLUGINy – čo to je?

Tento článok je prekladom a doplnením originálneho článku na:

https://neuraldsp.com/news/what-are-guitar-plugins

Prečítajte si prvú časť série skúmajúcej základy gitarových doplnkov. prvýkrát ste sa stretli s gitarovým pluginom a máte veľa otázok? Tento základný náter doplnku je vaším sprievodcom základmi. Čítajte ďalej a dozviete sa o komponentoch gitarového doplnku s doplnkom Neural DSP Tone King Imperial MKII.

 

Čo už viete?

Gitarové zosilňovače sú úžasné. Klasické tóny produkované osvedčenými a skutočnými zosilňovačmi sú základom toho, na čo myslíme, keď myslíme na gitaru. Vedeli ste však aj to, že zosilňovače sú naozaj ťažké a často musia byť naozaj veľmi hlasné, aby zneli čo najlepšie? Zosilňovače tiež zaberajú miesto a stoja peniaze, čo znamená (hypoteticky povedané), že ich môžete vlastniť len toľko. Takže tradičné nastavenie zosilňovača má určité nevýhody. Našťastie máme technológiu na našej strane. Všetky tieto dobroty gitarových zosilňovačov je možné vytvoriť v softvérovej forme do starostlivých detailov, čo vedie k zásuvným modulom, ktoré sú počuteľne nerozoznateľné od ich tradičných náprotivkov zosilňovačov – s niekoľkými dodatočnými zvončekmi a píšťalkami.

Jednoducho povedané, gitarové pluginy simulujú všetky časti nahraného gitarového zosilňovača v softvéri, čo umožňuje hráčovi vyvolať ľubovoľný zosilňovač na nahrávanie do DAW, cvičiť cez štúdiové monitory alebo hrať naživo cez PA. Okrem toho, že dokážete znovu vytvoriť klasické zvuky zosilňovačov, pomocou doplnkov môžete dosiahnuť nastavenia, ktoré sú s fyzickými zosilňovačmi nemožné alebo úplne nepraktické. Príklady zahŕňajú stereo nastavenia, mokré/suché/mokré alebo paralelné spustenie niekoľkých zosilňovačov (alebo série. Znie to ako hrozný nápad, ale môžete to vyskúšať).

Typické nahrané nastavenie gitary bude vo svojom signálovom reťazci obsahovať nasledujúce komponenty: Gitara, Gitarové efekty, Zosilňovač – vrátane predzosilňovača a koncového zosilňovača, Reproduktorová skrinka, Aspoň jeden mikrofón.

Ako fungujú pluginy?

Po stiahnutí a inštalácii je možné gitarový doplnok otvoriť vo vnútri DAW a použiť ho na zvukovú stopu, podobne ako efekty ako reverb alebo kompresia. Alternatívne, ako je to v prípade zásuvných modulov Neural DSP, môže byť k dispozícii aj samostatná verzia zásuvného modulu, ktorú možno použiť nezávisle, bez potreby DAW. Plugin preberá suchý gitarový signál z rozhrania, aplikuje zosilnenie, EQ, efekty a simuláciu reproduktorov na vytvorenie zvuku kompletného nastavenia gitary. Väčšina gitarových doplnkov bude mať grafické používateľské rozhranie, ktoré odzrkadľuje rozhranie IRL zosilňovača, čo používateľovi poskytuje ovládacie prvky hlasitosti, zosilnenia a tónu podobné ovládacím prvkom na modelovanom zosilňovači. Okrem toho ovládacie prvky pre výber mikrofónu a skrinky a umiestnenie mikrofónu poskytujú používateľovi najvyššiu kontrolu nad ich zvukom. V ďalšej časti si prejdeme každú časť gitarového doplnku pomocou doplnku Tone King Imperial MKII od Neural DSP a podrobne si popíšeme, ako každý prispeje k celkovému zvuku gitary.

 

Komponenty gitarového pluginu

Po otvorení gitarového doplnku vás privíta digitálna rekonštrukcia každého z vyššie uvedených komponentov – okrem gitary, ale to máte pokryté. Ako príklad použijem doplnok Tone King Imperial MKII od Neural DSP, ale väčšina doplnkov amp sim bude obsahovať podobné komponenty. Aké sú tie komponenty, pýtate sa? Tu je prehľad sekcií v Tone King Imperial MKII.

toneking-cabs

 

“Pre” efekty

Táto sekcia obsahuje digitálne modely stompboxov, ktoré sú umiestnené pred zosilňovačom v signálovom reťazci. V prípade pluginu Tone King Imperial Mk II to zahŕňa wah pedál a sekciu stompbox vrátane kompresora a dvoch pedálov overdrive. Všetky tieto efekty sú tie, ktoré sa zvyčajne spúšťajú do vstupu zosilňovača a nie do FX slučky. Spustenie zosilňovacieho alebo zosilňovacieho pedálu na predný koniec tradičného zosilňovača môže skutočne priviesť elektrónky predzosilňovača k varu, čím dôjde k väčšiemu rozpadu, a to isté platí aj tu. Aspoň z hľadiska algoritmu.

amp sekcia

Kvôli tomuto sme sem všetci prišli, však? Zvyčajne tu nájdete ovládače hlasitosti, zosilnenia a tvarovania tónov, no veľká časť mágie je zapečená. Ako zosilňovač reaguje na dynamiku? Ako sa rozpadne, keď sa zatlačí? Aký je charakter rozpadu koncového zosilňovača? To všetko sú veci, ktoré sú jedinečné pre každý model zosilňovača a každá z týchto vlastností musí byť starostlivo vytvorená, aby zachytila ​​charakter zosilňovača.

cabinet (cab) sekcia

Snáď časť súpravy, ktorá má najväčší vplyv na konečný tón, je kabína. Časť kabíny zahŕňa nielen konfiguráciu kabíny reproduktorov (napr. veľkosť reproduktorov, počet reproduktorov), ale aj výber mikrofónu a umiestnenie mikrofónu. To všetko je simulované pomocou impulzných odoziev (IR). Zjednodušene povedané, IR je meranie toho, ako skrinka reproduktora (a tiež mikrofón, ktorý nahráva reproduktor a miestnosť, v ktorej sa všetko nachádza) reaguje na prichádzajúci signál. Toto meranie sa potom môže aplikovať na gitarový signál ako komplexná krivka EQ, ktorá napodobňuje, ako reproduktorová skrinka (a mikrofón a miestnosť) zafarbí zvuk, ktorý cez ňu prechádza.</p

Pri rozhodovaní o tom, ktoré IR použiť, je experimentovanie kľúčové a vďaka pluginom je toto experimentovanie veľmi jednoduché. Výmena reproduktorov a/alebo mikrofónov je vzdialená len pár kliknutí. Netreba sa púšťať až do miestnosti zosilňovača z riadiacej miestnosti, aby ste mierne pohli mikrofónom, alebo aby ste to niekomu zaplatili, aby to urobil za vás. Ako teda viete, že to máte správne? Pozrite sa, ako Steven z Neural DSP ukazuje, ako tu metodicky vytáča dva IR pre komplementárne nastavenie dvoch mikrofónov.</p

EQ – ekvalizér

Toto je miesto, kde naberáte stredy. Teda, ak potrebujete… Keďže sekcia EQ sa objaví za zosilňovačom a kabínou, bude to mať veľký vplyv na váš konečný tón. Použite vybrané frekvenčné pásma na odloženie nepotrebných frekvencií alebo zvýraznenie frekvencií pre väčšiu prítomnosť v mixe. Stojí za zmienku, že nie všetky gitarové doplnky obsahujú hlavný EQ iný ako ovládače tónov v sekcii zosilňovača, ale na dosiahnutie rovnakého efektu je možné použiť dodatočný doplnok EQ.

Post efekty – efektová sekcia

Tieto efekty sú posledné v reťazci, čo znamená, že ovplyvňujú všetko v signálnom reťazci. Je to skvelé miesto pre efekty, ktoré vytvárajú priestor ako reverb a delay, alebo pre modulačné efekty, ktoré obklopujú celý váš zvuk.

Po vypočutí si o všetkých sekciách v Tone King Imperial MKII, ak chcete počuť, čo dokáže, pozrite si úplný prehľad Johna Connearna, aby ste sa podrobnejšie pozreli na to, ako každá sekcia funguje, a vypočujte si niektoré predvoľby. súčasťou doplnku.

Začíname.

Pozrite, bola to naozaj zábava previesť vás týmto a všetkým, ale naozaj najlepší spôsob, ako oceniť kúzlo doplnkov, je zažiť to na vlastnej koži. Za predpokladu, že máte počítač, audio rozhranie a DAW, váš prvý plugin je vzdialený len pár kliknutí. Na 14 dní môžete bezplatne vyskúšať ktorýkoľvek z doplnkov Neural DSP. Ak chcete prechádzať výberom, pozrite si celý výber doplnkov tu a vyberte si, čo sa vám páči, kliknite na „Skúšobná verzia zdarma“ a stiahnite si ho.

 

Ak ste novým v ponuke Neural DSP, nájdete doplnky založené na mnohých súčasných špičkových hráčoch a vytvorené v spolupráci s nimi. Každý z týchto „archetypov“ obsahuje virtuálne zosilňovače modelované podľa preferovaných obľúbených interpretov, ako aj efekty, ktoré definujú ich tón. Archetypové pluginy okrem toho, že dokážu zachytiť tón rovnomenného umelca, ponúkajú množstvo všestrannosti a vyladiteľnosti (napríklad Cory Wong v Meshuggah). Stiahnite si bezplatnú skúšobnú verziu a experimentujte sami.

 

 

Ako používať gitarové pluginy

Za predpokladu, že máte stiahnutú a nainštalovanú jednu z vyššie uvedených bezplatných skúšobných verzií, od zapojenia a odpojenia vás delí niekoľko kliknutí – za predpokladu, že máte rozhranie, do ktorého sa môžete zapojiť. Audio rozhranie je zariadenie, ktoré konvertuje analógový signál – v tomto prípade z vašej gitary – na digitálny, čo vám umožňuje nahrávať do DAW. Rozhrania prichádzajú s rôznymi funkciami a množstvom vstupov a výstupov, ale na účely používania gitarových doplnkov vám stačí jeden jednoduchý vstup. Len sa držte ďalej od tých lacných USB až ¼” káblov. Správne rozhranie poskytne oveľa lepšiu kvalitu zvuku a výkon.

 

Ak už máte vyriešené rozhranie, pozrite sa nižšie a zistite, ako načítať doplnky do vášho DAW podľa vlastného výberu.

 

V Ableton Live 11 nájdete zásuvné moduly nainštalované vo vašom počítači v časti Plug-Ins na bočnom paneli prehliadača úplne vľavo na obrazovke. Stačí vybrať zvukovú stopu, na ktorú chcete doplnok použiť, a dvojitým kliknutím na vybraný doplnok ho pridať do reťazca zariadení pre danú stopu. Prípadne ho môžete presunúť do reťazca zariadení z bočného panela.

 

V Logic Pro a MainStage je možné nahrať gitarové doplnky do slotu pre zvukové efekty. V páse kanálov pre stopu, na ktorú chcete doplnok použiť, kliknite na prázdny slot pre zvukový efekt a vyberte doplnok úplne v spodnej časti pod Zvukové jednotky. Proces je podobný v Garageband, ale ponuku Plug-ins nájdete na table Smart Controls, ktorá sa zobrazí v spodnej časti obrazovky pri vytváraní novej zvukovej stopy.

 

Nepoužívate jeden z vyššie uvedených DAW? Trochu googlovania pomocou „použite plugin v [názov vášho DAW tu]“ vás dostane tam, kam potrebujete.

 

Bez ohľadu na to, ktorý DAW používate, načítanie doplnku vám umožní prístup k oknu, kde nájdete všetky nastavenia doplnku. Odtiaľ si môžete vybrať predvoľbu alebo zmeniť svoj vlastný tón manipuláciou s parametrami vo všetkých vyššie uvedených sekciách. A tu to máte, ste pripojení! Teraz je to len otázka skutočného hrania na gitare, ale určite to máte uzamknuté.

 

Dúfam, že ste si z tohto základného gitarového pluginu niečo vzali. V budúcnosti vám plánujeme priniesť hlbší pohľad na gitarové doplnky vrátane praktických tipov a trikov, postrehov od inžinierov, ktorí doplnky vytvárajú, a profesionálov, ktorí ich používajú. Zostaňte naladení na ďalšie a nech sa stane čokoľvek, hrajte ďalej.

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *