Saxofón – kúpa nového nástroja

Tak a som tu, ako som sľúbil, s druhou časťou príspevku o saxofónoch pod názvom :
“ Kupujem si sax.“ :D
Môj názor na vzťah nástroja a inštrumentalistu je dosť úzky a spätý. Nechcel by som byť prehnane sentimentálny ale myslím si, že každý muzikant by mal so svojím nástrojom cítiť, byť s ním spätý a považovať ho za kus svojej bytosti. Udržiavať ho chrániť ho a v niektorých prípadoch myslieť viac na nástroj ako na iné menej dôležité aspekty. Po kúpe nástroja sa z vás stáva celok a tandem, ktorý má pred sebou nemalé úlohy, drinu a úskalia. Po nich však nasleduje priateľstvo na veľmi dlhú dobu ak nie do konca nášho žitia, krásne, sladké a jedinečné odvzdávanie umenia ktoré sa volá hudba.
Saxofón sa skladá z troch najzákladnejších častí a to :
1. Hubica s príslušenstvom
2. Eso / Krk a pod. nástroja
3. Telo nástroja / samotný saxofón, ktorý sa potom delí na rôzne podskupiny
Každý saxofón pripravený k predaju, či už nový alebo použitý by mal obsahovať :
• Hubicu s príslušenstvom /ligatúru-strojček na uchytenie plátku a chránič plátku-klobúčik/
• Eso
• Remeň – opasok do krku na zavesenie saxofónu,
• Samotný nástroj
• Púzdro – kufor – obal, bezpečne uzatvárateľné.
U nových nástrojoch je to úplne bežná vec horšie je to však u použitých. Ak vám niekto ponúkne saxofón bez týchto častí, jednoducho to nekupujte ! Bezpodmienečné je eso u použitých nástrojoch. Samozrejme že existujú aj výnimky, ale to sa už musíte poriadne vyznať a konečná cena tomu musí značne dopomôcť!
Pred kúpou saxofónu vám musí byť viac ako isté o aký druh máte záujem / Soprán, Alt, Tenor, popr. Baritón/ Výber druhu nástroja prenechajte buď pedagógovi, kolegovi s praxou poprípade sa dobre poradťe s inými saxofonistami. Všetko záleží od osobnosti muzikanta, veku, fizyckej stavby tela a pod.
Moja prax viac menej hovorí že v súlade s vekom ide aj typ nástroja. Mladučkí saxikár, vzrastovo a kapacitne nádejní – soprán, mladí saxofonista, vzrast statočnejší – altka, vyzrelí saxman, vzrast tak akurát – Tenor no a Jánošík – Baritón. Upozorňujem je to nepísané pravidlo, ktoré však pod dohľadom prípadne značným inkliminovaním k inému typu saxofónu môže byť častokrát na dobro veci. Niekedy sa aj vyzretý a roky hrajúci Tenor saxofonisti vracajú k Altke popr. Sopránke a naopak, všetko je na cítení, a technickom zvládnutí nástroja možno niekedy aj v ladení, ktoré vám nemusí sedieť.
Pred návštevou vami vybraného a konzultovaného, kolegami a saxofonistami, hudobného obchodu šetrite tvrdo a poriadne aspoň pár rokov, pokiaľ váš strýko nie je Naftovým magnátom. Na kúpu nástroja si pripravte dve dôležité veci ktoré vám musia byť viac ako isté !
1. Chcem nástroj nový – funglovku ??? alebo použitý ???
Nikde nie je napísané že použitý nástroj musí byť lacnejší ako nový, lebo sa na ňom už hralo. Kolegovia gitaristi a vlastne všetci akustickí inštrumentalisti by o tom určite vedeli rozprávať kopu príhod. Stradivárky budú Stradivárky a Stratocaster z 58-roku zostane Stratocastrom. Je to niečo čo mne osobne strašne imponuje, to čo je akusticky dobré – zostane dobré na večné časy a nikdy inak :0)
2. Vrchná finančná hranica .Dôležitým prvkom a detailom pri kúpe saxofónu je, či ste už zbehlý saxofonista a máte pár skúsenosti za sebou, viete ako má hrať dobrý nástroj ako po zvukovej tak aj mechanickej stránke, alebo ste úplný začiatočník. Zabehnutejší hudobník vie analyzovať nástroj po pár minútach. Vie rozlíšiť mechanické chyby poprípade zvukové nedostatky. Ľahšie sa mu selektuje výber z ktorého logicky zostane ten najlepší nástroj, ktorý máte v danú dobu a v danej predajni v ponuke. Zložitejšie to je ak tých skúsenosti máte po menej a tak ťažšie viete rozlíšiť či je chyba v nástroji alebo vo vás.
Jedna rada ktorá sa nedá zaplatiť: Saxofón kupujte stále s niekým s kým môžete konzultovať nástroj po všetkých stránkach, soundovej a mechanickej /nalepšie s kamošom tiež saxofonistom/. Nikdy saxofón nekupujte sám, len tak, aby ste sa nikomu nemuseli prosiť !!! Blbosť – poproste a požiadajte niekoho o spoluprácu …
Pre úplných začiatočníkov fakt mladučkých saxofonistov odporúčam kúpiť nový nástroj aby tak mali rukolapný dôkaz že nástroj je v poriadku a chybu treba hľadať inde – viac cvičiť … :0)) Myslím si že túto vekovú hranicu v začiatkoch bude sprevádzať a komentovať pedagóg a serióznym prístupom vám vie značne pomôcť.
Pre kúpu nástroja si rezervujte kopu času, niekoľko hodín, aby ste tak precízne a poriadne vybrali to čo vlastne chcete – unáhlenosť sa nevyplatí. Nový nástroj v každej slušnej predajni skúšajte z viacerých kusov min 3 a viac. Ak to predajňa neumožňuje potom vám to ja osobne nedoporučujem. Uvedomte si, že saxofón nie je finančne značná investícia a podľa toho by sa k vám mal aj predajca správať, ak to tak nie je nemá význam sa vzrušovať a radšej hľadajte serióznejšiu predajňu. Nikdy nekupujte saxofón prostredníctvom internetu bez vyskúšania, ani úplne nový, ani pri záruke vrátení peňazí – nedoporučujem to !!!
Nový saxofón by mal znieť v celom rozsahu v rovnakej svojskej farbe. Všetky oktávy a kvinty by mali pekne ladiť. Nie je hanba vybrať ladičku a preladiť v intervaloch ktoré som spomenul. Spodné tóny pri patričnom uvoľnení nátisku by nemali nahvizdávať a prefukovať. Prechod tónov c2 do d2 by mal byť príjemný, nikdy nie hrubo počuteľný. Zahrajte si pomaly chromatickú stupnicu tak, aby ste každý tón pekne počuli – hlavne jeho farbu. Farby tónov by sa nemali extrémne meniť. Postupne si zahrajte rýchlešie behy, aby ste dobre počuli či sa citeľne nemení farba tónov jeden od druhého. Celé by to malo byť také pekne „liate“. Žiadne výkyvy! Mechanika a klapky nesmú hrkotať, štrngať, cvenďžať a pod.
Saxofón si priložte k uchu a pekne pomaly prebiehajte prstami po klapkách. Klapky musia ísť ľahko, ticho ako dobre namazané hodinky – žiadne kovové zvuky ! Počuť sa dá akurát podlepky ktoré dosadajú na otvory v tele nástroja. Nástroj vás hneď po zahraní pá tónov buď osloví, pozdraví alebo ignoruje, to sú tri hlavné kategórie pre účelný selekt. Po vybraní napríklad najlepších dvoch, skúšajte prísnejšie a obozretnejšie, počúvajte poriadne a sústredene, konzultujte sound s kolegom, najlepšie je ak na ňom zahrá aj on, aby ste aj vy počuli saxofón z tej inej stránky – ako pozorovateľ.
Nechajte sa vyjadriť priateľa a hlavne sa nedajte nikým a ničím rušiť. Dobré obchody by mali mať zvukové kabíny na tieto účely, ale stane sa aj to že jednoducho nie sú. Chvíľu bude každý čumieť a potom si zvyknú. Predajcovi ktorý vám dýcha na krk hneď v úvode povedzte, že si chcete poriadne vybrať nástroj, že to bude chvíľu trvať a potrebujete kľud. Osvedčilo sa mi aj oznámenie mu, že ak ho budem potrebovať oslovím ho – ak ho to nebude zdržiavať. Dal pokoj a bolo ….
Pre kúpu saxofónu stále noste svoju hubicu spolu s plátkom na ktorú bežne hrajete. Ja doporučujem doniesť aj „starý“ saxofón a porovnávať. Nech si hubicu donesie aj váš priateľ ak je to len trochu možné a ak vám chce len trochu pomôcť.
Po vybratí toho správneho si dajte pauzu na cigaretu alebo kávu. Nechajte oddýchnuť uši a pery / nátisk. Po chvíli sa vráťte späť zahrajte si na vami vybranom novom saxofóne a v zápätí na tom „starom.“ Rozhodnutie máte v rukách ….
Ja už asi viem že ak ste dobre a poctivo vyberali, ak vám predajca ponúkol viac nástrojov k výberu a dostali ste sa až sem nasleduje voľba kúpy nového saxofónu čomu ja hovorím -saxofónové osvietenie- …Dnes je na trhu celá plejáda všelijakých saxofónových značiek. Ja spomeniem fakt len tie najfrekventovanejšie. Rozdeliť značky podľa kvality je dosť nerozumné, ale asi každý môj kolega bude so mnou súhlasiť ak poviem že Selmer/France je značkou pred ktorou každý saxofonista má náležitý rešpekt. Je potrebné povedať, že všetky seriózne firmy a značky vyrábajú v dnešnej dobe nástroje vo viacerých kvalitatívnych triedach. Mám na mysli študentské modely, semi profesionálne, profesionálne a custom modely, poprípade nejaké špičkové ….
Selmer/France, Selmer/USA, Yamaha, Yanagisawa, Schagerl, Keilwerth, Amati, Buffet Crampol, King, L.A Sax,Každá značka má svoju cenu atak isto každý model v danej značke má svoju približnú cenu. Nech vás nepomýli že Selmer som kúpil za veľmi dobrú cenu ešte lacnejšie ako dáva Amatka. Nie je to celkom tak. Selmer študenský model sa predsa nemôže rovnať s profi modelom Amati a pod. dúfam že mi všetci rozumiete. Cenová zľava je všade možná aj keď len nepatrná ale poteší ja by som sa však na ňu nespoliehal. Každý saxofonista má tzv. svoju značku aj ja ju mám ale nebudem to tu preferovať lebo to nie je účelom tohto príspevku.
Nedoporučujem kupovať Ázijské módne výstrelky v podobe „zaručene dobrých nástrojov“…. vychádzajúcich z technológie fy USA-best Sax instrument …..Na slovensku slušnú predajňu saxofónov nenájdete ! Najbližšie je to buď vo Viedni, v Budapešti alebo v Prahe. Myslím že ešte jedna je v Brne. To sú predajne do ktorých sa oplatí vycestovať aj keď sa na prvý dojem zdá že je to ďaleko, je to len investícia času a energie, ktorá sa vám ak chcete kúpiť dobrý nástroj, určite vráti.
Ja odprúčam v tejto situácii Rakúsko, buď Viedeň alebo Mank. Úplne naj je Mank o ktorom píšem v tejto rubrike pod názvom Saxofóny Schagerl.
Ceny nových saxofónov začínajú pri 600/650 Eur /najlacnejšie/
Záleží od značky a modelu. Radiť vám pri výbere značky, keďže nepoznám váš štýl, predstavu a finančnú situáciu, si netrúfnem.
:wink:
Dúfam že som vám týmto článkom aspoň trochu poradil pri kúpe nového nástroja. Ak máte akýkoľvek problém a myslíte si že by som vám vedel pomôcť a poradiť, neváhajte ma kontaktovať – rád to urobím. Muzikanti si majú pomáhať ….

Nabudúce : Kupujem si použitý – ojazdený sax
S pozdravom
Pavol Ortuta. 8)

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *