Skratky a značky notového písma
V notovom zápise sa tiež vyskytujú skratky a značky, ktoré zrýchľujú a zjednodušujú zápis. Najčastejšie sa stretávame so značkami, ktoré označujú opakovanie alebo návrat určitej časti skladby. Značky na opakovanie taktov alebo opakovanie tónov (respektíve skupiny tónov) vidíme často pri zápise inštrumentálneho sprievodu k piesňam, kde sú často opakované rytmické, alebo melodicko-rytmické ostinátne figúry (ostinátna figúra - nemenný prvok: harmonický, melodický, rytmický opakujúci sa počas dlhšieho úseku).
Opakovanie časti skladby sa označí značkou nazývanou „repetícia„. Je to dvojitá taktová čiara s dvojitou bodkou na vnútornej strane taktovej čiary umiestnenou v 2. a 3. medzere:
Keď sa časť skladby opakuje od začiatku, opakovaciu značku píšeme len na koniec príslušnej časti:Po opakovaní určitého úseku skladby sa stáva, e sa záver skladby hrá ináč ako prvýkrát. Úsek, ktorý hráme prvýkrát označíme 1. prima volta (tal.) - prvý raz. Úsek, ktorý hráme druhýkrát (pri opakovaní nahradí prvý úsek) označíme 2. seconda volta – druhý raz. Takty prima volty sa pri opakovaní vynechávajú. Toto označenie sa píše nad notovú osnovu.
Keď sa v trojčasovej skladbe zhoduje tretia časť s prvou (forma A B A ), tretia časť sa nevypíše, ale na konci druhej časti (B) sa napíše Da Capo al Fine (od začiatku do konca) alebo len D.C., čo znamená opakovanie prvej časti od začiatku, pričom sa koniec prvej časti označí slovom Fine. Capo hlava (tal.).
Ak sa skladba nemá opakovať od začiatku, ale len od jej určitej časti (miesta), toto miesto, odkiaľ má hudba zaznieť, sa označí značkou (viď znak pod odstavcom) a predpíše slovami Dal Segno (čítaj seňo) al Fine (alebo len D.S.), teda od značky k predpísanému koncu Fine.
Opakovanie taktu s ostinátnou figúrou viackrát bez zmeny sa vyznačí vo vnútri taktu šikmou čiarou s dvoma bodkami (obr. nižšie 1. riadok).
Opakovanie dvojtaktia sa vyznačí dvojitou šikmou čiarou na taktovej čiare zasahujúcou do dvoch taktov (obr. nižšie 2. riadok).:
Opakovanie tónov rovnakej výšky alebo dvoch a viac tónov rôznej výšky hraných v kratších hodnotách ako štvrťová nota sa vyznačí notou, ktorej hodnota je súčtom všetkých opakovaných nôt a jej nožička sa preškrtne - prečiarkne krátkymi trámcami. Ich počet je taký, aký by mali mať opakované hodnoty vypísané v neskrátenej podobe:
Opakovanie skupiny tónov v tom istom takte sa označuje krátkou šikmou čiarou:Skratky na opakovanie taktu, tónov a skupiny tónov sa najčastejie použvajú v ručne písaných partitúrach a ručne rozmnožovaných partoch pre jednotlivé hudobné nástroje hlavne z úsporných dôvodov.