Transpozícia
Transpozícia je prenesenie do inej absolútnej výšky pri zachovaní všetkých vlastností. Transponovať môžeme tóny, intervaly (kde musíme zachovať presný výškový aj „písmeno-tvorný“ odstup), stupnice (kde tiež musíme zachovať jednotlivé intervalové odstupy) alebo akordy.
Transpozícia je posunutie (prepísanie) skladby, melódie alebo jej častí o určitý interval smerom nahor alebo nadol tak, že sa intervalové vzťahy medzi tónmi nezmenia. To znamená, že ide o presný prepis z pôvodnej tóniny do inej (vyššej alebo nižšej). K tejto potrebe dochádza často, najmä pri speve, z hľadiska rôzneho hlasového rozsahu spevákov. Hudobník – spevák preto transponuje pôvodne zapísanú skladbu do tóniny, ktorá mu vyhovuje z hľadiska tónového rozsahu, ktorý dokáže zaspievať, alebo v ktorom sa mu spieva komfortne.
Pri samotnom speve je transpozícia jednoduchá. Stačí spevákov uvies pomocou hudobného nástroja do danej tóniny (základný tón a tonický kvintakord) a na základe tonálneho cítenia zaspievajú pieseň bez problémov.
Sprievod na hudobnom nástroji dokáže (bez prepisu) transponovať priamo z pôvodnej tóniny len dobrý a pohotový hudobník. Ak nepatríte medzi takých, pre istotu pri sprievode na hudobnom nástroji si pretransponujte melódiu piesne do vyhovujúcej tóniny, prípadne aj s notovým zápisom, alebo ak vám stačí harmonický podklad, transponujte akordy. Pri transpozícii sa môže postupovať viacerími spôsobmi.
1./ Postup
a) na základe stupňového radu očíslujeme tóny melódie zapísanej v pôvodnej tónine
b) napíšeme očíslovaný stupňový rad tóniny, do ktorej chceme melódiu transponovať a vzájomne porovnávame tóny v obidvoch stupniciach na základe označených stupňov
c) jednotlivé tóny pôvodnej melódie podľa číselného porovnania prepíšeme do novej tóniny. Príklad transpozície piesne Kedz sebe zapivam z tóniny C dur do tóniny B dur:
Prvý spôsob, porovnávaním jednotlivých tónov v očíslovanom stupňovom rade a podľa neho prepisovaním melódie, je zdĺhavý. Druhý spôsob - spôsob transpozície pomocou intervalov je rýchlejší:
2./ Postup:
- a) určíme a očíslujeme začiatočný tón melódie v pôvodnej tónine a v transponovanej tónine ho podľa určenia presne zapíšeme. (Napr.: melódia začína v C dur 5. st. = g1, v transponovanej tónine E dur je 5. st. tón h1.)
- b) porovnávame interval medzi obidvoma začiatočnými tónmi v pôvodnej tónine a v tónine, do ktorej chceme transponovať (v naom prípade v. 3.)
- c) po určení intervalu zapisujeme všetky ďalšie tóny v transponovanej tónine o tento interval vyššie alebo nižšie (v našom prípade o v. 3. vyššie). Predznamenanie tóniny vypíšeme. Príklad transpozície úryvku ľudovej piesne Spievanky, spievanky z tóniny C dur do E dur:
a) prvý krok – určíme prvý tón – začiatočný:
b) 5.st. v E dur je o terciu vyšie oproti tónine C dur,
c) ostatné tóny zapisujeme tie o terciu vyššie.