|

Digitech 2120 Artis VGS – (5) Digitálne efekty

Reverbs

Dozvuk je pravdepodobne najpoužívanejší efekt, pretože vám umožňuje simulovať charakteristiky odrazu zvuku takmer akéhokoľvek druhu miestnosti. V skutočnej miestnosti je reverb výsledkom odrazu zvuku od povrchov miestnosti, ako sú steny, podlaha, strop a predmety v miestnosti. Materiály, veľkosť a tvar miestnosti určujú, ako dlho sa tieto odrazy ozývajú a rozpadajú sa, kým úplne odznejú. Tieto faktory tiež pomáhajú určiť zvukové charakteristiky miestnosti, ako napríklad to, ako dlho vyznievajú vysokofrekvenčné dozvuky v porovnaní s nízkymi frekvenciami alebo koľko počiatočného „slapbacku“ vytvára stena miestnosti, keď zasiahne zvuk.

Dnešná technológia umožňuje 2120 VGS ponúkať kompletnú paletu flexibilných, ľahko použiteľných reverbov. Na výber je päť základných reverbov:

1) Reverb – Jednoduchý, priamy dozvuk len s najzákladnejšími parametrami.

2) Dual Reverb – Viacrozmerný reverb s flexibilnými možnosťami rozdelenia frekvenčného pásma. Reverb je možné rozdeliť do primárneho a sekundárneho stupňa pomocou voliteľných výhybiek s vysokou alebo nízkou priepustnosťou.

3) Stereo Reverb – Skutočná stereo verzia modulu Reverb.

4) Stereo Dual Reverb – Skutočná stereo verzia Dual Reverb

5) Gated Reverbs – Veľmi lineárny, vysokoenergetický reverb, ktorý možno nastaviť tak, aby doznieval, zostal plochý alebo zosilnil doznievanie dozvuku, čím vytvára mnoho jedinečných ambientných efektov.

6) Room Echo – Skutočné stereo, oneskorenie viacerých klepnutí na vytvorenie malých okolitých priestorov. Oneskorenia sú rozdelené do štyroch sekcií skorých odrazov. Tieto odrazy môžu byť umiestnené kdekoľvek v stereo poli a môžu byť podľa potreby husté alebo riedke. Room Delay tiež obsahuje spätnú väzbu pre oneskorenú regeneráciu.


Reverb

Reálny dozvuk je výsledkom odrazu zvuku od povrchov v miestnosti alebo hale. Dá sa najlepšie opísať ako milióny malých ozvien, ktoré sa po určitom čase rozpadajú. Veľkosť miestnosti, typ povrchu stien alebo koberec na podlahe, to všetko prispieva k tomu, ako sa skutočný dozvuk správa a znie.

Kedy používam reverb? Pri nahrávaní v štúdiu takmer vždy. Mnoho gitarových skladieb je napríklad nahraných vo veľmi sterilnom prostredí (t. j. veľmi suchom), ale pridaním reverbu môžete každej gitarovej stope dodať sviežu hĺbku.

Prečo by som mal používať stereo reverb? Všetko je o tom, aby to znelo prirodzene. Keďže stále viac častí hudby je nahraných stereo, najlepšie znie, ak im pomôžete zachovať ich pôvodný obraz. Stereo reverb pomáha zachovať pôvodný stereofónny obraz. Ale nezabudnite, že milióny hitových nahrávok boli vytvorené pomocou mono vstupných reverbov, ktoré vytvorili stereo výstupný obraz. Teória hovorí, že zvuk vo všeobecnosti vychádza z jedného bodu v miestnosti, takže mono často funguje dobre. Pravidlo? Nenechajte sa pristihnúť pri príliš veľkom reverbe na vašej gitare v živých situáciách. Aj keď je miestnosť malá, stále vytvára určitý reverb. Príliš veľa spôsobí, že gitara zmizne. Nech to zdobí miestnosť.

Gated Reverb

Gated reverb sa nespráva tak prirodzene ako štandardné varianty reverbu. Pôvodne vznikol tak, že sa vzal dlhý, hustý reverb a sekal sa nakrátko hlukovou bránou. To spôsobilo výbuch dozvukovej energie, ktorá by mohla pomôcť zosilniť rôzne zvuky. Techniky digitálneho spracovania signálu sa zlepšili a čoskoro umožnili spôsoby vytvárania podobných gated reverb zvukov, ktoré boli oveľa použiteľnejšie a flexibilnejšie. Dnešný gated reverb nie je gatovaný vôbec, len tak znie. Je to vlastne veľký výbuch oneskorených klepnutí, ktoré vytvárajú hradlovaný zvuk reverbu. To vám umožní zvoliť si dĺžku efektu spolu s rôznymi tvarmi sklonu.

Kedy používam gated reverb? Použitie gated reverbu v multiefektovej gitarovej aplikácii je ideálne na vytváranie nezvyčajných špeciálnych efektov. Použitie Gated reverbu môže dať akejkoľvek gitare zvuky „Swell“. Tento typ reverbu je tiež ideálny na vytvorenie efektu, ktorý je podobný spätnému maskovaniu.

Parametre dozvuku:

Poznámka – Nie všetky parametre sú dostupné vo všetkých typoch Reverb

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Ovláda úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda ľavé/pravé umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Type – Vyberie typ reverbu. Každý typ miestnosti má iný rozsah rozpadu (rovnako ako skutočné miestnosti), takže zmenou TYPU sa zmení aj čas rozpadu miestnosti. Typy sú: Štúdiová miestnosť, Drevená miestnosť, Vokálna platňa, Koncertná sieň, Doskový Reverb, Komora, Katedrála, Aréna, Cementový prístrešok a Nekonečná pružina (pre dozvuky) a: Plochá, Polica, Rozpadajúca sa lineárna, Rozpadajúca sa logaritmická, Rozpadajúca sa exponenciálna, Klesajúci sínus, Reverzný lineárny, Reverzný logaritmický, Reverzný exponenciálny, Reverzný sínus, Peaking Linear a Peaking Exponencial (pre hradlové reverby).

Density – Ovláda počet diskrétnych odrazov stien miestnosti počas prvých častí DECAY. Vyššie nastavenia vytvárajú viac odrazov, zatiaľ čo nízke nastavenia poskytujú menej počiatočných ozveny na stene. Použite tento ovládací prvok v spojení s DISPERSION na vybudovanie alebo zníženie hrúbky zhlukov skorého odrazu počutých blízko začiatku dozvuku. Pohybuje sa od 0 % do 99 %.

Dispersion – Ovláda vzdialenosť (čas) medzi ozvenami nastavenými pomocou DENSITY. Ak je DENSITY nastavená na nízku hodnotu a DISPERSION je nastavená na vysokú, bude sa ozvena počiatočná miestnosť. Rozptyl možno počuť ako diskrétne ozveny, po ktorých nasledujú jemnejšie dozvuky miestnosti. Nastavte DISPERSION na nízku hodnotu pre hustý zhluk odrazov počas prvých častí DECAY. Pohybuje sa od 1 do 10.

Diffusion – Simuluje prítomnosť rôznych materiálov v miestnosti riadením plynulosti dozvukov v priebehu DECAY. Nízke nastavenia DIFFUSION sú skvelé na simuláciu tvrdých, rovných povrchov, zatiaľ čo vyššie nastavenia DIFFUSION môžu byť použité na simuláciu prítomnosti nepravidelných povrchov v miestnosti, ako je prírodné skalné murivo alebo umelo vyrobené difúzory. Na rozdiel od plochých povrchov tieto materiály odrážajú (rozptyľujú) zvuk v mnohých smeroch kvôli nepravidelnosti samotných povrchov. To vytvára plynulosť v priebehu reverbu. Pohybuje sa od 0 % do 99 %.

X-Over Type – Vyberie, ktorý typ výhybky sa použije pre primárne sekundárne stupne reverbu. Dva typy výhybiek sú High Pass (HP) a Low Pass (LP).

X-Over Freq – Vyberie frekvenciu, na ktorej začne fungovať výhybka. Rozsahy od 25Hz do 20kHz.

Prim & Secd X-Over – Tieto dva parametre umožňujú zapnutie alebo vypnutie výhybky pre každý stupeň reverbu. Keď je vypnuté, konkrétny stupeň bude mať plnú šírku pásma, inak je jeho frekvenčná odozva obmedzená parametrami X-Over Type a Frequency.

Prim & Secd Damp – Upravuje, ako rýchlo miestnosť absorbuje vysokofrekvenčné dozvuky. V skutočnej miestnosti možno použiť absorpčné materiály na tlmenie prirodzených vysokofrekvenčných dozvukov miestnosti. Vysoké nastavenia DAMP spôsobujú, že dozvuky v priebehu DECAY tonálne stmavnú a budú menej výrazné. Nízke nastavenia spôsobujú menej dramatické efekty miestnosti na tón dozvukov. Pohybuje sa od 1 do 10.

Low pass – Vyberie frekvenciu, nad ktorou sa všetky frekvencie stiahnu. Tento ovládací prvok možno použiť na stmavenie odozvy jasne znejúcich gated reverbov. Rozsahy od 100 Hz do 8 kHz v Gated Reverb a od 100 Hz do 20 kHz v Stereo Gated Reverb.

Time – Ovláda dĺžku hradlového dozvuku v milisekundách (podobne ako ovládanie DECAY normálneho dozvuku). Rozsah od 25 milisekúnd do 300 milisekúnd v Gated Reverb a od 500 milisekúnd v Stereo Gated Reverb.

Blend – Cross-mix dozvuky z ľavej strany na pravú stranu a naopak. Toto možno použiť na zvýšenie realizmu simulovanej miestnosti pridaním dozvukov z rôznych častí miestnosti ku každému kanálu. Pohybuje sa od 0 % do 99 %.

Prim & Secd Blend – Upravuje množstvo BLEND pre primárne a sekundárne stupne dozvuku. Úplný popis parametrov nájdete v časti BLEND vyššie.

Decay – Ovláda dĺžku (RT60) dozvukov miestnosti. Tento ovládací prvok mohol byť rozdelený medzi ovládacie prvky Veľkosť a Odraz, ale tu bol zjednodušený pre jednoduchšie použitie. Ak chcete simulovať veľkú miestnosť, použite dlhšie nastavenia DECAY. Pre malé miestnosti použite kratšie nastavenia DECAY. Pre prirodzenejšie znejúce dozvuky môžete tiež znížiť nastavenie DENSITY, pretože DECAY sa skracuje. Rozsahy od 0,5 do 23 sekúnd v závislosti od aktuálne zvoleného typu Reverb.

Prim & Secd Decay – Ovláda dĺžku (RT60) pre primárne a sekundárne stupne dozvuku. Tento parameter spolupracuje s parametrami SIZE a REFLCT. Väčšie nastavenia SIZE a REFLCT umožnia dlhší čas doznievania dozvuku, zatiaľ čo menšie nastavenia skracujú dĺžku doznievania dozvuku, ale vytvárajú lepšie emulácie malého prostredia. Rozsahy od 0,26 do 11 sekúnd.

Prim & Secd Size – Zmení relatívnu veľkosť miestnosti primárnych a sekundárnych stupňov dozvuku. Pohybuje sa od 1 do 5.

Prim & Secd Reflct – Riadi simuláciu straty energie zvuku pri každom jeho odraze. Tvrdé, hladké materiály ako sklo a drevo majú väčšiu odrazivosť ako mäkšie a poréznejšie materiály. Toto ovládanie možno považovať za určenie „živosti“ miestnosti. Pohybuje sa od 1 do 10.

Delay A – Nastavuje dĺžku času pred vypočutím Delay Group A. Rozsah od 0 do 120 milisekúnd.

Delay B – Nastavuje čas, po ktorom budete počuť Delay Group A a Delay Group B. Rozsah je od 0 do 120 milisekúnd.

Delay C – Nastavuje čas, po ktorom budete počuť Delay Group B a Delay Group C. Rozsahy od 0 do 120 milisekúnd.

Delay D – Nastavuje čas, po ktorom budete počuť Delay Group C a Delay Group D. Rozsahy od 0 do 120 milisekúnd.

OutA-D – Ovláda výstupnú úroveň skupín oneskorenia. Rozsahy od Off do 100 %.

BalA-D – Ovláda vyváženie vľavo/vpravo skupín oneskorenia. Pohybuje sa od -99 do 99.

Shape – Vyberá tvar výstupných úrovní pre ťuknutia skupiny oneskorenia. Voľby tvarov sú: Plochý, Vrchol, Klesajúci, Zvyšujúci sa, Polička a Obrátená polica.

Spread – Ovláda šírku stereofónneho zobrazenia efektu. Pohybuje sa od 1 do 10.

FB: Dly – Nastavuje čas, po ktorom sa oneskorenie vráti späť. Rozsah je od 0 do 170 ms.

Amount – Nastavuje, koľko oneskorenia sa vráti späť do signálu. Pohybuje sa od Off do 50 %.

OutL-R – Upravuje celkovú úroveň ľavej/pravej strany reverbu. Rozsahy od Off do 100 %.

Prim Out L – Upravuje celkovú úroveň ľavej strany primárneho reverbu. Rozsah od Off do 100 %

Prim Out R – Upravuje celkovú úroveň pravej strany primárneho reverbu. Rozsahy od Off do 100 %.

Secd Out L – Upravuje celkovú úroveň ľavej strany sekundárneho reverbu. Rozsahy od Off do 100 %.

Secd OutR – Upravuje celkovú úroveň pravej strany sekundárneho reverbu. Rozsahy od Off do 100 %.


Chorusy a Flangery

Chorusy aj flangery využívajú nízkofrekvenčný oscilátor (LFO) na vytváranie svojich bohatých vírivých efektov. Keď zmeníte parametre rýchlosti a hĺbky modulačných efektov, v skutočnosti ovládate frekvenciu a amplitúdu LFO. Tieto nastavenia určujú rýchlosť a intenzitu modulačného efektu.

Vo všeobecnosti tu je návod, ako fungujú chorusy a flangery: po vstupe do modulu sa zdrojový signál rozdelí na dve cesty. Jeden môže prejsť modulom bez zmeny, zatiaľ čo druhý je oneskorený a modulovaný výškou tónu. Upravený zvuk sa potom odošle na výstup spolu s originálom. Na obr. 4-1 nižšie je sínusová vlna použitá na moduláciu výšky rozdeleného zdroja zvuku.

Dual Chorus vytvára dva rôzne výškové „hlasy“, zatiaľ čo Octal Chorus vytvára osem hlasov pre extrémne plné a bohaté zvuky.

Obrázok vššie (4-1) Modulácia – Príklad

Jediný rozdiel medzi chorusmi a flangermi je v tom, že flangery používajú menšie oneskorenie a majú parameter spätnej väzby, ktorý posiela časť efektovaného signálu späť na vstup modulu. Keď sa ovplyvnený signál dostane na vstup, znova sa odošle cez modul s hrúbkou a hĺbkou budovy. Ak dostatočne zvýšite spätnú väzbu, zdroj začne strácať svoju pôvodnú výšku v dôsledku dramatickej modulácie výšky spätnej väzby.

LFO krivky: K dispozícii sú štyri krivky LFO pre zbory, flangery, fázery, tremola, automatické pannery a päť pre modifikátory LFO. Zahŕňajú SINe, TRIangle, ŠPECIÁL-1, ŠPECIÁL-2. Príklady toho, ako tieto krivky vyzerajú, nájdete na obrázku 4-2.

Chorus

Chorus je pravdepodobne najzákladnejší modulačný efekt. Je to naozaj len veľmi malé meškanie, ktorého čas sa neustále mení. Keď sa čas mení, výška oneskorených signálov sa mení (rovnako ako pri rýchlejšom prehrávaní na kazete sa zvyšuje výška tónu). Posúvaním času tam a späť počujete zvuk, ktorý sa mení a dopĺňa. V spojení s originálnym zvukom to takmer znie, ako keby hralo viacero nástrojov. 2120 VGS používa niekoľko refrénov naraz na vytvorenie obrovských bohatých zvukov. Napríklad osmičkový zbor využíva osem zborových hlasov naraz na vytvorenie neuveriteľného súboru zvuku. Okrem zrejmejších parametrov rýchlosti a hĺbky (ktoré upravujú, ako rýchlo a ako ďaleko sa zvuk rozladí), vám 2120 VGS umožňuje používať rôzne tvary vĺn. Tvar vlny definuje, ako sa bude pohybovať a rozladiť. Trojuholníkový priebeh je veľmi populárny pre pomalé, plytké nastavenia chorusu, zatiaľ čo sínusový priebeh funguje dobre pre rýchlejšie a hlbšie nastavenia.

KEDY POUŽIJEM CHORUS? Efekt Chorus je v aplikáciách taký rozsiahly, že jednoduchšia otázka by pravdepodobne bola „Kedy nemôžem použiť Chorus. Keď hráte na blues, zvýšte parametre Speed ​​a Depth, aby ste vytvorili efekt takmer typu Lezlie. Keď sa pokúšate získať „veľký“ tón rockovej gitary, použite Chorus na zosilnenie a pridanie hĺbky do vášho zvuku. Pri použití programu čistých tónov znie gitara vždy tak sviežo, keď sa pridá refrén.

Chorus Parameters:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda ľavé/pravé umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) chorusu. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Depth – Upravuje intenzitu efektu chorus. Vysoké nastavenia vytvárajú dramatickú moduláciu, zatiaľ čo nižšie nastavenia môžu byť použité na vytvorenie jemnejšieho okolitého vírenia. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

Depth 1 – 2 – DEPTH1 upravuje intenzitu zborových hlasov 1-4. DEPTH2 upravuje intenzitu zborových hlasov 5-8. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

Wander Speed – Ovláda sekundárnu rýchlosť LFO chorusových hlasov 5-8. Toto je sekundárny oscilátor pre hlasy 5-8, ktorý spôsobuje odchýlky od dráhy oscilácie nastavenej pomocou DEPTH2. Toto ovládanie môže pri kreatívnom použití vytvárať radikálne nové textúry. Skúste ho nastaviť o niečo rýchlejšie alebo pomalšie ako SPEED. Rozsahy od 0,06 do 2,0 Hz.

Wander Depth – Nastavuje intenzitu odchýlok kmitania produkovaných WANDER SPEED. WANDER DEPTH vytvára dramatické psycho-akustické vírivé efekty, keď je nastavená vyššia ako DEPTH2. Rozsah je od 0 do 10 milisekúnd.

WvFrm – Vyberie, ktorý tvar vlny bude LFO nasledovať. Možnosti sú: Sínus, Trojuholník, SP1 (špeciálny 1) a SP2 (špeciálny 2). Pozri obrázok 4-2DlyA-B – Ovláda čas oneskorenia chorusových hlasov A a B. Vyššie nastavenie času oneskorenia vytvára dramatickejší plynulý zvuk. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd.

DlyC-D – Ovláda čas oneskorenia chorusových hlasov C a D. Vyššie nastavenia času oneskorenia vytvárajú dramatickejší plynulý zvuk. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd

DlyE-H – Ovláda čas oneskorenia chorusových hlasov E až H. Vyššie nastavenia času oneskorenia vytvárajú dramatickejší plynulý zvuk. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd

OutA-B – Upravuje celkovú úroveň hlasu zboru A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

PanA-B – Ovláda umiestnenie hlasu zboru A alebo B. Rozsah od -99 do 99.

OutC-D – Upravuje celkovú úroveň zboru C alebo D. Rozsah od Off do 100 %.

PanC-D – Ovláda umiestnenie zboru C alebo D v stereo obraze. Pohybuje sa od -99 do 99.

Out LA-LB – Upraví úroveň hlasitosti zboru A alebo B na ľavej strane. Rozsah je od Off do 100 %.

Out RA-RB – Nastavuje úroveň pravej strany chorusového hlasu A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

Spread – Ovláda šírku stereofónneho zobrazenia efektu. Čím vyššie nastavenie, tým širší obraz. Čím nižšie je nastavenie, tým je efekt monofónnejší. Pohybuje sa od 1 do 10.


Flanger

Flanger je len refrén, ktorý sa vracia do seba a spôsobuje to, čo možno opísať ako trubicový zvuk (pretože to znie podobne ako odrazy vo vnútri veľkej cementovej alebo kovovej rúry). Stále ide o modulačný efekt, takže počujete veľa prudkého pohybu. Vďaka tomu je flanger veľmi farebný efekt, ktorý sa dá ľahko prehnať, ak si nedáte pozor. Čím viac privádzate flanger späť k sebe, tým je zvuk intenzívnejší.

Kedy použijem flanger? Elektrická gitara je prvý zvuk, ktorý si žiada o flanger efekt. Funguje to veľmi dobre s čistými aj skreslenými zvukmi gitary. Nastavením parametrov Speed ​​a Depth na vyššie nastavenia to pridá väčšiu hĺbku a telo k celkovému gitarovému signálu.

Flanger Parameters:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) flangeru. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Depth – Ovláda intenzitu efektu flangera. Vysoké nastavenia DEPTH v kombinácii s vysokými nastaveniami FDBCK vytvárajú dramatické textúry podobné syntezátorom. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

FdBck – Riadi, koľko z prírubového signálu sa vráti späť na vstup modulu. Parameter FDBACK je to, čo dáva flangerom ich charakteristický hlas. Flangery sú schopné pozitívnej aj negatívnej spätnej väzby, takže experimentujte, aby ste našli zvuk, ktorý sa vám najviac páči. Pohybuje sa od -99 % do 99 %.

WvFrm – Vyberie, ktorý tvar vlny bude LFO nasledovať. Možnosti tohto ovládacieho prvku zahŕňajú sínus, trojuholník, SP1 (špeciálny 1) a SP2 (špeciálny 2). Nastavenie sínusovej vlny je pravdepodobne najľahšie rozpoznateľné, ale hladká odozva trojuholníkovej vlny alebo intenzita SP1 alebo SP2 zvyčajne poskytujú lepšie výsledky. Pozri obrázok 4-2.

DlyA- B – Ovláda čas oneskorenia hlasu príruby A alebo B. Kratšie časy oneskorenia vytvárajú dramatickejší a hlbší zvuk. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd.

OutA- B – Upravuje celkovú úroveň hlasu príruby A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

PanA- B – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa príruby A alebo B. Rozsah od -99 do 99.

OutL- R – Ovláda výstupnú úroveň ľavej alebo pravej strany flangeru. Rozsahy od Off do 100 %.


Phasery

Phaser alebo „phase shifter“, ako sa niekedy nazýva, je klasický efekt zo 70. rokov, ktorý využíva zrušenie fázy na vytvorenie teplého efektu. Efekt vzniká vytvorením kópie signálu a jeho posunutím do fázy a mimo nej, pričom sa zmieša s pôvodným signálom. Pri pohybe sa rôzne frekvencie rušia a vytvárajú hladký vlnitý zvuk. K dispozícii je tiež spätnoväzbové ovládanie, ktoré posiela signál radenia späť na vstup fázovača. Tým sa zvuk ešte viac zintenzívni.

Kedy použijem phaser? Tento klasický phaser efekt sa zvyčajne používa s gitarami. Skvelý príklad toho možno najviac počuť, keď počúvate hudbu 70-tych rokov. Gitarista dňa miloval ich phasery. Pri hraní čistých a funky rytmov je skvelý efekt použiť phaser.

Parametre phaseru:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) fázovača. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Depth – Ovláda intenzitu phaserového efektu. Vysoké nastavenia DEPTH v kombinácii s vysokými nastaveniami FDBCK vytvárajú dramatické textúry podobné syntezátorom. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

FdBck – Riadi, koľko z prírubového signálu sa vráti späť na vstup modulu. Parameter FDBACK dáva phaserom ich charakteristický rezonančný zvuk. Pohybuje sa od -99 % do 99 %.

WvFrm – Vyberie, ktorý tvar vlny bude LFO nasledovať. Možnosti tohto ovládacieho prvku zahŕňajú sínus, trojuholník, SP1 (špeciálny 1) a SP2 (špeciálny 2). Nastavenie sínusovej vlny je pravdepodobne najľahšie rozpoznateľné, ale hladká odozva trojuholníkovej vlny alebo intenzita SP1 alebo SP2 zvyčajne poskytujú lepšie výsledky. Pozri obrázok 4-2.

OutA-B – Upravuje celkovú úroveň hlasu phasera A alebo B. Rozsah je od Off do 100 %.

PanA-B – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa phaserového hlasu A alebo B. Rozsah od -99 do 99.

OutL-R – Ovláda výstupnú úroveň ľavej alebo pravej strany flangeru. Rozsahy od Off do 100 %.


Rotary Speaker Simulator

Rotary Speaker Simulator vám umožňuje napodobniť klasický zvuk rotujúcich reproduktorov bez chiropraktických problémov, ktoré so sebou prinášajú presúvanie objemných reproduktorových skríň. Rotary reproduktor je priamo zodpovedný za niektoré z najunikátnejších zvukov v hudbe. Aplikácie pre tento efekt sú také rozmanité, že sa dajú použiť na dosiahnutie zvukov od Allman Brothers Band až po legendárneho Stevieho Raya Vaughana.

Parametre simulátora rotačného reproduktora:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsah od Off do 100 %

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo)

Mode – Vyberá režim rýchlosti rotora a klaksónu. Nastavenia sú rýchle alebo pomalé.

Spread – Nastavuje hornu stereo mikrofónu. Pohybuje sa od 0 do 100 %.

H – R: Level – Nastavuje celkovú úroveň rotora alebo klaksónu. Rozsahy od Off do 100 %.

Slo – Fast Hrn Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) klaksónu. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Slo – Fast Hrn Depth – Ovláda intenzitu rotujúceho efektu. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

Slo – Fast Hrn Doppler – Nastavuje množstvo posunutej výšky tónu, ktoré je počuť v horne. Rozsah je od 0 do 50 milisekúnd.

Slo – Fast Rtr Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) rotora. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Slo – Fast Rtr Depth – Ovláda intenzitu rotujúceho efektu. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

X-Over – Vyberie frekvenciu, kde sa signál rozdelí medzi klaksón a rotor. Rozsahy od 25Hz do 20kHz.

Acceleration: H – R – Nastavuje čas, za ktorý rotor a klaksón dosiahnu svoju plnú rýchlosť otáčania. Rozsah je od 0 do 10 sekúnd.


Tremolo a Auto-Panner

Dávajte si pozor, pretože obľúbené efekty Tremolo a Auto panner z 50. a 60. rokov sú späť s pomstou. Tieto efekty, ktoré spôsobili revolúciu v hudbe „Surf-Style“, možno v 90-tych rokoch počuť vo všetkých vzdušných vlnách. Tremolo a automatické pannery sú si navzájom podobné v tom, že oba používajú LFO na moduláciu vstupných úrovní, aby vytvorili efekty vibrato.

Tremolo

Slovo tremolo má v hudobnom svete v skutočnosti niekoľko definícií. V podstate to znamená, že zvuk je modulovaný v amplitúde (hlasitosť bije alebo pulzuje). Dalo by sa napodobniť otáčaním ovládača hlasitosti nahor a nadol. Pravdepodobne však máte na práci lepšie veci, než otáčať ovládačom hlasitosti hore a dole počas celej skladby, takže nechajte 2120 VGS, aby to urobil za vás.

Okrem parametrov rýchlosti a hĺbky má tremolo aj priebeh LFO, ktorý určuje spôsob, akým sa hlasitosť signálu zvyšuje a znižuje. Zatiaľ čo sínusová vlna je v uchu pravdepodobne najbežnejšia, priebehy Triangle a Special 2 sú postupne intenzívnejšie.

Kedy používam tremolo? Tremolo je skutočne vintage zvuk pre gitaru, elektrické piano a organ. Najvýraznejšie na gitare, môžete ju počuť na všetkom od sladkých balád až po blues rock ‚n roll.

Auto Panner

Auto panner je v skutočnosti len duálna verzia tremola. Mení amplitúdu ľavého signálu rovnako ako tremolo, ale amplitúda pravého signálu je inverzná k amplitúde ľavého signálu. To vytvára ilúziu, že signál sa pohybuje tam a späť medzi ľavým a pravým reproduktorom.

Rýchlosť Auto Panner sa zvyčajne nenastavuje tak rýchlo ako Tremolo, pretože zvyčajne chcete, aby sa zvuk v stereo obraze pohyboval hladko tam a späť. Autopanner 2120 VGS je obzvlášť flexibilný, pretože ho možno použiť pre mono alebo stereo vstupné zdroje. Pri použití s ​​monofónnym zdrojom sa signál posúva tam a späť, ako je opísané vyššie. Keď sa použije zdroj stereo zvuku, pôvodný stereofónny obraz sa zachová posunutím hlasitosti ľavého signálu presne oproti pravému signálu. Stereo obraz mizne tam a späť medzi stereo extrémami.

Kedy použijem automatický panner? Auto panner môže byť veľmi kreatívny nástroj. Keď spustíte gitaru v stereo zostave so správnym oddelením kabinetu, Auto-Panner vytvorí efekt stereo panorámy, ktorý je ako z iného sveta.

Automatické posúvače môžu tiež pridať život oneskoreniam alebo refrénom tým, že ich pohybujú, namiesto toho, aby sedeli na jednom mieste v mixe. Jednoducho umiestnite automatický panner modul po delay alebo chorus module. Nepotrebujete nastaviť hĺbkový parameter automatického posúvania príliš hlboko, pretože chcete len jemný pohyb.

Parametre Tremolo & Auto Panner:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) efektu. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Depth – Ovláda intenzitu efektu. Ako sa HĹBKA zvyšuje, zmeny hlasitosti sú dramatickejšie. Pohybuje sa od 0 do 100 %.

WvFrm – Vyberie, ktorý tvar vlny bude LFO nasledovať. Možnosti tohto ovládacieho prvku zahŕňajú sínus, trojuholník, SP1 (špeciálny 1) a SP2 (špeciálny 2).


Pitch Shifters

Pitch shifter vám umožňuje presúvať zvuk z jednej výšky do druhej. Dosahuje to nahrávaním malej časti pôvodného zvuku a následným prehrávaním buď rýchlejšie (na zvýšenie výšky tónu) alebo pomalšie (na zníženie výšky tónu). Robí to znova a znova, aby vytvoril nové ihrisko

Kedy použijem zmenu výšky tónu? Gitaristi sú pravdepodobne najznámejšími používateľmi Pitch shifterov. Bežne posúvajú svoj zvuk o oktávu nadol, aby získali hlboký rachot zo svojho skreslenia, alebo ho posúvajú o oktávu vyššie, aby napodobnili 12 strunovú gitaru.

Gitaristi aj syntetizátori vytvorili úžasné textúry posunutím výšky zvuku o pätinu (7 poltónov). Tým sa z jednoduchých akordov vytvoria zložitejšie akordy (napr. základný akord Cmaj znie ako akord Cmaj9 alebo sa z Cmin7 stane akord Cmin11).

Parametre Pitch Shifters:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo)

Shft A – B – SHFTA a SHFTB ovládajú intervaly výšky tónu medzi pôvodným tónom a hlasmi A a B prepínača výšky tónu. Pitch shifters je možné použiť pre širokú škálu efektov, vrátane zdvojenia, delenia oktávy a chromatických harmónií. Každý Pitch Shifter má 4-oktávový rozsah, odstupňovaný v poltónoch od -24 do +24.

Dtn A – B – Ovláda množstvo rozladenia pre hlasy A a B s posunutou výškou. Keď sa DTN vzdiali od nuly, bude disonancia výraznejšia. Nízke nastavenia DTN môžu byť užitočné na zosilnenie alebo vylepšenie zobrazenia zdrojového materiálu. Pohybuje sa od -50 % do 50 %.

Shft C – D – HFTC a SHFTD ovládajú intervaly výšky tónu medzi pôvodným tónom a hlasmi A a B prepínača výšky tónu. Pitch shifters je možné použiť pre širokú škálu efektov, vrátane zdvojenia, delenia oktávy a chromatických harmónií. Každý Pitch Shifter má 4-oktávový rozsah, odstupňovaný v poltónoch od -24 do +24.

Dtn C – D – Ovláda množstvo rozladenia pre hlasy C a D s posunutou výškou. Keď sa DTN vzdiali od nuly, bude disonancia výraznejšia. Nízke nastavenia DTN môžu byť užitočné na zosilnenie alebo vylepšenie zobrazenia zdrojového materiálu. Pohybuje sa od -50 % do 50 %.

Shft E – H – HFTE a SHFTH ovládajú intervaly výšky tónu medzi pôvodným tónom a hlasmi A a B prepínača výšky tónu. Pitch shifters je možné použiť pre širokú škálu efektov, vrátane zdvojenia, delenia oktávy a chromatických harmónií. Každý Pitch Shifter má 4-oktávový rozsah, odstupňovaný v poltónoch od -24 do +24.

Dtn E – H – Ovláda množstvo rozladenia pre hlasy E a H s posunutou výškou. Keď sa DTN vzdiali od nuly, bude disonancia výraznejšia. Nízke nastavenia DTN môžu byť užitočné na zosilnenie alebo vylepšenie zobrazenia zdrojového materiálu. Pohybuje sa od -50 % do 50 %.

Key – Nastavuje diatonický kľúč pre harmónie. Ak je skladba, ktorú hráte, v tónine G dur, zvolili by ste G ako stupnicu.

Scale – Nastaví typ stupnice pre Harmóniu, ktorú chcete počuť. Typy mierok zahŕňajú: dur, mol, harmonická mol, melodická mol, dorian, mixolydian, lydian, lydian Augmented, major pentatonic, moll pentaton, blues, celý tón, polovičný celý a celý polovičný.

Interval – Nastavuje základný interval Harmónie. Môžete si vybrať jeden z niekoľkých intervalov Harmony. Pozrite si grafy intervalov harmónie ako referenciu v časti dodatok.

Out A – B – Upravuje celkovú úroveň hlasu A alebo B s posunutou výškou. Rozsah je od Off do 100 %.

Pan A – B – Ovláda umiestnenie hlasu A alebo B s posunutou výškou v stereo obraze. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out C – D – Upravuje celkovú úroveň hlasu C alebo D s posunutou výškou. Rozsah je od Off do 100 %.

Pan C – D – Ovláda umiestnenie hlasu C alebo D s posunutou výškou v stereo obraze. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

OutE- H – Upravuje celkovú úroveň hlasu E až H s posunutou výškou. Rozsah je od Off do 100 %.

PanE- H – Ovláda umiestnenie hlasu E až H s posunutou výškou v stereo obraze. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

OutL- R – Nastavuje ľavú alebo pravú výstupnú úroveň hlasu s posunom výšky tónu. Rozsahy od Off do 100 %.

Out LA – LA – Upravuje ľavú úroveň hlasu A alebo B s posunutou výškou. Rozsah je od Off do 100 %.

Out RA – RB – Nastavuje úroveň pravej strany hlasu A alebo B s posunutou výškou. Rozsah je od Off do 100 %.

Spread – Ovláda šírku stereofónneho zobrazenia efektu. Čím vyššie nastavenie, tým širší obraz Čím nižšie nastavenie, tým monofónnejší efekt. Pohybuje sa od 1 do 10.


Detuners

Efekt rozladenia robí presne to, čo naznačuje jeho názov; rozladí zvuk (rozladí ho) a umožní vám ho pridať k pôvodnému zvuku. Výsledok môže byť takmer refrénový, ale nehýbe sa tak ako refrénový efekt. Vďaka tomu je odlaďovač priehľadnejší a nie taký hrubý ako efekt chorus, čo je v mnohých aplikáciách dobrá vec (keďže efekty sa môžu rýchlo nahromadiť a upchať skvele znejúci zvuk).

Kedy použijem odlaďovač? Rozlaďovač spadá do rovnakých smerníc ako efekt chorus. Funguje takmer so všetkým; Je ideálny na zahustenie stopy rytmickej gitary. Nezabudnite experimentovať s parametrami delay, ak hľadáte širší zvuk rozladenia. Pridanie 30-60 ms oneskorenia k hlasom rozlaďovača, ktoré sú silne posúvané na jednu stranu (bez oneskorenia na druhú stranu), výrazne zmení stereofónne zobrazenie rozlaďovača.

Detuners parametre:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Dtn A – B – Ovláda úroveň rozladenia pre hlasy rozlaďovača A a B. Vyššie nastavenia rozladenia vytvárajú disonantnejší zvuk. Pohybuje sa od -50 % do 50 %.

Dtn C – D – Ovláda množstvo rozladenia pre hlasy C a D. Rozsah od -50 % do 50 %.

Dtn E -H – Ovláda množstvo rozladenia pre hlasy odladenia E až H. Rozsah od -50 % do 50 %.

Dly A – B – Ovláda čas, po ktorom zaznejú hlasy A a B rozlaďovača. Vyššie nastavenia doby oneskorenia vytvárajú efekt krátkeho oneskorenia. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd.

Dly C – D – Ovláda čas, po ktorom zaznejú hlasy C a D rozlaďovača. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd.

Dly E – H – Ovláda čas, po ktorom zaznejú hlasy E až H odladenia. Rozsah je od 0 do 60 milisekúnd.

Out A – B – Upravuje celkovú úroveň hlasu A alebo B odladenia. Rozsah je od Vypnuté do 100 %.

Pan A – B – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa hlasu A alebo B rozlaďovača. Rozsah je od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out C – D – Upravuje celkovú úroveň hlasu C alebo D rozlaďovača. Rozsah je od Off do 100 %.

Pan C – D – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa hlasu C alebo D rozlaďovača. Rozsah od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out LA – LB – Upravuje úroveň hlasu A alebo B na ľavej strane. Rozsah je od Off do 100 %.

Out RA – RB – Upraví úroveň pravej strany hlasu A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

Spread – Ovláda šírku stereofónneho zobrazenia efektu. Čím vyššie nastavenie, tým širší obraz. Čím nižšie je nastavenie, tým je efekt monofónnejší. Pohybuje sa od 1 do 10.


Delaye

Oneskorenie vytvára diskrétne, opakujúce sa ozveny zdrojového materiálu v určenom intervale. Pri digitálnych oneskoreniach je vstupný signál „vzorkovaný“ alebo zaznamenaný do pamäte, kde je podržaný po dobu, ktorú určíte nastavením doby oneskorenia, po ktorej sa vzorka prehrá na výstupe. Oneskorenia 2120 VGS majú merač spätnej väzby, ktorý sa používa na odoslanie časti oneskoreného signálu späť na vstup, ktorý sa má znova zaznamenať spolu s novým zdrojovým materiálom. Nastavenie spätnej väzby určuje, ako dlho trvá opakovanie oneskorenia doznieť do nepočuteľnosti.

Kedy použijem oneskorenie? Keď ste osamelý gitarista v kapele, Delay môže byť vaším najlepším priateľom. Opakovanie oneskorenia môže vytvoriť ilúziu, že sa hrá na viac ako jednej gitare. Jeden trik na efektívne využitie oneskorenia je nastavenie oneskorenia tak, aby zodpovedalo hudbe. Kedysi to znamenalo vziať do ruky kalkulačku, vydeliť 60 tempom (úderov za minútu) a potom vydeliť odpoveď požadovanými čiastkovými údermi. . . Znie to ako problém? Áno, tiež sme si to mysleli. Takže 2120 sa postará o všetky výpočty za vás!
Ak chcete nastaviť čas oneskorenia v programe, jednoducho klepnite na požadovaný čas oneskorenia pomocou tlačidla <TAPIT>.

Ďalším bežným použitím oneskorenia je stereofónne zobrazovanie. Veľmi malé množstvo oneskorenia (10-25 ms) je možné použiť na to, aby signál znel, akoby bol posunutý na jednu stranu. Tento trik funguje vďaka spôsobu, akým mozog interpretuje zvuky. Keď vaše ľavé ucho počuje niečo skôr ako pravé ucho, myslí si, že zdroj tohto zvuku sa nachádza niekde naľavo od vás. Môžete tiež použiť oneskorenie nastavené na 30-60 ms, ktoré šíri zvuk až do extrémov stereo obrazu. Pri tejto technike buďte opatrní, ak je možné, že váš mix bude počúvaný v mono.

Poznámka – Nie všetky parametre sú dostupné vo všetkých moduloch Delay.

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Dly Time – Nastaví maximálny čas oneskorenia dostupný pre každý hlas oneskorenia. Napríklad, ak je DELAYTIME nastavené na 1000 ms, každý oneskorený hlas môže byť nastavený od 0 do 100 % tohto času oneskorenia. Rozsahy od 0 do 1,4 sekundy (Maximálne časy oneskorenia sa líšia medzi typmi modulov 4., 3/4, HLF a FUL.) Časy oneskorenia polovičnej šírky pásma automaticky zdvojnásobia použitý čas oneskorenia.

FdBck – Ovláda čas zoslabovania opakovania oneskorenia. Vyššie nastavenia trvajú dlhšie, kým zoslabnú, zatiaľ čo nastavenie nuly možno použiť na obmedzenie oneskorenia na jedno opakovanie na hlas. Oneskorenie poskytuje nastavenia pozitívnej aj negatívnej spätnej väzby. Pohybuje sa od -99 % do +99 %.

TapIt – Umožňuje vám zmeniť DELAYTIME v reálnom čase klepnutím na tlačidlo <TAPIT> v požadovanom tempe. Pri použití tohto ovládacieho prvku sa percentá oneskorenia hlasu nemenia.

Smear – Nastavuje šírenie difúzie opakovaní oneskorenia. Pohybuje sa od 0 do 100 %.

LPF – Vyberá, kde je v module oneskorenia umiestnený dolnopriepustný filter. Pozície sú: Pre Delay alebo Post Delay.

Frequency – Vyberie frekvenčné pásmo, ktoré sa zobrazí v LPF. Rozsahy od 25 Hz do 20 kHz.

Gain – Ovláda výstupný zisk LPF. Pohybuje sa od -12 do 12.

Dly A – D – Ovláda percento DELAYTIME prideleného oneskoreniu hlasov A-D. Napríklad, ak je DELAYTIME (vyššie) nastavené na 1000 ms a DLYA je nastavené na 75 %, oneskorenie hlasu A je 750 ms. Pamätajte, že každý hlas v module môže mať akékoľvek oneskorenie až do 100 % DELAYTIME. Pohybuje sa od 0 % do 100 %.

Out – Upravuje celkovú úroveň oneskorenia. Rozsahy od Off do 100 %.

Pan – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa oneskorenia. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out L-R – Nastavuje ľavú alebo pravú výstupnú úroveň oneskorenia. Rozsahy od Off do 100 %.

Out A-B – Nastavuje výstupnú úroveň oneskorenia hlasu A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

Pan A-B – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa oneskoreného hlasu A alebo B. Rozsah od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out C-D – Nastavuje výstupnú úroveň oneskorenia hlasu C alebo D. Rozsah od Off do 100 %.

Pan C-D – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa oneskoreného hlasu C alebo D. Rozsah od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Out LA-LB – Upravuje ľavú výstupnú úroveň oneskoreného hlasu A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

Out RA – RB – Nastavuje výstupnú úroveň na pravej strane oneskoreného hlasu A alebo B. Rozsah od Off do 100 %.

Out LC – LD – Nastavuje ľavú výstupnú úroveň oneskorenia hlasu C alebo D. Rozsah od Off do 100 %.

Out RC – RD – Nastavuje úroveň výstupu oneskorenia C alebo D na pravej strane. Rozsah je od Off do 100 %.


Ekvalizéry

2120 VGS má široký výber modulov ekvalizéra na pokrytie prakticky akejkoľvek potreby. Ak potrebujete väčší gitarový tón, EQ vám ho poskytnú. K dispozícii sú mono aj stereo moduly. Pamätajte si, že mono ekvalizéry pripojené k stereo zdrojom vždy spočítajú stereo signál spolu pre ekvalizáciu (čím sa eliminuje stereo obraz). Ak potrebujete zachovať stereofónny obraz, použite modul stereo ekvalizéra.

Parametrics vám umožňuje pokryť veľmi špecifické oblasti zvukového spektra s extrémnou presnosťou a kontrolou. K dispozícii je až 6 pásiem stereo alebo mono parametrickej ekvalizácie. Grafické ekvalizéry používajú stredy frekvencie podľa normy ISO 1/3, 2/3 alebo 1 2/3 oktávy. Ekvalizácia alebo EQ je pravdepodobne jedným z najcennejších nástrojov, ktoré 2120 ponúka. EQ vám umožňuje zmeniť úroveň určitých frekvencií zvuku a prichádza v dvoch rôznych základných variantoch: grafickej a parametrickej. Grafika je najbežnejšia a najjednoduchšia na použitie, ale parametrická ponúka oveľa väčšiu flexibilitu a výkon.

Kedy používam EQ? Môže sa to zdať príliš zjednodušené, ale EQ by ste mali používať vždy, keď vám uši hovoria, aby ste ho použili! Musíte si však uvedomiť, že EQ môže spôsobiť viac škody ako úžitku, ak sa nepoužíva opatrne. EQ dokáže pohltiť tú tenkú a „clangovo“ znejúcu gitaru a pridať všetky low-endy na svete, po ktorých si vaše srdce môže želať. Dá sa použiť aj na druhú stranu. Ak máte skladbu, ktorá potrebuje pevnú a jasnú rytmickú gitaru, môžete použiť moduly EQ na odstránenie basov a vytvorenie stredov.

Grafické ekvalizéry

Grafické ekvalizéry vám umožňujú ovládať úrovne pre pevné alebo vopred zvolené frekvencie (pásma), ktoré sú rovnomerne rozložené. 2120 VGS ponúka 8 a 15-pásmové stereo a mono GEQ a 31-pásmové mono GEQ. Všetky pokrývajú celý frekvenčný rozsah, ale rozstup medzi 31 pásmami je oveľa menší ako medzi 8 pásmami, a preto ponúka presnejšiu kontrolu nad zvukom.

Parametre grafického ekvalizéra:

Level – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Phase – Invertuje fázu zdrojového signálu. Dá sa nastaviť buď IN alebo OUT z fázy.

Phase L – R – Invertuje fázu ľavej alebo pravej strany zdrojového stereo signálu. Dá sa nastaviť buď IN alebo OUT z fázy.

Freq – Ovláda množstvo zosilnenia/zníženia aplikovaného na zvolenú frekvenciu. GEQ8 používa štandardné frekvenčné stredy 1-1/3 oktávy ISO (Hz), zatiaľ čo GEQ15 a GEQ31 používajú 2/3 oktávy a 1/3 oktávy frekvencie.
Rozsah zosilnenia/zníženia pre každé pásmo je od -12 do 12.

Parametrické ekvalizéry

Parametrické ekvalizéry ponúkajú dodatočnú flexibilitu, pretože vám umožňujú definovať strednú frekvenciu, ktorú chcete upraviť, a koľko frekvencií okolo tejto stredovej frekvencie chcete ovplyvniť. Niektoré z modulov PEQ v modeli 2120 VGS tiež obsahujú pásma EQ pre vysoké a nízke police. Vysoká polica vám umožňuje vybrať frekvenciu a parameter boost/cut mení úroveň všetkých frekvencií nad zvolenou frekvenciou. Nízka polica funguje rovnakým spôsobom, ale pracuje na frekvenciách pod zvolenou frekvenciou.

Parametre parametrického ekvalizéru:

Level – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Phase – Invertuje fázu zdrojového signálu. Dá sa nastaviť buď IN alebo OUT z fázy.

Phase L – R – Invertuje fázu ľavej alebo pravej strany zdrojového stereo signálu. Dá sa nastaviť buď IN alebo OUT z fázy.

LoShlv Freq – Vyberá strednú frekvenciu nízkofrekvenčného pásma EQ. Rozsahy od 25Hz do 20kHz.

LoShlv Level – Nastavuje mieru zosilnenia alebo zoslabenia aplikovaného na strednú frekvenciu nízkofrekvenčného pásma EQ (vybraté pomocou LOSHLV FREQ). Pohybuje sa od -12 do 12.

Band # Freq – Nastaví strednú frekvenciu zvoleného pásma. 6-pásmové PEQ majú štyri skutočné parametrické pásma EQ plus odkladacie vysoko- a nízkofrekvenčné ovládače s premenlivou frekvenciou. Pásma 1 a 2 sa pohybujú od 25 Hz do 20 kHz. Pásma 3 a 4 sa pohybujú od 1 kHz do 20 kHz.

Band # Width – Ovláda šírku pásma zvolenej frekvencie. Čím vyššie je nastavenie WIDTH, tým frekvenčne selektívnejšie bude zosilnenie/zníženie. Inými slovami, pri nastavení High (úzky) WIDTH nie sú frekvencie okolo zvolenej strednej frekvencie ovplyvnené nastavením LEVEL. Pri nastaveniach Low (Wide) WIDTH sú frekvencie okolo strednej frekvencie ovplyvnené nastavením LEVEL.

Band # Level – Upravuje mieru zosilnenia alebo zoslabenia aplikovaného na zvolenú frekvenciu. Pohybuje sa od -12 do 12.

HiShlv Freq – Vyberá strednú frekvenciu vysokofrekvenčného pásma EQ. Rozsahy od 1 kHz do 20 kHz.

HiShlv Level – Upravuje mieru zosilnenia alebo zoslabenia aplikovaného na strednú frekvenciu vysokofrekvenčného pásma EQ s odkladaním (vybraté pomocou HISHLVFREQ. Rozsahy od -12 do 12.


Multiefektové moduly

Multiefektové moduly 2120 VGS umožňujú užívateľovi kombinovať buď Delay a Chorus alebo Delay a Flange v rámci jedného bloku efektového modulu. Toto je ideálne pre situácie, keď používateľ potrebuje pridať ďalší efekt do konfigurácie efektu, ale má málo zdrojov na spracovanie signálu. V rámci modulu je unikátny parameter, ktorý umožňuje smerovať signál niekoľkými rôznymi spôsobmi medzi dvoma efektmi.

Parametre multiefektového modulu:

FX: Lvl – Ovláda vstupnú úroveň signálu privádzaného do modulu. Rozsahy od Off do 100 %.

Dry: Lvl – Riadi úroveň suchého (neovplyvneného) signálu. Rozsahy od Off do 100 %.

Balance – Ovláda umiestnenie suchého signálu v stereo zvukovom poli. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Route – Vyberá cestu signálu trasy v rámci efektových modulov Chorus/Delay a Flange/Delay Multi. 3 nastavenia sú: 1) Chorus/Flange do Delay so spätnou väzbou do Delay 2) Chorus/Flange do Delay so spätnou väzbou do Chorus/Flange 3) Delay do Chorus/Flange so spätnou väzbou cez Chorus/Flange.

Speed – Ovláda rýchlosť nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) chorusu alebo flangeru. Rozsahy od 0,06 do 16,0 Hz.

Depth – Upravuje intenzitu efektu Chorus alebo Flanger. Rozsah je od 0 do 30 milisekúnd.

Feedback (Flanger) – Ovláda, koľko z prírubového signálu sa vráti späť na vstup modulu. Parameter FDBACK je to, čo dáva flangerom ich charakteristický hlas. Flangery sú schopné pozitívnej aj negatívnej spätnej väzby, takže experimentujte, aby ste našli zvuk, ktorý sa vám najviac páči. Pohybuje sa od -99 % do 99 %.

WvFrm – Vyberie, ktorý tvar vlny bude nasledovať LFO. Možnosti tohto ovládacieho prvku zahŕňajú: sínus, trojuholník, SP1 (špeciálny 1) a SP2 (špeciálny 2).

C/F: Delay – Ovláda čas oneskorenia hlasu Chorus alebo Flanger. Rozsah je od 0 do 40 milisekúnd.

Delay Time – Nastavuje čas oneskorenia pre odložený kohútik. Rozsah je od 0 do 300 milisekúnd.

Feedback – Ovláda čas zoslabovania opakovania oneskorenia. Vyššie nastavenia trvajú dlhšie, kým sa stratia, zatiaľ čo nastavenie nuly obmedzí oneskorenie na jedno opakovanie. Pohybuje sa od 0 do 99 %.

TapIt – Umožňuje vám zmeniť čas oneskorenia v reálnom čase klepnutím na tlačidlo TAPIT v požadovanom tempe. Pri použití tohto ovládacieho prvku sa percentá oneskorenia hlasu nemenia.

Level: C/F/D – Ovláda celkovú výstupnú úroveň každého bloku efektu. Rozsahy od Off do 100 %.

Pan: C/F/D – Ovláda umiestnenie stereo zvukového poľa každého bloku efektu. Rozsahy od -99 (všetky vľavo) do 99 (všetky vpravo).

Whammy efekt

V dnešnom hudobnom priemysle sa zdá, že každý album v hitparádach, či už je to Country, Rock, Industrial alebo Alternative, používa technológiu DigiTech Whammy v určitom tvare alebo forme. Či už ide o jemný chorus Detune, alebo o 2 oktávové Whammy Dive, efekt Whammy je jedným z najinovatívnejších efektov, aké boli kedy navrhnuté.

Parametre Whammy Effect:

Whammy On/Off – Zapína alebo vypína modul Whammy. Keď je modul vypnutý, signál bude ďalej prechádzať modulom iba vtedy, ak sa zvýši úroveň suchosti.

FX Level – Tento parameter vám umožňuje vybrať celkový mix úrovne efektov efektového modulu Whammy. Rozsahy od: Vypnuté do 100 %.

Dry Level – Tento parameter vám umožňuje vybrať množstvo signálu Dry, ktorý je zahrnutý v efekte Whammy. Rozsahy od: Vyp do 100%.

Balance – Tento parameter vám umožňuje posúvať signál Dry buď doprava alebo doľava v stereo zvukovom poli. Pohybuje sa od ľavého 99 do pravého 99.

Min Shift – Tento parameter nastavuje minimálnu úroveň posunu pedálu efektu Whammy. Rozsahy od: -72 (o 6 oktáv nadol) do 24 (o 2 oktávy nahor).

Max Shift – Tento parameter nastavuje maximálnu úroveň posunu pedálu Whammy efektu. Rozsahy od: -72 (o 6 oktáv nadol) do 24 (o 2 oktávy nahor).

Min Detune – Tento parameter nastavuje minimálnu úroveň efektu rozladenia pedálu. Pohybuje sa od: -50 % (zníženie o 50 centov) do 50 % (nárast o 50 centov).

Max Detune – Tento parameter nastavuje maximálnu úroveň efektu rozladenia pedálu. Pohybuje sa od: -50 % (zníženie o 50 centov) do 50 % (nárast o 50 centov).

Pedal – Tento parameter sa používa na priradenie expression pedálu. Tento parameter tiež zobrazuje rozsah zdvihu pedálu. Rozsahy od: 0 do 100

Out – Tento parameter sa používa na nastavenie celkovej výstupnej úrovne modulu Whammy. Rozsahy od: 0 do 100 %

Pan – Tento parameter sa používa pre umiestnenie efektu Whammy v stereo zvukovom poli. Rozsahy od: vľavo 99 do vpravo 99.

Auto Wah

Auto Wah je skvelý efekt, keď chcete efekt typu nazálneho wah, ale nechcete robiť nohy. Auto Wah využíva detektor citlivosti, ktorý číta vstupný signál a potom simuluje činnosť wah pedálu.

Parametre efektu Auto Wah:

Auto Wah On/Off – Zapína alebo vypína modul Auto Wah. Keď je modul vypnutý, signál bude naďalej prechádzať cez modul.

FX Level – Tento parameter vám umožňuje vybrať celkový mix úrovne efektov modulu Auto Wah Effect. Rozsahy od: Vypnuté do 100 %.

Sensitivity – Tento parameter upravuje citlivosť detekcie automatického wahu. Čím vyššia je nastavená citlivosť, tým širší je rozsah Wah. Rozsahy od: Vypnuté do 100 %.

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *