Diatonická rada
Základnú diatonickú radu tvorí určitá (pôvodná – doškálna) skupina tónov z chromatickej rady. Sú to tzv. pôvodné „doškálne“ tóny … c – d – e – f – g – a – h – c1 … pričom tie tri bodky pred a za zoradenými tónmi schématicky označujú, že táto rada pokračuje aj do nižších aj vyšších polôh. Je dôležité si uvedomiť, že jednotlivé vzdialenosti susediacich tónov v základnej diatonickej rade nie sú rovnaké. Medzi susednými tónmi Základnej Diatonickej Rady (skratka ZDR) nie sú rovnaké vzdialenosti, ako tomu je u chromatickej rady, kde sú susedné tóny vzdialene od seba vždy o 1/2 tónu. ZDR obsahuje dve rôzne veľkosti (vzdialenosti) susediacich tónov:
1/ Póltónová vzdialenosť medzi tónmi e – f a tiež h – c1 vo všetkých výškových variantoch (na obrázku nižšie označené žltou farbou).
*
2/ Celotónová vzdialenosť – medzi všetkymi ostatnými susediacimi tónmi c – d, d – e, f – g, g – a, a – h (na obrázku nižšie označené modrou farbou).
*
S touto „anomáliou“ je potrebné vždy počítať, hlavne pri odvodzovaní intervalov a vzdialeností medzi jednotlivými reálnymi tónmi. Obrázok nižšie vystihuje vzťahy medzi chromatickou a diatonickou radou a tiež popisuje ich intervalové vzdialenosti:
červená farba = základný tón = Tóny diatonickej rady a tri vybrané prstoklady (#177)
Tóny diatonickej rady na hmatníku gitary 1 – 12 poloha (#327)