Harmonizácia harmonickej mol
Predtým, ako si niečo povieme o harmonizácii harmonickej mol spomenieme harmonizáciu diatonickej molovej stupnice (aiolsky modus). Ak sa lepšie pozrieme na štruktúru diatonickej mol, vidíme 1/2-tóny medzi II. – III. a V. – VI. stupňom – na obrázku nižšie „h – c1“, „e1 – f1“.
Nižšie na obrázku v 4-takte vidíte vyobrazenú diatonicku mol s tónom „g“ m.7 (malá septima) na VII.stupni. V 5-takte vidíte zharmonizovaný (3-hlas) diatonickú mol s akordom Emi na V.stupni (molová, veľmi nevýrazná dominanta). Akordy na jednotlivých stupňoch: Ami – Hmi5b – C – Dmi – Emi – F – G. V pravej časti vidíte vypísané tri hlavné kvintakordy Ami – Dmi – Emi.
Z harmonického hľadiska diatonicka molová stupnica (aiolska) nie je veľmi vhodná na harmonizáciu. Harmonizáciou aiolskej – diatonickej molovej stupnice vzniknú molové akordy tvoriace kadenciu. Problém je v tom, že molová dominata nemá potrebný zvukový charakter v harmónii a v postavení s kľudovým I. stupňom – molovou tónikou nie je dostatnočne výrazná. Je potrebné preto dostať na V.stupeň durový akord. Toto dosiahneme práve použitím harmonickej mol, kde siedmy tón stupnice (VII.stupeň) tvorí veľká septima a tento potom na V. stupni v harmonizácii vytvorí durovú – veľkú terciu:
Vyššie na obrázku v 7-takte vidíte vyobrazenú harmonicku mol s tónom „gis“ v.7 (veľká septima) na VII.stupni. V 8-takte vidíte zharmonizovaný (3-hlas) diatonickú durovým s akordom E na V.stupni (durová, výrazná dominanta). Akordy na jednotlivých stupňoch: Ami – Hmi5b – C+ – Dmi – E – F – Gismi5b. V pravej časti vidíte vypísané tri hlavné kvintakordy Ami – Dmi – E.
Ak by sme pridali v tejto harmonickej mol ešte jeden hlas (dostali by sme septakordy – 4-zvuky), vyzeralo by to tak, že na V.stupni by bol dominantný septakord E7. Akordy na jednotlivých stupňoch: Ami7 – Hmi7/5b – Cmaj7/5+ – Dmi7 – E7 – Fmaj7 – Gisdim. Veľmi zaujímavé akordy by sme dostali na III. stupni (Cmaj7/5+) a VII.stupni (Gisdim) s hlavnými kvintakordami: Ami7 – Dmi7 – E7: