Harmonizácia – spájanie akordov
Dôležitým faktorom v prístupe pri spojovaní akordov je ich vzájomná príbuznosť. Príbuzné akordy (ja ich nazývam rodina) sú tie, ktoré majú jeden alebo viac spoločných tónov. Podľa počtu spoločných tónov rozoznávame akordy terciovej príbuznosti alebo kvintovej príbuznosti. V ukážke začiatku melódie piesne “Prídi ty šuhajko ráno k nám“ (nižšie noty vpravo) neboli hlavné harmonické funkcie použité v základných tvaroch, ale v ich obratoch. Harmonicky boli pospájané tak, aby tóny melódie boli vo vrchnom hlase. To znamená, že kvintakordy v priebehu harmonizácie na seba podľa určitých pravidiel nadväzujú, čiže spájajú sa.
Príbuznosť durových kvintakordov
Terciová príbuznosť
Terciová príbuznosť - základné tóny kvintakordu sú od seba vzdialené o terciu smerom hore alebo dole a majú dva spoločné tóny (spoločné tóny sú vyznačené oblúčikom). Na obrázku nižšie 1-takt: I.stupeň C dur (c1 – e1 – g1) a III.stupeň Emi (e1 – g1 – h1) – spoločné tóny „e1“ „g1„. Druhý takt podobná situácia, akordy II. a IV. stupňa Dmi – F dur, spoločné dva tóny „f1“ „a1„. Tretí takt: C dur – Ami, štvrtý takt: Hmi5b – G dur, ktoré tóny to sú si skúste nájsť.
Kvintová príbuznosť
Kvintová príbuznosť - základné tóny kvintakordu sú od seba vzdialené o kvintu hore alebo dole a majú 1 spoločný tón. Na obrázku nižšie 1-takt: I.stupeň Cmi (c1 – es1 – g1) a V.stupeň Emi (g1 – h1 – d2) – spoločný tón „g1„. Druhý takt podobná situácia, akordy II. a VI. stupeň Dmi – Ami, spoločný tón „a1„. V štvťom takte je spoločný tón „es1“ a v štvrtom takte je spoločný tón „f1„
Nepríbuzné akordy
Nepríbuzné akordy – nemajú spoločný tón – základné tóny kvintakordu sú od seba vzdialené o sekundu smerom hore alebo dole. Ide v podstate o susediace akordy v rámci zharmonizovaniej stupnice.
Z hlavných harmonických funkcií sú príbuzné:
I.- IV. (Tonika -Subdominanta) - majú jeden spoločný tón
I.- V. (Tonika – Dominanta) - majú jeden spoločný tón
nepríbuzné: IV.-V.(Subdominanta – Dominanta) - nemajú žiaden spoločný tón.
Prísne a voľné spájanie príbuzných akordov
Prísne spájanie
Príbuzné akordy spájame prísne tak, e spoločný tón v tom istom hlase zadržíme. Pri prísnom spájaní sa akordy od seba líiša obratom. V nasledujúcich príkladoch ide o prísne spájanie hlavných harmonických funkcií od toniky v základnom tvare a od jej obratov (z cvičných dôvodov je označený zadržaný spoločný tón ligatúrovou značkou).
Voľne spájanie
Charakteristickým znakom voľného spájania príbuzných kvintakordov je, že sa spoločný tón nezadržiava. Pozornosť sa venuje citlivému tónu (7. stupeň, hlavne vo vrchnom hlase), ktorý smeruje vždy hore k tonickej prime. Voľne spájame tiež akordy toho istého stupňa, keď je v melódii rozklad kvintakordu alebo dva príbuzné akordy, ak si to pohyb melódie vyžaduje. Ukážky na obrázku nižšie – harmonizácie melódií piesní v trojhlasnej úprave dokumentujú prísne a voľné spájanie príbuzných akordov.
Upozornenie: V rámci jedného taktu sa tá istá harmonická funkcia znova nevypisuje. Jej opakovanie sa vyznačí krátkou vodorovnou čiarkou.
Spájanie nepríbuzných akordov
Nepríbuzné akordy nemajú spoločný tón, preto ich spájame voľne. Z hlavných harmonických funkcií ide o subdominantu a dominantu IV. a V. stupeň. Tieto akordy spájame tak, aby bol aspoň jeden z nich alebo obidva v obrate. Je potrebné sa vyhnúť súbežným postupom kvintakordov v intervaloch čistej kvinty (spájaniu kvintakordov v základnom tvare), lebo znejú prázdno. Navyše tento postup sa z hľadiska klasickej harmónie povauje za chybný.
Opačný spoj (V.-IV. st.) sa v klasickej hudbe takmer nepoužíva, pretože subdominanta po dominante zoslabuje funkčné napätie dominanty, ktorá smeruje k tonike. Avšak v svete dnešnej rozmanitej hudby ani toto nie je vínimka, hlavne vpopulárnej hudbe takéto postupy nachádzame.