Obraty kvintakordov
Okrem základného tvaru – polohy poznáme dva obraty trojzvukov – kvintakordov – príklad: Základný tvar: C = C – E – G, prvý obrat: E – G – c, druhý obrat: G – c – e. Toto su teraz rozoberieme.
*
Prvý obrat kvintakordu
Nastáva presunutím pôvodnej tercie (tercie v základnom tvare) do basu – do polohy najnižšieho tónu. Základný tón sa presúva o oktávu vyššie. Rozsah takéhoto akordu je sexta (podľa rozpätia okrajových tónov akordu v tomto tvare). Preto prvému obratu kvintakordu hovoríme sextakord. Ale pozor! Sextakord nemá nič spoločné zo šesťzvukom! Tento sa skladá z tercie a kvarty nad sebou.
*
*
Druhý obrat kvintakordu
Nastáva presunutím pôvodnej kvinty (kvinty v základnom tvare) do basu. Tercia prvého obratu sa presúva o oktávu vyššie. Rozsah takéhoto akordu je opäť sexta a prvým intervalom v akorde je kvarta, druhým tercia. Preto druhému obratu kvintakordu hovoríme kvartsextakord.
*
Ak by sme druhý obrat kvintakordu ešte raz obrátili dostali by sme opäť základný tvar kvintakordu ale v polohe o oktávu vyššie: c-e-g, c-es-g, c-es-ges, c-e-gis. V tabuľke je uvedený príklad sumárneho odvodenia obratov kvintakordov od základného tónu C.
Príklad obratov kvintakordov v tónine F dur:
Poznámka: V začiatkoch precvičovania obratov doporučujem vytvoriť príslušný kvintakord (v ukážke plnými hlavičkami) a a potom v indexe harmonickej funkcie (stupňa) označený obrat. Pri kvintakorde V. stupňa v molovej tónine sa zvýšenie 7. stupňa (tercia kvintakordu) označí posuvkou krížik alebo odrážka vpravo:
Príklady na precvičovanie obratov hlavných harmonických funkcií: