Na obrázku dole je zobrazených 7 akordov, ktoré sú odvodené v podstate z jedného hmatu a ostatné sa vytvoria buď jednoduchým posunom, alebo dohmatnutím nejakého ďaľšieho tónu:
na obrázku 1.: E-C-E-Hb-C-E (základný otvorený typ akordu C7, s využitím znenia prázdnych strún „E – e1“)
na obrázku 2.: /E/-D-Fis-C-D-E /vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony, pričom by mohli znieť aj obe okrajové struny na voľnóm tóne „E – e1“. Minimálne „e1“ (najtenšia struna) tam musí byť
na obrázku 2a.: D-Fis-C-D, vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony a okrajové struny E/e1 sa nehrajú!
na obrázku 3.: E-E-Gis-D-E-E, vznikne jednoduchým posunutí hmatu o dva 1/2-tony vyššie od D7. Okrajové struny E/e1 sa používajú.
na obrázku 4.: E-E-Gis-D-H-E, vznikne jednoduchým vypustením dohmatu (tón e) na strune“H“ v 5.polohe, oproti hmatu na obr.3. Používajú sa prázdne struny E (najhrubšia), a prázdne znejúce struny „h, e1″…
na obrázku 5.: H-E-Gis-D-Fis-H (Tón Fis tvorí k základnému tónu „E“ čistú nonu).
na obrázku 6.: E-E-Gis-D-Fisis-E (Tón Fisis tvorí k základnému tónu „E“ zväčšenú nonu. Fisis zvukovo znie ako „G“ – enharmonické tóny, len sa inak zapisuje do notovej osnovy – iný notový pravopis).
na obrázku 7.: E-E-Gis-D-Fisis-His (Okrem tónu Fisis sa tu nachádza aj zväčšená kvinta „His“, na strune „e1“ v 8.polohe. Nezamienajte si to s tónom „C“, ktorý síce znie rovnako ale ide opäť o enharmonické tóny.)
*