Roland VG-99 / User Set Listy – Rocktrone All Access

V tomto článku bližšie popisujem svoje vyrobené (prispôsobnené) Patche VG-99 a zoradené do skupín (setlist). V tomto prípade tvorí setlist 8 baniek po 15 Presetov, tak ako to umožňuje jedno (hlavné) z nastavení MIDI foootswitchu Rocktrone All Access. Samotná VG-99 má v talóne 200 USER a 200 PRESET (pevných) programových miest.  Rocktrone All Access zopne 120 program Change pozícií tj.: 120 : 8 = 15 (programov na banku.

Hlavný charakter zvukov som postavil na skratkách CL = CLEAN, CR = CRUNCH a So = SOLO, s tým že sú tam aj kombinácie, napr.: CL-CR, CL-So alebo CR-So. Zvuky CR (chrunch) sú okrem toho aj odstupňované, podľa miery prebudenia (skreslenia) CR1 – CR1.1 – CR1.2 ….. CR2 – CR2.1 – CR-2.5 … CR3 cca.

Ďalšie skratky (charakteristiky), napr.: „HR“ (harmonizér zapnutý) alebo „hr“ (harmonizér vypnutý), Wah = kvákadlo, AC = Acoustic zvuky, UK = ukulele zvuky, NYL = nylon (klasika), SNT = zvuk syntetizéru), STR = ďalší strunový nástroj, napr. Mandolína, banjo, 12 string = dvanásťstrunová gitara.

Pre potreby dekódovania možností ovládania konkrétneho patchu som si zaviedol nejaké všeobecné pravidlá, ktoré aktuálne postupne realizujem do jednotlivých presetov.

 

Zatiaľ len orientačné (nová tabuľka s upresneniami bude neskôr), napríklad:

 

– ak má Patch možnosť analógového ovládania volume na gitare, tak začína malým písmenom.

– Ak je medzi úvodnými písmenami názvu patchu pomlčka, znamená to, že na tomto PATCHy je jeden zvuk skreslený (napr CR-2) a druhy sa niektorým s CTR prepína na čistý (CL) alebo naopak.

– Ak sú pripojene CTR-1 až CTL-4 a sú použité, tak je v názve patchu lomítko (lomítka), kde sú skratkami nazvané funkcie, ktoré je možné týmito control prepínačmi ovládať, napr: … cho / oc / DL / dl … znamená, že CTR-1 zapína chorus, CTR-2 zapína octáver, CTR-3 ovláda Delay (ktorý je ale zapnutý  = veľké písmená DL) a „dl“ je ON/OFF ďalšieho delayu, ktorú je aktuálne vypnutý (dl malými písmenami).

 

VG99-PATCH-BANK-All-Access-MIDIFORTE – veľký náhľad

 

VG99-PATCH-BANK-All-Access-MIDIFORTE

Veľký náhľad na farebný obrázok

POP1 SET: Prvých 5 patchov predstavuje škálu zvukov od CLEAN až po CR2. Stredné pole piatich patchov sú skreslené sólové zvuky s harmonizérom. Vrchných 5 zvukov – dva z nich opäť s HR a posledné tri rôzne stupne skreslenia na sólo.

POP2 SET: Ide o obdobu POP1 SETu s inými zvukmi.

CRUNCH1 SET: Prvé dva presety sú CLEAN a posledné tri zase skreslenia na sólo (ako v POP1 SETe), ale celý zbytok (stred set listu) sú zvuky CRUNCH, ktoré sú zvukovo v dolnejšej časti skreslenia (chrunchly).

CRUNCH2 SET: Prvé tri presety sú CLEAN a posledné tri zase skreslenia na sólo (ako v POP1 SETe), ale celý zbytok (stred set listu) sú zvuky CRUNCH, ktoré sú zvukovo vo vyššej časti skreslenia (chrunchly).

SOLO SET: Prvé dva zvuky CLEAN, potom CLEAN Wah a celý zbytok setlistu su SOLO zvuky.

HARMONY SET: Prvý zvuk CLEAN, druhý CRUNCH (CR2) a vrchné dva zvuky pre skreslené sólo. Zbytok sú komplet harmony sólo zvuky do rôznych tónin. Okrem klasickej modalnej harmonizácie na dur alebo paralelný mol sú tam dve iné stupnice a síce pri S_AmG speciálne nastavené intervaly, rovnako ako pri S_AmU  a pri sEEspAhr ide o tóny z paralelných stupníc E španielska cigánska dur alebo A mol harmonická.

Ukulele SET: presety pre Ukulele sú len na dvoch spodných pozíciách, potom sú tam zvuky nylon gitary a akustickej gitary s kovovými strunami ale aj zvuky 12.str. gitary.

AC – SYNTH SET: Spodných 5 zvukov sú sadá pre el. gitaru od CL cez CR aj Sólo. V strede je 5 zvukov syntetizérových a vrchných 5 presetov je vhodných pre klasiku ale aj country.

Na stránke sa pracuje 🙂

Podobné články

One Comment

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *