Saxofón – Kupujem – mením svoju hubicu (mounthpieces)

Kupujem / mením svoju hubicu.
Všetkých vás znova zdravím s „obmedzením“ ale aj bez neho. :roll:
Pokračovať by som chcel ďalšou neodmysliteľnou a dosť dôležitou súčasťou saxofónu, ktorou je hubica, hubička, mouthpiece a španielsky „la boca“ ….
Ako sa hovorí, tón vychádza od lesa – t.j. ak má saxofón, ten dobrý a správne zafarbený sound, všetky ostatné doplnky ako sú mikrofón, equalizér, atď. sú v podstate viac-menej zbytočné / nehovorím že úplne /. :shock:
K tomuto zdravému a peknému, naturálnemu zvuku, vám veľmi , ale veľmi môže pomôcť hubica. Saxofón ako nástroj a hubica ako rodisko tónu sa považuje za dva najdôležitejšie prvky pri tvorení tónu na saxofón. V hubici sa nám tvorí tón podľa nátisku.
Nátisk je laicky povedané práca a pevnosť svalov okolo pusy a pier. Hubica je preto dôležitá, aby sme tak vypracovali optimálne podmienky výsledného zvuku. Keďže každý jedinec je iného typu aj z toho hľadiska je práca každého hráča s nátiskom iná. Optimálnosť nastáva v čase, keď bez extrémnej námahy a drenia nátisku dostanete z nástroja zvuk a tón, ktorý hľadáte, jemný lahodný, typicky pre vás , páči sa vám a ste rozhodnutý už len dobrúsiť celkový efekt cvičením a „udomácnením si hubice v puse.“
Aj keď si sprvu myslíte že sa vám na tej vašej kúpenej spolu s nástrojom hrá dobre a všetko je O.K. časom ale začnete poškuľovať a pohrávať sa s myšlienkou, vyskúšať inú hubicu – verte mi bude to tak. Potom zrazu zistíte že tá Ferova má krajší tón, hraje sa vám ľahšie, spodky sú plynulé atď…. tu nastáva zroda bádania. hľadania, experimentovania ohľadom výberu najoptimálnejšej hubice pre váš nátisk a vašu predstavu – to je dobre !!! Začnete vlastným uchom rozlišovať rôzne farby tónu rôznych iných hubíc a posudzovať ich. Ja mám takú skúsenosť že firmy, ktoré robia fakt dobré nástroje sa výrobe kvalitných hubíc tej istej značky nijako extra nevenujú . Všetku svoju energiu a presnosť ako aj náklady zamerajú hlavne na ten nástroj, ja to považujem za veľmi logické, správne a v plnej miere to akceptujem. Ako sa hovorí ten kto má na poriadny saxofón, ten má aj predstavu o svojej hubici na ktorú si už tiež vyčlenil fond :0))) :lol:
Teda hubice pridané k nástrojom sú viac-menej do kompletu. Neskôr si skoro každý z vás našetrí na novú, inú a časom si ju určite zadováži.
Najzákladnejšie rozdelenie hubíc je nasledovné :
• Hubice kovové – metal / silver a gold série /
• Hubice kaučukové / nie z umelej hmoty /
Najdôležitejším aspektom pre výber správnej hubice je bezpochyby v prvom rade odklon a potom otvorenie. Pozorne si preto prezrite nasledujúci obrázok a kótu po kóte aj s detailami si nájdite na vašej hubici, ktorú predpokladám držíte v ruke. Doporučujem udomácniť sa v anglických pomenovaniach jednotlivých kót a rozmerov, ktoré tak asi navždy vymenili nemecké.http://img100.imageshack.us/img100/2682/1montagelm7.jpg Tip – opening / odklon
 Otvorenie*

Bohužiaľ otvorenie na tomto obrázku nie je zaznamenané, ale viem vám to celkom ľahko vysvetliť.
Ak sa pozriete do hubice oproti svetlu zo strany nasadzovania na sax a vidíte cez celú dĺžku hubice – je hubica otvorená. Ak cez ňu nevidíte je uzavretá. Otvorená hubica má spravidla širší, priestrannejší tón, no treba do nej dať viacej vzduchu.

Uzavretá hubice znie dravejšie nie natoľko priestorovo ale prieraznejšie. Moje skúsenosti a ucho hovoria, že kaučukové sú tónovo klasickejšie, jemne a tajomne zastreté až príjemne tupé. Kovové sú tónovo moderné, taký svieži vyzývavý zvuk, prierazny a priamy.

Odklon je v priamej úmere s plátkom. On má za úlohu to ekonomické pracovanie s nátiskom a vzduchom ktorý vpúšťame do hubice. Čím väčší odklon / tip-opening, tým mäkší plátok a naopak. Čím menší odklon tým je plátok tvrdší. Najlepšie si je hneď na začiatku otestovať ten svoj najoptimálnejší odklon a nejako extrémne ho nemeniť. On vás bude v podstate zaväzovať k výberu tvrdosti plátku, o ktorú sa teoreticky môžete stále oprieť. To znamená že budete mať svoj odklon ku ktorému prináleží / podľa vášho výberu / tvrdosť plátku.
Medzi najpoužívanejšie a j najlepšie hubice na svete patria :

 Otto Link
 Dukoff
 Berg Larsen
 Dave Guardala
 Bari
 Vandoren
 Beechler
 Rovner
 Selmer France a iné ….

Hubica nepodlieha opotrebeniu a vek jej nijako neubližuje !!!!
Pri kúpe odporúčam byť si istý v odklone a moc sa od neho neodchyľovať.
Napr. BARI 64 chcem nahradiť Otto Link 66 malo by to byť v poriadku.
Ale BARI 64 chcem nahradiť Otto Link 82 – tu už pozor !!! Odporúčam prvé číslo skupiny odklonu / v našom prípade 6 / dodržať. Ja som sa stále toho držal a nikdy som extra neuletel z reálu …. :0)))) Vybrabú hubicu porovnávajte so svojou bývalou, farbu tónu si na začiatku extra nevšímajte prvé čo sledujte je pohodlnosť hrania – fúkania a pracovania s dychom po celom rozsahu, potom nasleduje sledovanie farby tónu. Tiež doporučujem hubicu si po dohode požičať domov, skúšať doma pri cvičení – vymieňať a porovnávať s tou predchádzajúcou a nakoniec si hubicu tvrdo vyskúšajte v reáli – na hraní, na koncerte, na večernej produkcii alebo na skúške celej kapely. Tam sa jej farba, klady a zápory ukážu – ak vám to podmienky dovoľujú tiež nie je zlé ju napr. na jednu popr. Viac skladieb rýchlo prehodiť na starú. Okamžite budete vedieť či vám sadne alebo nie.
Starajte sa o hubicu a občas ju aj očistite pod teplou tečúcou vodou a vytrite do sucha savou handričkou – ona vám tu opateru vráti….
Hubica – Mounthpiece by sa dala prirovnať tak trochu k strunám na gitare, že kolegovia … ??? Každý má svoju hrúbku strún s jemným odchýlením, ale tiež záleží od štýlu muziky, hrania a druhu nástroja …. a predstave zvuku samozrejme …/ rehot /
Tak to zhrniem:

 Kaučuk / metal
 Tip openineg / odklon
 Otvorenie
 Vyskúšanie
Pre vašu informáciu kvalitné kovové hubice začínajú pri 150 € . Ale dá sa zohnať dobré hubice aj za trochu menej. Budem sa opakovať ale predsa, všetko záleží od vašej predstavy tónu a zvuku . Ja obľubujem, Bari, Dukoff a Otto Link ….

K hubiciam neodmysliteľne patria aj ligatúra /to je tá obruč alebo prstenec, čo drží plátok na hubici/ a tzv. klobúčik. / to je zasa ten chránič celého ktorý sa len tak nastokne …/
Tieto dva komponenty sa tiež dajú dokúpiť podľa vkusu a predstavy tónu. Ja osobne som nejaký extra veľký rozdiel medzi tým nespozoroval, snáď okrem komfortu prehadzovania plátku a tak trochu ostrosti tónu.
Existujú tiež v dvoch prevedeniach.

 Kovové
 Kožené / umelohmotné

Priznám sa, že v tomto moje skúsenosti nie sú bohvie-ako bohaté. Stretol som sa so značkami

 Rovner
 Lingtone
 BG-France

Považujem za dôležité upozorniť vás, že pri kúpe novej hubice z obchodu by ste ligatúru a klobúčik mali automaticky dostať spolu s hubicou. Logicky z toho vychádza, že tak by to malo byť aj pri kúpe hubice z druhej ruky.

No a to by malo byť o Výmene,Výbere a Kúpe Hubice asi tak všetko. Neváhajte sa ma na čokoľvek opýtať, lebo ako sa poznám určite som na niečo, čo vám možno pomôže, zabudol. :lol:
Nabudúce sa prihlásim s radou ohľadom výberu a úpravy plátkov. Tak Ahoj. 8)

S pozdravom
Pavol Ortuta

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *