Dvojhlasy
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
V tejto časti si ukážeme polohy niektorých dvojhlasov, hraných na hmatníku gitary.
Na téme sa pracuje…
WORKSHOP Pred časom som publikoval príspevok „Odvodenie základných harmonických funkcií – tabuľka„, kde som popisoval postup pri vytvorení základných harmonických funkcií (kadencie), T = Tónika, S = Subdominanta a D…
WORKSHOP V tomto príspevku sa pozrieme na tri modálne stupnice, ionsku = diatonicka dur, lydickú (4#) = prirodzená sedemtónová a mixolydickú (7b), ktoré si podľa jednoduchého terciového pravidla tvorby akordov…
Všetky kvintakordy na prvom stupni durových stupníc sú durové a na prvom stupni molových stupníc sú molové. Na vytvorenie týchto dvoch základných kvintakordov budeme považovať udaný - určený tón za…
Nadväzujem na predchádzajúcu tému „improvizačné východiská“. V nasledujúcom sa naučíme jednoducho poznať a určiť kam patria jedotlivé tóny, ktoré počas hry nejakej melódie hráme a oni „bežia“ nad nejakým konkrétnym…
Tvoria najjednoduchšiu formu – akordovú triedu. Vytvárame ich skladaním tercií z durových alebo molových stupníc. V notovej osnove môžete vidieť niekoľko kvintakordov v základnej tvare: Akordy, ktoré vzniknú zložením z…
Po každej časti si uvedieme príklady od základného tónu „C“ (budem postupne doplňovať): INTERVALY: https://mojagitara.com/intervaly/ Interval je výšková vzdialenosť dvoch tónov. Z fyzikálneho (akustického) hľadiska je to vzájomný pomer počtu ich kmitov….