Kompenzačný sedlový pražec

Viacerí z vás počas hrania na gitare ste si pravdepodobne všimli, že je takmer nemožné naladiť si gitaru tak, aby akordy na prvých piatich pražcoch zneli pre všetky otvorené akordy. Najväčší „problém“ je struna „g“. Jedno z riešení priniesla spoločnosť EARVANA., ktorá zdokonalila správny stupeň kompenzácie na matici (orech – sedlový pražec – sedlo) a kobylke potrebnej na dosiahnutie celkovej rovnováhy na celom hmatníku. To má za následok stlačenie strún, čím sa predĺži bod zlomu na matici, sploštia sa intervaly od matice po 12. pražec.

https://hudebniforum.cz/kompenzovany-nulty-prazec-46099

http://www.bachmusik.com/kytarove-prislusenstvi/kompenzace-nulteho-prazce

https://felineguitars.com/products/earvana-compensated-nut-fender-shelf-type

https://www.mylespaul.com/threads/earvana-nuts.123950/

https://www.customboards.fi/blogs/articles/tuning-a-guitar-is-a-serious-task

https://www.google.com/search?q=EARVANA+pitch+harmoniCS&client=firefox-b-e&sxsrf=ALiCzsY23CXbQ_RsAtWdIo8oDai8UpbwIA:1666084165886&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiAhP6Wt-n6AhUX7aQKHZgCB3sQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1358&bih=941&dpr=1.09

Preklad a doplnenie originálnej stránky: https://earvana.com/technology

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY


Otázka: A čo ostatné tuningové systémy na trhu? Prečo by som si mal kúpiť systém EARVANA? A: Poďme spočítať dôvody za vás…

1. Earvana Nut retro pasuje do vašej existujúcej drážky pre matice. To znamená, že inštalácia na vašu špičkovú alebo vintage gitaru nástroj neznehodnotí.

2. Neexistujú žiadne skryté náklady. Orech EARVANA je možné použiť s akoukoľvek bežnou gitarovou ladičkou. Nákup gitarovej ladičky s naprogramovanými offsetmi nie je potrebný.

3. Nie sú potrebné žiadne špeciálne pražce na inštaláciu. Náš systém spolupracuje s vaším systémom!

4. Náš systém stojí o 75 % menej ako konkurencia. Pri našom systéme nie je potrebné rezať do hmatníka (ako pri inom systéme) alebo vymieňať hmatník a kobylku. Mali sme to na pamäti s vedomím, že tento systém budete chcieť na všetkých svojich gitarách.

5. V prípade, že si želáte zmeniť meradlá vašich strún, nie sú potrebné žiadne tajné vzorce ani veľké rekalibrácie.

6. „Test“ Náš produkt bol demonštrovaný takto: Zákazník bol požiadaný, aby si naladil gitaru pomocou jeho štandardnej metódy ladenia. Zákazníka sme nechali pomaly hrať otvorený akord „E“. Je dôležité, aby zákazník hral tento akord pomaly. Potom sme poukázali na to, že tón „G#“ akordu je veľmi ostrý. Ak zákazník nesúhlasí s tým, že tón je ostrý, siahneme a upravíme ladiaci strojček „G“, ktorý okamžite naladí akord. Zákazník teraz súhlasí s tým, že akord bol rozladený a že je teraz „zladený“. Potom necháme zákazníka zahrať akord „D“. Akord „D“ je strašne rozladený. Toto ilustruje pointu, na ktorú sa snažíme so zákazníkom: Jeho rovnako temperamentne naladená gitara je prinajlepšom aproximáciou. Teraz je zákazníkovi predstavená gitara s maticou EARVANA. Nechám vás hádať, čo si zákazník myslí o tuningovom systéme EARVANA. Ak sa tento produkt nepodarí predať do 1 minúty, buď nedodržiavate náš postup, alebo hovoríte s niekým s postrannými ambíciami.

 

Otázka: Čo je to ladiaci systém EARVANA?

Odpoveď: EARVANA patentovala maticu, ktorá nahrádza existujúcu maticu na vašej gitare. Táto matica umožňuje hráčovi rýchlo dosiahnuť presnejšie ladenie.


Otázka: Ako to zlepší moju gitaru?

Odpoveď: Pravdepodobne ste si všimli, že je takmer nemožné naladiť vašu gitaru tak, aby akordy na prvých 5 pražcoch zneli ako pri všetkých otvorených akordoch. EARVANA tento problém vyriešila vyvinutím matice, ktorá kompenzuje chyby, ktoré sú vlastné 99% všetkých strunových nástrojov.


Otázka: Musím ladiť inak ako teraz?

Odpoveď: Nie. S maticou EARVANA jednoducho normálne naladíte gitaru a hráte. Či už teraz ladíte gitaru v rovine „E“ alebo používate alternatívne ladenie, systém EARVANA funguje. EARVANA udrží vašu gitaru ako nástroj rovnocenného temperamentu, pričom je ladenie takmer dokonalé!


Otázka: Ako zistím, či potrebujem maticu EARVANA?

Odpoveď: Jednoduchý test ukáže, ako vaša gitara momentálne funguje bez matice EARVANA. Najprv otvorte svoju strunu „E“ (buď strunu „E“). Uistite sa, že struna je na vašej ladičke dokonale zladená. Teraz nastražte strunu na prvom pražci. Všimnite si, že tón „F“ nie je dokonale zladený. Ladička ukazuje, že tón je ostrý. Skúste rozčuľovať gitaru na prvých 5 pražcoch a všimnite si, že tóny sú stále ostré. S maticou EARVANA sa všetky tieto intervaly stanú takmer dokonalými (+/- 0,010 %). Pre jednoznačný infarkt vyskúšajte vyššie uvedený test na strune „G“. V najlepšom prípade je ladenie normálne oriešenej gitary aproximáciou. Orech EARVANA redukuje túto aproximáciu takmer k dokonalosti.

 

Otázka: Znie to príliš dobre, aby to bola pravda?

Odpoveď: Je! Tento orech môže byť jedným z najlepších objavov v intonácii od vynálezu kobylky v štýle Tune-0-Matic.


Otázka: Ak to ovplyvní prvých 6 alebo 7 pražcov, čo sa stane so zvyškom z nich?

Odpoveď: Poskytne vám celkovú rovnováhu na celej doske pražcov. Ale najvýraznejšie na prvých 6 alebo 7, kde je potrebná najväčšia pomoc.


Otázka: Ako sa prispôsobuje rôznym polomerom?

Odpoveď: Časť má miernu flexibilitu, ktorá jej umožňuje prispôsobiť sa akémukoľvek okruhu.


Otázka: Z čoho je materiál vyrobený?

Odpoveď: Vlastné a jedinečné zloženie materiálu našej matice je vysokotlakovým vstrekovaním, aby sa vytvorila jasnejšia, podobná klutonus pri vytváraní lepších vlastností klzného mazania grafit. Získajte to najlepšie z oboch – vychutnajte si jasný zvuk klzné vlastnosti lepšie ako grafit!


Otázka: Musím vyplniť reťazce?

Odpoveď: Sú nastavené pre veľké pražce a pre nižšie výšky pražcov je potrebné mierne pilovanie.


Otázka: Ak chcete nastaviť výšku akcie, môžem opilovať spodok matice namiesto otvorov pre struny?

Odpoveď: Nie, musíte zadať LEN sloty!


Otázka: Bude to fungovať na akustickej gitare?

Odpoveď: Áno a vo väčšine prípadov nie je potrebná žiadna úprava mosta.

https://mojagitara.com/wp-content/uploads/2022/10/Sni%CC%81mka-obrazovky-2022-10-18-o-11.10.39.png

 

Kompenzačné sedlo SOS (Bach):

Kompenzačné sedlo (pražec) vyrobený s kosti:

Podobné články

2 Comments

  1. Čau, nie je to také jednoznačne ako popisuje článok. Vytvoril som si podľa jednej ruskej stránky takýto “SOS” pre nulovým prazcom, lebo detská el. gitara s krátkou menzurou nechcela ladit. Ono to samozrejme pomohlo, ale len trošku. Jedine, čo ma môže tešiť je to, že ma to finančne nič nestálo… Bývalý piestanec Peter.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *