Oprava 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12
Servis a oprava – oprava 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12
V článku sa môžete dozvedieť o postupe opravy 12 strunovej gitary Baton Rouge R35-12, ktorá mala takmer odtrhnutú kobylku a prasknutú hornú dosku na kúsku za kobylkou. okrem toho som počas opravy zistil ďalšie závady, ako o tom referujem nižšie v článku.
Oprava Baton Rouge R35-12 – Prvá fáza
Včera v noci a dnes doobeda – oprava 12-str. akustickej gitary Baton Rouge R35-12 – 1.fáza (totál nadtrhnutá kobylka – skoro v pravom uhle, rozstrapkané drevo, prasknutá vrchná doska – škoda, zabudol som to odfotiť v pôvodnom stave s natiahnutými strunami – to bol iný uhol – odcerenie a kobylku v podstate držali len plastové kolíky). Na obrázku nižšie sú už struny povolené, dokonca E – e1 sú už dole.
Stav až po úplnom uvoľnení strún – väčší detail a náhľad viac zhora:
Oblepené kolíčky pre úchyt strún – izolácia od lepidla, ktoré pôjde pod odtrhnutú kobylku, aby sa nezapchali otvory na kolíčky a aby sa kolíčky neprilepyli ku kobylke / vrchnej doske nástroja:
Olepenie vrchnej dosky, aby sa lep nedostal – nestiekol na vrchnú dosku a proste tam, kde to nie je potrebné:
Naliate lepidlo – použil som špeciálny bizon epoxid na drevo – a zatekáme. Gitara je na obidvoch foto-záberoch postavená smerom dole na hlavu gitary, aby lep zatiekol čo najviacej (keďže sa kobylka nedala odtrhnúť celkom):
A pritláčame (dvomi sťahovákmi) po krajoch kobylky. Úplne okraje kobylky sú tvarované a nešlo to na nich uchytiť, tak preto tie količky na prádlo /zo štipcov):
Po nejakej chvíli (cca hodinka zatekania) ešte viac pritláčame pomocou skrutiek s motýlikmi, ktoré som pretiahol cez dva otvory na kolíčky. Toto som už stiahol na tuho:
Opäť aj uchytenie sťahovákmi (po krajoch) a takto to išlo na odpočinok, do rána :
Oprava Baton Rouge R35-12 – Druhá fáza
Keďže miesto pod kobylkou bolo veľmi rozstrapkané a zdevastované, pristúpil som okrem lepenia aj k skrutkovej bandáži. Istota je istota, uvidíme, snáď to lôžko takto vydrží. Najskôr som si našiel miesta, kde z vnútra gitary nič neprekáža (rebro atp.) Potom som prevŕtal tenšie otvory:
Potom väčšie – na rozmer skrutiek – tieto otvory som na potrebu veľkosti skrutiek, ktoré tam idú zväčšil (v strede jedna diera a po stranách po jednej:
Nasadené nové skrutky a nahrubo očistené a solídne stiahnuté spodnými maticami, ktoré sú nasadené na tieto skrutky zvnútra tela gitary:
O pár dní neskôr: V ďalšej fáze som riešil prasklinu na vrchnej doske (nižšie obrázok vľavo – ťahá sa od kobylky dozadu tela). Miesto opravy som opäť oblepil páskou (stredný obrázok nižšie), aby sa lep nedostal, kam nemá. Zarobený lep som vtrel do pradskliny a mierne ho v mieste praskliny navíšil (obrázok nižšie vpravo):
Pohľad zo zadnej strany:
Pohľad zboku spredu:
Po zaschnutí bolo treba kobylkvú vložku trochu opracovať a prispôsobiť novej situácii a tiež som ju „oblepil“ bielou tenkou foliou tak, aby celková hrúbka pasovala presne do drážky a aby kobylková vložka bola v drážke kolmo a nie šikmo.
Po nahodení starých strún prišla akusticko – záťažová skúška -tu na linku je krátke video na facebooku:
Prebrnknutie nástroja po prvotnom nahodení strún
Oprava Baton Rouge R35-12 – Šiesta fáza
Nakoniec – po doručení objednaných nových strún: Natiahnutie nových strún ERNIE BALL Eartwood na nástroj – Po akusticko -záťažovej skúške som pristúpil k výmene a natiahnutiu nových strún:
Detaily nástroja – vľavo nové struny -hlava nástroja, vpravo – náhľad cez rezonančný otvor na kobylku:
Ak ešte nájdem nejaké materiály k tejto téme, pridám ich sem 🙂