|

Digitech GNX 3000 manual – 3 – efekty GNX 3000

Efekty a parametre

GNX3000 ponúka celý rad efektov na vytvorenie presne takého zvuku, aký si prajete pre akýkoľvek typ hudobnej aplikácie. Tieto efekty sú zapojené do štandardného efektového reťazca na simulátor snímania, wah, kompresor, WhammyTM/IPS a efekty bicieho automatu so skreslením umiestneným vpredu – zosilňovače. Efekty umiestnené za zosilňovačom zvyčajne znejú najlepšie v stereu, ako je modulácia, oneskorenie a reverb. Nasledujúci diagram ukazuje cestu signálu cez efekty GNX3000:

väčší obrázok – signálna cesta GNX 3000

Úprava prednastavených efektov – Prístup do sekcie EFEKTY získate pomocou tlačidiel NAHOR/NADOL VÝBER EFEKTOV. Matrix LED sa raz rozsvietia, aby identifikovali vybraný rozsah efektov. Každý efekt má až 5 upraviteľných parametrov. Stlačením tlačidla STATUS sa zapína a vypína rozsah efektu. 5 ovládacích gombíkov ovláda parametre uvedené priamo pod príslušným gombíkom. Každý parameter efektu je označený v matici. Keď otočíte gombíkom, na displeji sa zobrazí príslušný názov a hodnota.

Otáčaním gombíkov sa zvyšuje alebo znižuje hodnota parametra (okrem Type, ktorý vyberá rôzne typy efektov) a zmenu môžete počuť v reálnom čase. Úpravou predvolieb alebo vypnutím napájania pred uložením zmien sa vaše zmeny vymažú a vrátite sa k uloženým hodnotám. Po úprave predvoľby sa rozsvieti LED tlačidlo ULOŽIŤ – SAVE, čo znamená, že bola vykonaná zmena.

Dôležitý parameter: Patch (PRESET) level (celkovú úroveň hlasitosti) v XEdit nastavíte tu:


Definície efektov

Každý efekt v GNX3000 je plne programovateľný. Snaha pochopiť, ako tieto efekty upravujú zvuk a ako každý parameter ovplyvňuje efekt, vám pomôže dosiahnuť požadovaný zvuk. Nasledujúci prehľad popisuje, ako každý efekt a parameter funguje v GNX3000. Jdeme v poradí reťazca efektov:

Wah – Wah

Je efekt ovládaný EXPRESSION PEDALOM. Wah zvyšuje zisk v úzkom pásme frekvencií. Keď sa EXPRESSION PEDAL kýva dopredu a dozadu, stredová frekvencia, ktorá prijíma pohon, je poháňaná z hora nadol, čo spôsobí, že gitara znie, ako keby hovorila „Wah“. Wah sa zapína alebo vypína tlakom na špičku EXPRESSION PEDALu.

Pickup Simulator aplikuje teplo a konzistenciu humbuckingového dvojitého cievkového snímača na single coil gitare, alebo jedinečného ostrého tónu single coil snímača na gitare s humbuckerom. To vám umožní získať to najlepšie z oboch systémov bez výmeny gitár.

Zapnúť / vypnúť WahTlačidlo STATUS (alebo nožný spínač EXPRESSION PEDAL) zapína a vypína Wah (Wah). To isté urobíte aj AlfaDialom.

Wah typ – Ovládač 1 vyberá typ Wah. Hodnoty zahŕňajú: Cry Wah (CRY), čo je tradičný zvuk Wah, Boutique Wah (BOUTIQUe), čo je extrémne stenajúci Wah s modernejším zvukom a Full Range Wah (fullrang), ktorý poháňa celý rozsah počuteľných frekvencií.

Wah pedál – Ovládač 2 ovláda parameter pedálu (wah pdl), ktorý nastavuje rozmietanie – šírku wah, keď je wah aktívny. Rozsah wah sweep je od 0 do 99. EXPRESSION PEDAL je automaticky prepojený s týmto parametrom, keď je wah aktivovaný. Ak chcete nastaviť minimálny a maximálny rozsah, pozrite si Wah pedálu na strane 76.

Typ odberu/Vyp – Ovládač 3 vyberá typ snímania, ktorý sa má simulovať. Hodnoty zahŕňajú: Pickup Simulator Off (pick off), Single Coil>Humbucker (SC>humb), ktorý dáva snímaniu jednou cievkou živý zvuk humbuckeru, a Humbucker>Single Coil (humb>SC), ktorý dáva jedinečný zvuk. single coil humbucker.

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá funkcia Pickup Wah.

Prednastavená úroveň – Ovládač 5 upravuje celkovú úroveň predvoľby. Register sa pohybuje od 0 do 99.


Compressor

Kompresor sa používa na zvýšenie úrovne Sustain a distribúciu dynamiky hlasitosti v gitarovom signáli. Kompresor nastavuje limity výkonu signálu. Keď signál prekročí nastavený limit, je nútený vrátiť sa späť do nastaveného limitu. Keď signál klesne do bodu, kedy už nemôže prekročiť limit, kompresor predĺži silu signálu a zvýši sustain.

Nastavenia kompresie vyzerajú takto:

Zapnite/vypnite kompresor

Tlačidlo STATUS – zapína a vypína kompresor.

Ovládač 1 nastavuje čas, za ktorý kompresor zareaguje na signál, ktorý prekročí prah. Hodnoty zahŕňajú: rýchly – FAST, stredný – MEDIUM a pomalý SLOW.

Rýchlosť (atack) – Ovládač 2 upravuje vstup vzhľadom na výstupnú rýchlosť po prekročení prahu. Napríklad rýchlosť 4 ku 1 znamená, že signál, ktorý prekročí prah o 4 dB, bude povolený len pri rýchlosti 1 dB vo výstupnom zvýšení. Vyššie nastavenia vytvárajú vyšší tón a zvýšený sustain. Nižšie nastavenia poskytujú lepšiu dynamiku. Nastavenia rýchlosti sú: 1,2:1 (¡2-1), 1,5:1 (¡5-1), 1,8:1 (¡8-1), 2:1 (2-1), 2,5:1 (2,5 -1), 3:1 (0-1 GBP), 4:1 (¢0-1), 5:1 (∞0-1), 8:1 (•0-1), 10:1 (10- 1), 20:1 (20-1) a Nekonečno:1 (INFnty-1).

Prah (treshold) – Ovládač 3 vyberá prah (prah). Prah je úroveň, pri ktorej pred spustením kompresora musí prísť signál. Nastavenia Lower Threshold aktivujú kompresor so slabšími signálmi. Nižšie nastavenia vyžadujú na aktiváciu kompresie hlasnejší signál. Registre sa pohybujú od 0 do 99.

Získ – Ovládač 4 nastavuje výstupný zisk (CMP Gain) z kompresora. Tento parameter sa používa na vyváženie úrovne kompresora, aby sa dosiahol jednotný zisk. Ak je zosilnenie kompresora nastavené príliš vysoko, môžu sa zachytiť ďalšie efekty (klip). Registre sa pohybujú od 0 do 20 (dB).Tlačidlo 5
Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratý Kompresor.

Ovládač 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratý Kompresor.


WhammyTM/IPS/Talk

Tento modul obsahuje štyri typy efektov zmeny výšky tónu: Whammy, IPS, Detune, Pitch Shift a efekt TalkerTM. Každý z efektov v tomto rozsahu je možné použiť iba raz. Potom, čo ste použili typ efektu v tomto module, môžete použiť gombíky 2-5 na nastavenie jednotlivých parametrov spojených s vybraným efektom. Na nasledujúcich stranách je podrobne popísaný každý efekt a jeho parametre.

Tlačidlo STATUS  – Zapnite/vypnite Whammy/IPS/Talk – Keď je zvolený modul efektov Whammy/IPS/Talk, tlačidlo STATUS zapína a vypína efekty Whammy/IPS/Talk.

Vyberte Whammy/IPS/Talk – ovládačom 1


Whammy

Whammy je efekt, ktorý používa EXPRESSION PEDAL na ohýbanie tónu prichádzajúceho signálu, alebo pridanie premennej harmonickej k pôvodnému signálu. Ako pohybujete pedálom, frekvencia tónu stúpa alebo klesá. Keď vyberiete Whammy, automaticky sa umiestni pred Amp Modeling, ako je znázornené na blokovej schéme (pozrite si stranu 50). Aby efekt Whammy fungoval, musí byť zapojený do Expression pedálu. Viac informácií o zapojení EXPRESSION PEDAL nájdete na strane 76.

Tlačidlo STATUS vyberá, ON/OFF Whammy (WHAMMY).

Ovládač 1 – vyberá jednu z možností: Whammy (WHAMMY), Intelligent Pitch Shifting (IPS), Detuner (DETUNE), Pitch Shift (PITCH) alebo Talker (Talker 1-5).

Ovládač 2 – vyberá rozsah a smer krivky výšky tónu. Možnosti sú nasledovné:

Ovládač 3 – TLAČIDLO 3 poskytuje manuálne ovládanie polohy pedálu Wah (wham pdl). Registre sa pohybujú od 0 do 99.

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Whammy. úroveň

Ovládač 5 upravuje Whammy Mix všetkých efektov zmeny výšky tónu v tomto module. Registre sa pohybujú od 0 do 99.


Intelligent Pitch Shifting (IPS)

Intelligent Pitch Shifting vytvorí kópiu prichádzajúceho signálu a potom zmení výšku skopírovanej noty na diatonicky správny interval podľa špecifikácie parametra Amount. Inteligentný Pitch Shifter zostrí alebo zahustí transponovanú výšku tónu, aby sa zachoval interval špecifikovaný vo vybranej tónine a aby sa vytvorila skutočná harmonická výška tónu.

Tlačidlo STATUS vyberá, ON/OFF Intelligent Pitch Shifting.

Ovládač 1 – vyberá jednu z možností: Whammy (WHAMMY), Intelligent Pitch Shifting (IPS), Detuner (DETUNE), Pitch Shift (PITCH) alebo Talker (Talker 1-5).

Parameter 1 – Ovládač 2 vyberá množstvo alebo rozsah harmonických pre Inteligentný Pitch Shifter. Možnosti rozsahu zahŕňajú:

Parameter 2 – Ovládač 3 vyberá mierku, ktorú bude IPS používať. Možnosti mierky zahŕňajú: durová – ionska (MAJOR), molová – aiolska (MINOR), Dorska mol – s veľkou sextou (6 DORIAN), Mixolydická s malou septimou (7b MIXoLYDn), Lydická so zväčšenou kvartou 4# (LYDIAN), Harmonicka mol s veľkou septimou 7 (HARMINOR).

Parameter 3 – Ovládač 4 – vyberá hudobný kľúč – stupnicu, ktorý IPS používa. Register volieb: E – F – Gb – G – Ab – A – Bb – B – C -Db – D – Eb.

úroveň – Ovládač 5 upravuje úroveň IPS (IPS LEVL) všetkých efektov zmeny tónov v tomto module. Registre sa pohybujú od 0 do 99.


Detune – Rozlaďovač

Detuner vytvorí kópiu vášho prichádzajúceho signálu, jemne extrahuje skopírovaný signál z akordu z originálu a zmieša dva signály dohromady. Výsledkom je druh efektu zdvojenia, trochu ako dve gitary hrajúce súčasne.

Tlačidlo STATUS vyberá, ON/OFF Detune.

Ovládač 1 – vyberá jednu z možností: Whammy (WHAMMY), Intelligent Pitch Shifting (IPS), Detuner (DETUNE), Pitch Shift (PITCH) alebo Talker (Talker 1-5).

Ovládač 2 vyberá množstvo (AMouNT) rozladenia aplikovaného na skopírovaný tón v centoch (100 centov sa rovná 1 poltónu). Registre sa pohybujú od 24 centov pod (-24) do 24 centov nad (24).

Ovládač 3 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Detune.

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Detune. úroveň

Ovládač 5 – nastavuje úroveň – množstvo rozladenia v signále (dtn LeVL) všetkých efektov zmeny výšky tónu v tomto module. Registre sa pohybujú od 0 do 99.


Pitch Shifter

Posun výšky tónu – Pitch Shifter skopíruje prichádzajúci signál a potom posunie výšku skopírovanej noty na inú notu. Transponovaná nota sa potom primieša späť do zvuku pôvodného signálu, podobne ako keby dve gitary hrali paralelné noty.

Tlačidlo STATUS vyberá, ON/OFF Pitch Shift (PITCH).

Ovládač 1 – vyberá jednu z možností: Whammy (WHAMMY), Intelligent Pitch Shifting (IPS), Detuner (DETUNE), Pitch Shift (PITCH) alebo Talker (Talker 1-5).

Ovládač 2 – vyberá ovládanie Shift (SHIFT) výšky v poltónových intervaloch. Registre sa pohybujú od dvoch oktáv pod (-24) po dve oktávy nad (24).

Ovládač 3 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Pitch Shift.

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Pitch Shift. úroveň

Ovládač 5 nastavuje úroveň výšky tónu (pch LeVL) všetkých efektov zmeny výšky tónu v tomto module. Registre sa pohybujú od 0 do 99.


TalkerTM

Talker je efekt, ktorý umožňuje, aby signál z vášho nástroja bol ovládaný vaším hlasom. Talker vyžaduje pripojenie mikrofónu k MIC INPUT na zadnom paneli GNX3000. Keď hovoríte do mikrofónu, váš nástroj simuluje to, čo hovoríte. Existuje päť typov Talkerov.

Tlačidlo STATUS vyberá, ON/OFF Talker (Talker 1-5) .

Ovládač 1 – vyberá, či modul je alebo nie je Whammy (WHAMMY), Intelligent Pitch Shifting (IPS), Detuner (DETUNE), Pitch Shift (PITCH) alebo Talker – na výber jedného z 5 typov talkerov. Typy hovorcov siahajú od hovoriacich 1 (hlboké zvukové znaky) po hovoriacich 5 (výrazné zvukové znaky).

Ovládač 2 nastavuje citlivosť mikrofónu (MIC LEVL). Vaša vstupná úroveň mikrofónu musí byť dostatočne vysoká, aby Talker fungoval správne. Ak je vstup mikrofónu príliš nízky, Talker bude mať problém nájsť skladbu. Ak je vstup príliš hlasný, Talker sa zabaví a text bude nezrozumiteľný. Nastavte úroveň mikrofónu na zadnom paneli GNX3000 tak, aby sa LED diódy rozsvietili, ale stále pod úrovňou snímania. (Viac informácií o nastavení úrovne mikrofónu nájdete v časti Optimalizácia úrovne mikrofónu na strane 26.) Citlivosť úrovne mikrofónu je v rozsahu od 0 (najmenšia citlivosť) do 99 (najcitlivejšia).

Ovládač 3 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Talker.

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Talker.

Ovládač 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Talker.


Modelovanie Stompboxu

GNX3000 Modeling emuluje tóny najpopulárnejších skreslených boxov, ktoré sa kedy používali, vrátane DOD® OD250TM, Boss® DS-1TM, Arbiter® Fuzz FaceTM, Electro Harmonix® Big MuffTM, ProCo® RATTM, DOD® GrungeTM, Boss® Metal ZoneTM, Ibanez ® TS-9TM, Voodoo Labs® Sparkle DriveTM a Guyatone® OD-2TM* a Roger® Mayer OctaviaTM*.

Zapnutie/vypnutie Stompboxu – Tlačidlo STATUS zapína a vypína modelovanie Stompbox.

Ovládač – 1 vyberá typ Stompboxu, ktorý sa má použiť. Možnosti zahŕňajú:

Ovládač 2 – ovláda množstvo zisku Gain – DRIVE alebo skreslenia vo vzore Stompbox. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Ovládač 3 – funguje ako Tone control pre každý Stompbox (žiadna funkcia neplatí pre modely DOD 250, Big MP, Guy OD, Fuzzy a 8tavia) a ovláda strednú frekvenciu modelu Zone. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Ovládač 4 – funguje ako gombík Altered/Pure pre SparkleDriveTM a gombík Tone pre modely Grunge Stompbox a ovláda strednú úroveň modelu Zone. Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 3 – Ovláda nízku frekvenciu modelu Metal Zone (?). Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 4 – Ovláda najvyššiu frekvenciu modelu Metal Zone (?). Register sa pohybuje od 0 do 99. úroveň

Ovládač 5 – ovláda výstupnú úroveň modelu Stompbox. Register sa pohybuje od 0 do 99.


Noise Gate – Šumová brána

One Note Noise Gate je navrhnutý tak, aby počas hrania eliminoval okolitý hluk a hluk dýchania.

Poznámka: Noise Gate sa dá použiť aj na vytvorenie automatického zvýšenia hlasitosti. GNX3000 sa skladá z dvoch rôznych typov brán hluku: Silencer a Pluck.

Silencer –  funguje ako štandardná Noise Gate. Funkcia Pluck je navrhnutá tak, aby sa zatvorila po každej note (v závislosti od citlivosti Pluck). To umožňuje automatické zvýšenie hlasitosti noty cez notovú základňu.

Zapnutie/vypnutie brány:

Tlačidlom STATUS sa zapína a vypína Noise Gate (brána).

Typ brány – ovládač 1 vyberá medzi typom NOISE GATE (silencer) alebo PLUCK.

Prah brány – Ovládač 2 dodáva silu signálu potrebnú na zatvorenie alebo otvorenie protihlukovej brány (treshold). Parameter Gate Threshold je v rozsahu od 0 (ľahko sa otvára) do 99 (vyžaduje silné signály na otvorenie).

Ovládač 3Attack na bránu – nastavuje čas potrebný na otvorenie brány (ATTACK) a na zaznenie signálu po prekročení prahu. Rozsah je od 0 (okamžitý signál) do 9 (toto nastavenie postupne spomalí hlasitosť).

Ovládač 4 – citlivosť – vyberá prah (PLUCKSNS), pri ktorom sa brána znovu spustí, keď sa použije šumová brána typu Pluck. Tento parameter je dostupný len vtedy, keď je vybratý typ Noise Gate Pluck. Rozsah je od 0 (vyžaduje silné signály) do 99 (opätovné spustenie so slabými signálmi).
Tlačidlo 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je zvolená Noise Gate.


Chorus/Mod efekty

Skupina Modulation Effects je multifunkčný modul umožňujúci výber efektov ako: Chorus, Flanger, Phaser, Triggered Flanger, Triggered Phaser, UnivibeTM, Tremolo, Panner, Vibrato, Rotary Speaker, AutoYaTM, YaYaTM, SynthTalkTM, Envelope Filter ( auto wah ), Detune a Pitch Shift. Ktorýkoľvek z efektov v tomto rozsahu môžete použiť iba raz. Po výbere typu efektu v tomto module je možné potom pomocou gombíkov 2-5 upraviť jednotlivé parametre spojené s vybraným efektom. Na nasledujúcich stranách sú podrobnejšie popísané jednotlivé efekty a ich parametre.

Chorus/Mod Effects On/Off – Keď je vybratá skupina Chorus/Mod, tlačidlo STATUS zapína a vypína modul efektov Chorus/Mod. Komplet tabuľka modulačných efektov:

Zvoľte Chorus/Mod Effects.

Ovládač 1 – vyberá, či je modul:


CHORUS – Chorus pridá vášmu signálu malé oneskorenie. Oneskorený signál je modulovaný alebo rozladený a potom zmiešaný späť do pôvodného signálu, aby sa vytvoril hustejší zvuk.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku – Depth) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 nastavuje predčasové oneskorenie (PREDeLaY) alebo množstvo času, po ktorom sa efekt Chorus aplikuje na vstupný signál. Register ide od 1 do 20.
*Parameter 4 – Vyberie tvar vlny, ktorý používa Chorus. Tvary vĺn zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.
*Parameter 5 – Nastavuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu, rozsah ide od mod left 99 po mod rght 99.

Mod Level – Ovládač 5 ovláda úroveň (úroveň modulácie) Chorus. Register sa pohybuje od 0 do 99.


FLANGER – Flanger používa rovnaký princíp ako Chorus, ale má kratší čas oneskorenia a pridáva k modulačnému oneskoreniu regeneráciu (alebo opakovanie). To generuje pohyb smerom nahor a nadol vzhľadom na efekt.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (hĺbku – Depth) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 upravuje hlasitosť opakovania (Regen) pridaného k oneskoreniu Flanger. Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 4 – Vyberie tvar vlny, ktorý používa Chorus. Tvary vĺn zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.
*Parameter 5 – Nastavuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu, rozsah ide od mod left 99 po mod rght 99.

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


PHASER – Phaser rozdeľuje prichádzajúci signál. Prijíma rozdelený signál do fázy a mimo nej a remixuje ho s pôvodným signálom. Ako sa fázy menia, rôzne frekvencie sa rušia, čo vedie k určitému modifikovanému zvuku.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) modulačnej fázy. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku – Depth) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 upravuje hlasitosť ovplyvneného signálu, ktorý sa vracia na vstup Phaser (Regen). Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 4 – Vyberá tvar vlny, ktorý používa Phaser. Tvary vĺn zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.
*Parameter 5 – Nastavuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu. Rozsah je od mod left 99 po mod rght 99.

Mod Level – Ovládač 5 ovláda úroveň (úroveň modu) phaserovaného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


Triggered Flanger – Spustený flanger je zvuk podobný bežnému flangeru, ale umožňuje vám vybrať si začiatočný bod flangeru. Pri bežnom Flangeri sa pohyb nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) nepretržite pohybuje nahor a nadol. Takže keď začnete hrať, flanger môže byť umiestnený hore, dole alebo v akomkoľvek inom bode na krivke. Pri spustenom flangeri, kedykoľvek signál prekročí citlivosť nastavenia úrovne, flanger sa spustí z parametra štartu LFO.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač3 nastavuje silu signálu, ktorý musí byť (senstvty), aby sa spustil Flanger. Rozsah je od 0 (silné signály) do 99 (slabé signály).

Parameter 3 – Ovládač 4 vyberá počiatočný bod Flangerovej kefy (LFO STrt). Rozsah je od 0 (dolný bod) do 99 (horný bod).

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


Triggered Phaser – Spustený fázovač – Spustený flanger je zvuk podobný bežnému flangeru, ale umožňuje vám vybrať si začiatočný bod phaseru. Pri bežnom Phasery sa pohyb nízkofrekvenčného oscilátora (LFO) nepretržite pohybuje nahor a nadol. Takže keď začnete hrať, phaser môže byť umiestnený hore, dole alebo v akomkoľvek inom bode na kefe. Pri spustenom phasery, kedykoľvek signál prekročí citlivosť nastavenia úrovne, flanger sa spustí z parametra štartu LFO.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) modulácie. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje silu signálu, ktorý musí byť (senstvty), aby sa spustil Flanger. Rozsah je od 0 (silné signály) do 99 (slabé signály).

Parameter 3 – Ovládač 4 vyberá počiatočný bod Flangerovej kefy (LFO STrt). Rozsah je od 0 (dolný bod) do 99 (horný bod).

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


Unovibe – Na základe pedálu Unicord® UnivibeTM, Unovibe dodáva vášmu zvuku efekt tučného chorusu alebo rotačného reproduktora.

Parameter 1 – Ovládač 2 vyberá buď efekt chorus alebo efekt vibrato.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu efektu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 nastavuje pedál polohu – úroveň.

Ovládač 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Unovibe.


Tremolo – Efekt Tremolo moduluje hlasitosť signálu rovnakou rýchlosťou.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť – SPEED, pri ktorej sa moduluje hlasitosť. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku – DEPTH) modulovanej hlasitosti. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 vyberá typ priebehu, ktorý modulácia používa. Možnosti zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.

Ovládač 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je zvolené Tremolo.


Panner – Auto Panner moduluje zvuk zľava doprava rovnakou rýchlosťou.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (SPEED), ktorou sa signál posúva zo strany na stranu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku DEPTH) zmeny posúvania. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 vyberá typ priebehu, ktorý modulácia používa. Možnosti zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.

Ovládač 5 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Panner.


Vibrato – Efekt Vibrato moduluje výšku prichádzajúceho signálu rovnakou rýchlosťou.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť SPEED, pri ktorej sa tón moduluje. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (hĺbku – DEPTH) modulácie výšky tónu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 vyberá typ priebehu, ktorý modulácia používa. Možnosti zahŕňajú: trojuholník, sínus a štvorec.

Ovládač 5 – nefunguje, keď je zvolené Vibrato.


Rotary Speaker – Rotačný reproduktor – Rotary Speaker je emuláciou zariadenia, ktoré obsahuje rotačný klaksón a rotor (woofery). Otáčanie týchto dvoch meničov poskytuje zaujímavú kombináciu zvuku vytváraním efektu obojstranného panorámovania, obohateného o malú zmenu výšky tónu v dôsledku rýchlosti zvuku prichádzajúceho a vzďaľujúceho sa od poslucháča.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť – SPEED tvarovaných reproduktorov pri otáčaní. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 ovláda intenzitu (hĺbku – DEPTH) efektu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 ovláda efekt Pitch Shift (dopplerov), čo je rýchlosť medzi polohou proboscis a rotora. Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 4 – Vyberá medznú frekvenciu medzi klaksónom a rotorom. Rozsah sa pohybuje od 200 Hz do 1500 Hz.

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


AutoYaTM – AutoYa kombinuje vlastnosti Wah a Flanger a vytvára a znie to takmer ako ľudská samohláska, ako keby gitara hovorila „Yah“. AutoYa automaticky ponúka túto animáciu moduláciou zvuku rovnakou rýchlosťou.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje rýchlosť (Speed) AutoYa. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku – DEPTH) AutoYa efektu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 nastavuje RANGE – Rozsah efektu AutoYa. Register sa pohybuje od 1 do 50.
*Parameter 4 – Nastavuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu. Rozsah je od mod left 99 po mod rght 99.

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


YaYaTM – YaYa je efekt exkluzívny pre produkty DigiTech®. YaYa ovláda EXPRESSION PEDAL a kombinuje vlastnosti wah a flanger poskytujúce jedinečný typ dialógového efektu. Keď sa EXPRESSION PEDAL kýva dopredu a dozadu, gitara akoby hovorí „Yah“. Aby to fungovalo, musí byť YaYa efekt pripojený k EXPRESSION PEDAL. Viac informácií o pripojení k EXPRESSION PEDAL nájdete na strane 76.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje umiestnenie pedálu Ya (YA PeDaL). Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje intenzitu (Hĺbku – DEPTH) YaYa efektu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 upravuje RANGE – Rozsah YaYa efektu. Register sa pohybuje od 1 do 50.
*Parameter 4 – Nastavuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu. Rozsah je od mod left 99 po mod rght 99.

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


SynthTalkTM – SynthTalk je ďalší efekt exkluzívny pre DigiTech®. Vďaka tomu bude vaša gitara znieť, akoby hovorila, v závislosti od dynamiky vášho štýlu hry.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje úroveň Attack (útok) syntetizovaného hlasu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje uvoľnenie – Release syntetizovaného hlasu. Rozsah je od 0 do 99 a oo (nekonečno).

Parameter 3 – Ovládač 4 mení charakteristiky niekoľkých syntetizovaných hlasov (VOX). Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Parameter 4 – Upravuje ľavo-pravú symetriu zmeneného signálu. Register prechádza z mod left 99 do mod rght 99.

Citlivosť – Ovládač 5 upravuje citlivosť (senstvty) vstupného signálu potrebného na spustenie efektu SynthTalk. Register sa pohybuje od 0 do 99.


EnvelopeFilter – Envelope Filter je automatický Wah efekt, ktorý mení váš zvuk v závislosti od toho, ako silno brnkáte na struny.

Parameter 1 – Ovládač 2 nastavuje citlivosť (Senstvty) vstupného signálu potrebného na spustenie Wah efektu. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 2 – Ovládač 3 upravuje frekvenčný rozsah (Range) efektu Wah. Register sa pohybuje od 0 do 99.

Parameter 3 – Ovládač 4 nastavuje vyváženie vľavo/vpravo signálu Wah. Register prechádza z ľavej 99 (mod vľavo 99) do pravej 99 (mod rght 99).

Mod Mix – Ovládač 5 ovláda miešanie (mod mix) zmeneného signálu a čistého signálu. Rozsah je od 0 (úplne čisté) do 99 (úplne zmenené).


Detune – Detuner reprodukuje kópiu vášho prichádzajúceho signálu, jemne extrahuje skopírovaný akordový signál z originálu a zmieša dva signály dohromady. Výsledkom je druh efektu zdvojenia, ako keby dve gitary hrali rovnakú skladbu v rovnakom čase.

Parameter 1 – Ovládač 2 vyberá hlasitosť (AMouNT) rozladenia aplikovaného na kopírovaný tón v centoch (100 centov sa rovná 1 poltónu). Rozsah sa pohybuje od 24 centov (-24) po 24 centov (24).

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje vyváženie vľavo/vpravo rozladeného signálu. Register prechádza z ľavej 99 (mod vľavo 99) do pravej 99 (mod rght 99).

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je vybratá možnosť Detune.

Mod Level – Ovládač 5 ovláda úroveň (úroveň efektu – rozladenej noty). Register sa pohybuje od 0 do 99.


Pitch Shifter – Posun výšky tónu – Pitch Shifter skopíruje prichádzajúci signál a potom zmení výšku skopírovanej noty na inú notu. Transponovaná nota sa potom primieša späť do zvuku pôvodného signálu, ako keby dve gitary hrali paralelné noty.

Parameter 1 – Ovládač 2 upravuje hodnotu transpozície výšky tónu (SHIFT) v poltónových intervaloch. Rozsah siaha od znížených poltónov -12 (+1 oktáva) až -1 potom je nula (0) a pokračuje to od +1 do -24 vysokých poltónov (+2 oktávy).

Parameter 2 – Ovládač 3 nastavuje ľavú/pravú symetriu transponovanej výšky tónu. Register prechádza z ľavej 99 (mod vľavo 99) do pravej 99 (mod rght 99).

Ovládač 4 – Nemá žiadnu funkciu, keď je zvolená Pitch Transpose.

Mod Level – Ovládač 5 ovláda úroveň (úroveň modu – transponovanej výšky tónu). Register sa pohybuje od 0 do 99.


DELAY – Oneskorenie

Oneskorenie (DELAY) zaznamená časť prichádzajúceho signálu a prehrá ho o nejaký čas neskôr. Nahratý segment je možné prehrať iba raz, viackrát alebo nekonečne (týmto sa vypne vstup Delay a umožní vám prehrať skladbu v oneskorená slučka). Oneskorenie v GNX3000 tiež obsahuje Threshold Ducker, ktorý vám umožňuje nastaviť požadovanú silu signálu pred záznamom Delay. Táto funkcia vám umožňuje ovládať oneskorenie počas hrania.

Oneskorenie ON/OFF – Tlačidlom STATUS sa zapína a vypína oneskorenie – DELAY.

Typ oneskorenia – Ovládač 1 vyberá jeden z piatich rôznych typov oneskorenia. Možnosti oneskorenia zahŕňajú: MONO (jasné, stručné opakovania), pingpong (skákanie zo strany na stranu), ANALOG (zhoršuje sa pri každom opakovaní), anlgpong (vedľa seba so zhoršením), Spread (jasné opakovania, stručné so stereo zobrazením). Čas

Ovládač 2 – nastavuje dĺžku času (TIME) medzi opakovaniami. Register sa pohybuje od 0 do 2 000 milisekúnd (2 sekundy) (0 MS až 2 000 MS) v krokoch po 1 ms. Pomocou DATA WHEEL upravte čas oneskorenia v prírastkoch 100 ms, kým sa čas oneskorenia zobrazí na displeji. spätná väzba

Ovládač 3 – nastavuje počet opakovaní (FEEDBACK) oneskoreného signálu (spätná väzba). Rozsah je od 0 do 99 a rpt hold (nekonečné opakovanie). Duckerov prah

Ovládač 4 nastavuje úroveň (prahovú hodnotu – SPREAD), ktorú musí dosiahnuť prichádzajúci signál pred zoslabením signálu Delay. Rozsah je od 1 do 50 … ? a vypnutý (oF). *

DLY LEVEL – Duckerov útlm – Ducker Level vyberá mieru útlmu aplikovaného na signál Delay, keď bol prekročený Ducker Threshold. Register sa pohybuje od 0 do 99.

*Symetria oneskorenia – Delay Symmetry nastavuje ľavú/pravú symetriu signálu Delay. Rozsah je od dly left 99 po dly rght 99.

Šírenie – Toto nastavenie zvyšuje alebo znižuje stereofónne zobrazenie pre oneskorenie šírenia. Register ide od 1 do 30.
Úroveň oneskorenia – GOMBÍK 5 nastavuje hlasitosť (úroveň dly) oneskoreného signálu. Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Tieto parametre sú dostupné len pri používaní softvéru X-EditTM Editor/Librarian.


REVERB – Dozvuk

Reverb dáva poslucháčovi dojem, že hudba sa hrá z rôznych akustických prostredí. Je schopný ponúknuť oboje: nameranú akustiku malej miestnosti alebo atmosféru veľkej arény.

Reverb On/Off – Tlačidlo STATUS zapína a vypína Reverb.

Typ dozvuku – Ovládač 1 vyberá typ reverbu alebo akustické prostredie. GNX3000 ponúka desať rôznych prostredí, z ktorých si môžete vybrať, vrátane:

PreDelay – Ovládač 2 nastavuje čas (PREDeLaY), ktorý potrebuje pôvodný zvuk na to, aby dosiahol odrazový povrch v simulovanom prostredí. Register sa pohybuje od 0 do 15.

Rozpad – Ovládač 3 nastavuje dĺžku doby, počas ktorej je dozvuk počuteľný (DECAY – doznenie). Register sa pohybuje od 0 do 99.

Tlmenie – Ovládač 4 ovláda množstvo absorbovaného zvuku (tlmenie – DAMPING) v simulovanom prostredí. Register sa pohybuje od 0 do 99.
*Symetria dozvuku – Reverb Symmetry upravuje ľavú/pravú symetriu signálu reverbu. Rozsah siaha od rgb left 99 po Rvb rght 99.

Úroveň dozvuku – Ovládač 5 upravuje úroveň (reverb level) reverbu. Register sa pohybuje od 0 do 99.


Linky na ďalšie kapitoly manuálu GNX 3000

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-manual-1-uvod-nastavenie-pouzitie/

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-manual-2-vsetko-o-gnx-3000/

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-manual-3-efekty-gnx-3000/

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-manual-4/

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-5-pripojenie-k-pc-usb-midi/

https://mojagitara.com/digitech-gnx-3000-6-pomocne-funkcie-utility/


Podobné články

6 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *