Harmonická mol
Postupným vývojom harmonického myslenia v hudbe sa objavuje i harmonická molová stupnica. Táto vychádza z molovej diatonickej stupnice, na rozdiel od nej má však na VII. stupni veľkú septimu.
Na hmatníku gitary môžete vidieť rozloženie tónov A harmonickej mol. Tiež môžete vysledovať trojpoltónový krok = hiatus, medzi tónami „F“ a „Gis“:
Na hmatníku gitary môžete vidieť rozloženie tónov C harmonickej mol, ktorú môžete porovnať s molovou diatonikou. Rozdielny interval (a tým aj tón, pri rovnakom základnom tóne „C“) je veľká septima = H označená na hmatníku oranžovým lemom:
Rozloženie a prstoklady harmonickej mol, červená = základný tón, žltá = septima (#156)
Rozloženie a prstoklady harmonickej mol – farebné vyobrazenie všetkých intervalov (#242)
Ešte by som chcel pri tejto stupnici poukázať na paralelnosť tejto stupnice so stupnicou ciganskou dur španielskou, príklad: harmonická mol od „d“: d – e – f – g – a – b – cis, intervalový vzorec: 1-2-3b-4-5-6b-7. Ak začneme na V. stupni tejto stupnice, dostaneme tóny: a – b – cis – d – e – f – g, intervalový vzorec: 1-2b-3-4-5-6b-7b. S uvedeného vyplýva, že tieto dve stupnice sú paralelné, inými slovami, že (v tomto príklade) D mol harmonická a A dur cigánska španielska majú rovnaké tóny, ale každá má iný základný tón stupnice.
*
4 Comments