Melodická mol vzostupná
Vzdialenosť tri poltóny (1 1/2-tónu) medzi 6. a 7. stupňom v harmonickej molovej stupnici ale nevyhovuje z melodického hľadiska. Intonácia hiátu je oveľa náročnejia ako intonácia poltónu alebo celého tónu, preto vznikla potreba ho odstrániť zvýšením 6. stupňa. Stupnica so zvýšeným 6. a 7. stupňom sa volá melodická molová stupnica. Tento tvar sa používa len v stúpajúcej forme. Pri klesaní sa nahrádza pôvodnou prirodzenou stupnicou:
Nespevný krok zväčšenej sekundy v harmonickej molovej stupnici (HA) teda odstránila melodická vzostupná molová stupnica (ME) zmenou VI. stupňa na veľkú sextu. Táto mení hiátus na krok veľkej sekundy medzi VI. a VII. stupňom. Tento tvar má melodická molová stupnica pokiaľ sa hrá vzostupne – nahor. Pri hre nadol (zostupne) sa hrá ako diatonická molová stupnica (aiolská). V notovej osnove vidíme vzostupnú melodickú molovú stupnicu:
Všimnite si rozdielnosť tetrachordov: spodný /I./ molový vrchný /II./ durový. Vrchný tetrachord melodickej stupnice je rovnaký ako vrchný tetrachord durovej stupnice. Pri speve smerom dole by sme preto čakali, že i spodný tetrachord bude durový. Keďže nie je, tento postup cítime ako neprirodzený, násilný. Zostupnú formu melodickej stupnice preto interpretujeme ako prirodzenú molovú stupnicu. 6. a 7. stupeň znižujeme.
Rozloženie tónov a prstoklady A melodickej vzostupnej mol, fialová = (veľká) sexta, žltá = (veľká) septima (#163)
Rozloženie tónov a prstoklady A melodickej vzostupnej mol – farebné intervaly (#247)
2 Comments