Roland VG-99 Vytvorenie užívateľskej stupnice
Roland VG-99 Vytvorenie užívateľskej stupnice – USER SCALE
Základné informácie k tomuto zariadeniu nájdete tu: https://mojagitara.com/roland-vg-99-v-guitar-system/
Vytvorenie užívateľskej stupnice (KEY USER), príklad na mojom patchy LIZZY Espan/Ahar (čo znamená, že je vytvorený dvojhlas, ktorý zodpovedá intervalom v E ciganskej dur španielskej – cigánska dur španielska (alebo paralelnej A mol harmonickej – harmonická mol.) Na obrázku nižšie je znázornený náhľad na predmetný PATCH na Roland VG-99:
Kliknutím na tlačidlo ALTERNATIVE TUNING sa dostanete na stránku PAGE 1:
a zalistujeme cez PAGE vpravo tlačidlo na stránku 2 = PAGE 2, vidíme na obrázku, že HARMO (tretí zľava je nastavený na ON:
Klikneme teda na tlačidlo pod tým = F3 kde sa zobrazí nastavená základná tonina – KEY (basic tone) = E C#mi a tiež zvolený interval alebo nadpis USER (nastavenie užívateľskej stupnice):
Ak teraz opäť prejdeme na PAGE vpravo tlačidlo na stránku 2 = PAGE 2 tejto podstránky, zobrazí sa prvých šesť poltónov chromatickej stupnice, kde si môžeme nastaviť počet poltónov (interval) voči príslušnému tónu v chromatike. Tón zobrazený vyššie je východzí (spodný) a ten pod ním zodpovedá nastaveným poltónom ako jeho harmonický interval. Tak napr. tónu E ak pridáme +4 poltóny nastavíme tón Ab (= G#):
Keď nastavíme všetkých šesť poltónov, prejdeme tlačidlom PAGE vpravo tlačidlo na stránku 3 = PAGE 3 tejto podstránky, Zobrazí sa druhých šesť poltónov chromatickej stupnice, kde si môžeme nastaviť počet poltónov (interval) voči príslušnému tónu v chromatike:
V rámci nastavenia sa dajú zadať ako plusové, tak aj mínusové hodnoty. Pre tých, ktorí s týmto chcú pracovať som vyrobil tabuľku pre 10 najpoužívanejších 7-tónových stupníc s uvedenými číselnými kódmi pre nastavenie tercie nahor v každej stupnici a aj pre tóny mimo stupnice v rámci chromatiky:
Popis vytvorenej tabuľky
*
ionska – ionsky modus / diatonická dur
mixolydicka – mixolydicky modus
aiolska – aiolsky modus / diatonická mol
*
Stupnice sú umiestnené pod sebou vždy v troj-riadku, pričom 1.riadok zobrazuje tóny stupnice v rámci chromatickej škály, 2.riadok popisuje intervaly danej stupnice – intervalový vzorec a 3.riadok zobrazuje počet 1/2-tónov (nahor+ alebo nadol -), ktoré zodpovedajú intervalu (väčšinou tercii, ale môže to byť aj iný interval), ktorý je nad príslušným tónom postavený.
Keďže pri Roland VG-99 je rozmiestnenie tónov zobrazené na dvoch stránkach (6 + 6) je 3.riadok farebne rozlíšený (prvých 6 = zelená, ďalších 6 = biela), čo je vpravo sumarizované. Ak si lepšie všimnete, tak niektoré čísla sú väčšie ako iné. Väčšie čísla zodpovedajú tónom stupnice a menšie sú ich chromatické výplne medzi nimi.
*