Roland VG-99 Vytvorenie užívateľskej stupnice
Roland VG-99 Vytvorenie užívateľskej stupnice – USER SCALE
Základné informácie k tomuto zariadeniu nájdete tu: https://mojagitara.com/roland-vg-99-v-guitar-system/
Vytvorenie užívateľskej stupnice (KEY USER), príklad na mojom patchy LIZZY Espan/Ahar (čo znamená, že je vytvorený dvojhlas, ktorý zodpovedá intervalom v E ciganskej dur španielskej – cigánska dur španielska (alebo paralelnej A mol harmonickej – harmonická mol.) Na obrázku nižšie je znázornený náhľad na predmetný PATCH na Roland VG-99:
Roland VG-99 Creating a user scale - USER SCALE Basic information about this device can be found here: https://mojagitara.com/roland-vg-99-v-guitar-system/ Creating a user scale (KEY USER), an example on my LIZZY Espan/Ahar patch (which means that a double voice is created that corresponds to the intervals in E gypsy major Spanish - gypsy major Spanish (or parallel A minor harmonic - harmonic minor) In the picture below is a preview of the PATCH in question on a Roland VG-99:
Kliknutím na tlačidlo ALTERNATIVE TUNING sa dostanete na stránku PAGE 1:
Click the ALTERNATIVE TUNING button to go to PAGE 1:
a zalistujeme cez PAGE vpravo tlačidlo na stránku 2 = PAGE 2, vidíme na obrázku, že HARMO (tretí zľava je nastavený na ON:
and scroll through the PAGE right button to page 2 = PAGE 2, we see in the picture that HARMO (the third from the left is set to ON:
Klikneme teda na tlačidlo pod tým = F3 kde sa zobrazí nastavená základná tonina – KEY (basic tone) = E C#mi a tiež zvolený interval alebo nadpis USER (nastavenie užívateľskej stupnice):
So we click on the button below that = F3 where the set basic tone - KEY (basic tone) = E C#mi and also the selected interval or USER title (setting the user scale) will be displayed:
Ak teraz opäť prejdeme na PAGE vpravo tlačidlo na stránku 2 = PAGE 2 tejto podstránky, zobrazí sa prvých šesť poltónov chromatickej stupnice, kde si môžeme nastaviť počet poltónov (interval) voči príslušnému tónu v chromatike. Tón zobrazený vyššie je východzí (spodný) a ten pod ním zodpovedá nastaveným poltónom ako jeho harmonický interval. Tak napr. tónu E ak pridáme +4 poltóny nastavíme tón Ab (= G#):
If we now go to PAGE again on the right, the button to page 2 = PAGE 2 of this subpage, the first six semitones of the chromatic scale will be displayed, where we can set the number of semitones (interval) to the corresponding tone in the chromaticity. The note shown above is the root (bottom) and the one below it corresponds to the set semitone as its harmonic interval. So, for example to the note E, if we add +4 semitones, we set the note Ab (= G#):
Keď nastavíme všetkých šesť poltónov, prejdeme tlačidlom PAGE vpravo tlačidlo na stránku 3 = PAGE 3 tejto podstránky, Zobrazí sa druhých šesť poltónov chromatickej stupnice, kde si môžeme nastaviť počet poltónov (interval) voči príslušnému tónu v chromatike:
When we have set all six semitones, use the PAGE button on the right to go to page 3 = PAGE 3 of this subpage. The second six semitones of the chromatic scale will be displayed, where we can set the number of semitones (interval) to the corresponding tone in the chromatic:
V rámci nastavenia sa dajú zadať ako plusové, tak aj mínusové hodnoty. Pre tých, ktorí s týmto chcú pracovať som vyrobil tabuľku pre 10 najpoužívanejších 7-tónových stupníc s uvedenými číselnými kódmi pre nastavenie tercie nahor v každej stupnici a aj pre tóny mimo stupnice v rámci chromatiky:
Both plus and minus values can be entered within the setting. For those who want to work with this, I've made a table for the 10 most used 7-tone scales, with the numerical codes for setting the third up in each scale and also for the off-scale notes within the chromatic:
Popis vytvorenej tabuľky
Description of the created table - The table shows 10 more or less the most used scales, here are links to their exact characteristics:
*
ionska – ionsky modus / diatonická dur
mixolydicka – mixolydicky modus
aiolska – aiolsky modus / diatonická mol
*
Stupnice sú umiestnené pod sebou vždy v troj-riadku, pričom 1.riadok zobrazuje tóny stupnice v rámci chromatickej škály, 2.riadok popisuje intervaly danej stupnice – intervalový vzorec a 3.riadok zobrazuje počet 1/2-tónov (nahor+ alebo nadol -), ktoré zodpovedajú intervalu (väčšinou tercii, ale môže to byť aj iný interval), ktorý je nad príslušným tónom postavený.
Keďže pri Roland VG-99 je rozmiestnenie tónov zobrazené na dvoch stránkach (6 + 6) je 3.riadok farebne rozlíšený (prvých 6 = zelená, ďalších 6 = biela), čo je vpravo sumarizované. Ak si lepšie všimnete, tak niektoré čísla sú väčšie ako iné. Väčšie čísla zodpovedajú tónom stupnice a menšie sú ich chromatické výplne medzi nimi.
*